Γενικά Χρειαζομαι βοήθεια με τα νέα μου redrumped

Ahilleas222

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Ασπρόπυργος
Εδώ και 5 μέρες έχω έχω ένα ζευγάρι Latino redrumped paketeer. Φοβουνται παρά πολύ. Το θρυλικό όμως πολύ μα πάρα πολύ. Τα έχω αλλάξει θέσει 3 φορές. Δεν τρώμε πολύ ούτε πίνουν και δεν ασχολούνται με τα παιχνίδια τους. Σήμερα όμως τους είδα να πίνουν νερό. Όταν θέλουν να πάνε σε ένα μέρος ανεβαίνουν με το ράμφος τους. Τελευταία το θυλικό δεν μπαίνει πολύ στην φωλιά του αλλά μόνο αν είμαι εγώ. Σήμερα τους έκανα μπανιο αλλά φοβήθηκαν. Το αρσενικό κατέβηκε κάτω στο κλουβί μέχρι που έφυγα. Σήμερα όμως το αρσενικό με άφησε να του χαϊδέψω το κεφάλι και Όταν βάζω το χέρι στο κλουβι δεν αντιδραν. Τι πρέπει να κάνω να είμαι κοντά τους να συνηθίσουν την παρουσία μου να τους μιλάω Η να τους αφήσω
 
Τα έχω αλλάξει θέσει 3 φορές.
Κάθε αλλαγή στη θέση, στο χώρο και γενικά κάθε διαφοροποίηση του περιβάλλοντος χώρου στρεσάρει ανεπανόρθωτα τα πουλιά.
Δεν τρώμε πολύ ούτε πίνουν και δεν ασχολούνται με τα παιχνίδια τους.
Αυτά είναι οι συνέπειες των παραπάνω.
Θα σου συνιστούσα να αφήσεις τα πουλιά στον ίδιο χώρο και ασφαλώς χωρίς να πολυπλησιάζεις
Λίγο χρόνο μόνο για τις εκτροφικές σου υποχρεώσεις και τέλος.
Μπορείς να τα μιλάς από απόσταση χωρίς όμως να πλησιάζεις.
Η ηρεμία και η χαλάρωση θα έρθουν με τη μείωση του φόβου και την ανάπτυξη της εμπιστοσύνης τους σε σένα.
Latino redrumped paketeer
Σε μένα μοιάζουν κινέζικα...
Καμιά φωτογραφία μπορείς να ανεβάσεις;
 
θα πρέπει να τα αφήσεις μερικές μέρες να ηρεμήσουν.
όχι απότομες κινήσεις όταν είσαι κοντά τους. Μπορείς να τους μιλάς χαμηλόφωνα.
όχι μετακινήσεις στο κλουβί τους. Τουλάχιστον μέχρι να μάθουν τον χώρο.
η μια πλευρά του κλουβιού να είναι σε τοίχο ή καλυμένη με ένα πανί για να νοιώθουν ασφάλεια.όχι θόρυβοι.
δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει φωλιά στο κλουβί. Δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής.
περιμένουμε να δούμε τα μικρά σου και τον χώρο τους.
 
Εδώ και 5 μέρες έχω έχω ένα ζευγάρι Latino redrumped paketeer.
Καλησπερα μαλλον εννοεις λουτινο, αστα σε ενα σημειο να συνηθισουν και να ηρεμησουν, οσο τα μετακινεις και τους αλλαζεις θεση θα στρεσαρονται! Θες να τα κανεις ολα και σε μικρο χρονικο διαστημα! Τα πουλακια να υποθεσω ειναι αγρια;τι ηλικια εχουν γνωριζεις; Φωλια γιατι εχεις βαλει;
 
Καλησπερα μαλλον εννοεις λουτινο, αστα σε ενα σημειο να συνηθισουν και να ηρεμησουν, οσο τα μετακινεις και τους αλλαζεις θεση θα στρεσαρονται! Θες να τα κανεις ολα και σε μικρο χρονικο διαστημα! Τα πουλακια να υποθεσω ειναι αγρια;τι ηλικια εχουν γνωριζεις; Φωλια γιατι εχεις βαλει;
Απο οτι ξερω δεν ειναι αγρια. Πρεπει να ειναι καοντα στα 3 νομιζω και η φωλια υπηρχε απο τοτε που τα πηρα. Δεν μπορω να την βγαλω γιατι η θυλικια μπενει μεσα σε αυτην συνεχεια
 
