Γενικά Χρειαζονται ειδικη τροφη τα μικρα καναρινια για να παρουν χρωμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Ναύπακτος
θα ηθελα να μου πειτε τα καναριναι χρωματος, ας πουμε κοκκινα και ροζ που υπαρχουν στα μικρα που θα βγαλουμε πρεπει να τους βαλουμε ειδικη τροφη για να παρουν χρωματα ή δε χρειαζεται...ρωταω να ξερω γιατι ειχα ρνα ζευγαρι ασπρο θυληκια και ροζ κοκκινο αρσενικο και τα περισσοτερα εχουν βγει φει και καφε ανοιχτο... Ετσι θα μεινουν η θπρεπει να τους προσθεσω καποια ειδικη βιταμινη χρωματος... Ευχαριστώ
 
και εγώ έχω κόκκινο θηλυκό και κίτρινο αρσενικό... Τα μικρά είναι 12 ημερών και έχουν άσπρο-κίτρινο χρώμα... Θα αλλάξει η θα μείνουν έτσι;τι να κάνω;
 
δεν υπαρχει λογος κατα την αποψη μου να βαψετε αυτα τα πουλακια καθως το χρωμα που θα βγει θα ειναι πορτοκαλλοκοκκινοκιτρινο και οτι να΄ναι... αν δεν ειναι και τα δυο καναρινια κοκκινα δεν αξιζει να βαφεις τα γιαβρακια
 
...

οχι δε θελω να τα βαψω και να ειναι αφυσικο το χρωμα τους απλα ρωταω αν ενα καναρινι ειναι να γινει ροζ ή κοκκινο απο μονο του πρεπει να του βαλουμε κατι ή θα εξελιχθει μονο του το χρωμα...υποψιν εμενα απο το ασπρο - ροζ ζευγαρι μου φγαινουν πολυ ανοιχτα καφε... φεο..
 
οχι δε θελω να τα βαψω και να ειναι αφυσικο το χρωμα τους απλα ρωταω αν ενα καναρινι ειναι να γινει ροζ ή κοκκινο απο μονο του πρεπει να του βαλουμε κατι ή θα εξελιχθει μονο του το χρωμα...υποψιν εμενα απο το ασπρο - ροζ ζευγαρι μου φγαινουν πολυ ανοιχτα καφε... φεο..
Αν ένα καναρίνι κόκκινου παράγοντα δεν πάρει μέσω της διατροφής του τις απαραίτητες χρωστικές ουσίες, είτε με φυσικό είτε με τεχνητό τρόπο, δε θα μπορέσει να αναδείξει το κόκκινο χρώμα στο πτέρωμά του.

Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
 
ολα τα καναρινια που ειναι μικρα δεν παιρνουν ακριβως το χρωμα των γονιων τους. Μετα την καλοκαιρινη πτερορροια το χρωμα στο πτερωμα αλλαζει και γινεται προς το φυσικο τους χρωμα αλλα για να παρουν ακριβως το χρωμα που θελουμε πρεπει να χρησιμοποιήσουμε χρωστικες ουσιες. Βεβαιως μπορουμε και με φυσικο τροπο να βοηθησουμε το χρωμα του πτερωματος. Για παραδειγμα αν θελουμε να αναδείξουμε το κοκκινο δινουμε καροτο και πατζαροζουμο.
 
...

πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα... Ευχαριστώ, απλα θα ηθελα μια βοηθεια ακομα.. Τωρα απο το ζευγαρι αυτο ροζ-ασπρο πιο απο τα πουλια τα μικρα να ξεχωρησω να δινω χρωστικες για τι μερικα μπορει να εχουν το παραγοντα κοκκινο και αλλα οχι. Γιατι ετσι ειναι σαν να δινεις σε ενα κιτρινο κοκκινη βιταμινη και να κοκκινιζει κι αυτο... Δηλ πως θα ξεχωρησω ποιο εχει παραγοντα κοκκινο και θα το εχει και του χρονου για να το μεταβιβασει στους απογονους; Ευχαριστω
 
δοκιμασε να τους δωσεις κοκκινη γλυκια πιπερια. Την τρωνε πολυ και ειναι φυσικος και υγειινος τροπος που βοηθαειστο χρωματισμο του φτερωματος
 
Back
Top