Δε γινεται να μη μπορεις να βγαλεις τη φωλια! Δεν ειναι η καταλληλη εποχη για ζευγαρωμα τωρα! 3 μηνων εννοεις η 3 χρονων;
3 χρονων απο οτι μας ειπε

Μπορει να μου πει καποιος γιατι ανεβενουν η κατεβενουν με το ραμφος τους παρολου που τα εχω δει να πετανε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Περα απο την ηλικια τη φωλιανα τη βγαλεις! Δεν υπαρχει λογος να εχεις φωλια με τις ζεστες τωρα
Θα το κανω στα σιγουρα χρειαζομουν απλα μια δευτερη γνωμη και μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που ρωτησα
 
Μπορει να μου πει καποιος γιατι ανεβενουν η κατεβενουν με το ραμφος τους παρολου που τα εχω δει να πετανε
έτσι κάνουν οι παπαγάλοι. Δεν χρησιμοποιούν μόνο τα φτερά τους για την μετακίνησή τους αλλά και το ράμφος τους
 
Θα το κανω στα σιγουρα χρειαζομουν απλα μια δευτερη γνωμη και μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που ρωτησα
ολα αυτα που σου ανεφερα απαντουν και στην ερωτηση σου.
Οποτε τα βηματα ειναι τα εξης:
Αφηνεις σε ενα μερος το κλουβι και δε το μετακινεις.
Αφαιρεις τη φωλια
Τα ενοχλεις μονο για τα απαραιτητα, αλλαγη τροφης νερου, καθαρισμα κλουβιου.
Μπορεις να καθεσαι κοντα τους και να τους μιλας και να περνας χρονο στο χωρο που τα εχεις.
Να γινουν εντελως ημερα το βλεπω δυσκολο γιατι ειναι αγρια πουλακια και γιατι ειναι και 2! Αλλα μπορεις να αποκτησεις μια καλη επαφη και να μη σε φοβονται τοσο πολυ!
 
Να γινουν εντελως ημερα το βλεπω δυσκολο γιατι ειναι αγρια πουλακια και γιατι ειναι και 2! Αλλα μπορεις να αποκτησεις μια καλη επαφη και να μη σε φοβονται τοσο πολυ!
Για αγρια πουλια κινουνται πολυ λιγο αν ειναι ομως αγρια υπαρχει τροπος να τα κανω ημερα;
 
Για αγρια πουλια κινουνται πολυ λιγο αν ειναι ομως αγρια υπαρχει τροπος να τα κανω ημερα;
Σου απαντησα για τη σχεση σου μαζι τους.
Δε καταλαβαινω την ερωτηση κινουνται πολυ η λιγο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
χρειαζομουν απλα μια δευτερη γνωμη και μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που ρωτησα
Λοιπόν...

Εδώ και 5 μέρες έχω έχω ένα ζευγάρι Latino redrumped paketeer. Φοβουνται παρά πολύ
Τα έχω αλλάξει θέσει 3 φορές
Είναι λογικό να τα έχουν χαμένα. Σε πέντε μέρες έχουν αλλάξει περιβάλλον όπως επίσης και θέση επί 3 φορές στον καινούργιο χώρο που πήγαν. Πρέπει να αποφασίσεις ποιος είναι ο κατάλληλος χώρος για να τα έχεις και αφού τα τοποθετήσεις εκεί, πρέπει να ασχολείσαι μόνο με τις βασικές ασχολίες της φροντίδας τους για τουλάχιστον ένα μήνα, χωρίς κάποια άλλη απόπειρα εκπαίδευσης ή σωματικής επαφής.

Διάβασε προσεκτικά αυτό, θα σε βοηθήσει. Επιλογή θέσης κλουβιού στο σπίτι.

Όταν θέλουν να πάνε σε ένα μέρος ανεβαίνουν με το ράμφος τους
Το κάνουν όλοι οι παπαγάλοι. Είναι αναρριχητικά πουλιά και περνούν μεγάλο μέρος του χρόνου τους σκαρφαλώνοντας. Το ράμφος τους, εκτός των άλλων, τους βοηθά σε αυτή τους τη δραστηριότητα. Είναι φυσιολογικό.

Τελευταία το θυλικό δεν μπαίνει πολύ στην φωλιά του αλλά μόνο αν είμαι εγώ
Έχει ειπωθεί ήδη, αλλά δεν χρειάζονται φωλιά. Μπαίνει για να κρυφτεί επειδή φοβάται όταν σε βλέπει. Μην τους δημιουργείς αυτό το συναίσθημα. Προς το παρόν και για ένα μήνα, χρειάζονται ενασχόληση μόνο με τη βασική φροντίδα τους.

Σήμερα τους έκανα μπανιο αλλά φοβήθηκαν
Με ποιον τρόπο; Είναι πολύ νωρίς ακόμη. Μετά από ένα μήνα μπορούμε να συζητήσουμε τους τρόπους που μπορείς να τους προσφέρεις μπάνιο.

Όταν βάζω το χέρι στο κλουβι δεν αντιδραν
Είναι από το σοκ. Μην βάζεις το χέρι στο κλουβί εάν δεν είναι πραγματικά απαραίτητο.

Τι πρέπει να κάνω να είμαι κοντά τους να συνηθίσουν την παρουσία μου να τους μιλάω
Να κάνεις ότι έκανες στο σπίτι όταν δεν βρισκόταν τα πουλιά εκεί. Η φυσιολογική σου δραστηριότητα και παρουσία είναι αρκετή για να εξοικειωθούν μαζί σου. Άφησε τους τουλάχιστον ένα μήνα να καταλάβουν τι τους γίνεται. Μετά, μπορείς να προχωρήσεις σιγά σιγά στη σχέση που θα ήθελες να έχετε.
 
Με κάλυψαν με τις απαντήσεις τους όλοι η παραπάνω, πιστευω κι έσενα.
Κατανοητό να σου φαίνονται όλα περίεργα τώρα που ζεις με παπαγάλους. Γιατί η διαφορά είναι μεγάλη από το να τους βλέπεις να τους χειρίζονται άλλοι, μέσα από εικόνες ή βίντεο.
Η συμβίωση με τους παπαγάλους είναι ξεχωριστή και το καλύτερο θα ήταν να έχουμε πάρει τις βασικές πληροφορίες γι αυτούς ώστε να μπορούμε να τους χειριστούμε καλύτερα...χωρίς να τους προσθέτουμε παραπάνω στρες που μόνο κακό τους κάνει.
Τα πουλάκια είναι κοντά σου πολύ λίγες μέρες και έχουν κάνει βόλτα σε όλο το σπίτι... φυσιολογική η συμπεριφορά τους.
Βρες ένα σημείο και το καλύτερο θα ήταν μια γωνία σε ένα ήσυχο και φωτεινό δωμάτιο και τοποθέτησε το κλουβί σε ύψος τέτοιο ώστε να βρίσκεται στο ύψος του στήθος σου...όχι πολύ ψηλότερα αλλά ούτε και κάτω στο πάτωμα.Άφησε τα να ηρεμήσουν. Γα γνωρίσουν το νέο χώρο και τα πρόσωπα και προχώρα βήμα βήμα στα επόμενα.
Με τους παπαγάλους στη ζωή μας προχωράμε με αργά και σταθερά βήματα και όχι κάνοντας άλματα.

Αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί τωρα είναι να τα δεις να τρώνε και να πίνουν νερό...όσο είναι επιφορτισμένα με στρες αυτό θα αργήσει... Με αποτέλεσμα να χάνουν ενέργεια τα πουλάκι σου.


**Αν θές να τα δεις να χρησιμοποιούν τα φτερά τους και να χαίρεσαι το πέταγμα τους...χάρισε τους ένα άνετο κλουβί που να μπορούν να ανοίξουν τα φτερά τους.Αν το κλουβί είναι τέτοιο και δε χρειάζεται να κάνει χρήση των φτερών για να μετακινηθεί, με απλά αλματάκια το καταφέρνει.
 
Back
Top