Διατροφή Χρησιμοποιεί κανείς το mineral deli nature;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έτσι όπως το θέτεις είναι λίγο γενικό, οπότε η απάντηση είναι... Εξαρτάται:)
Ανάλογα την εκτροφή, αν κάνεις αναπαραγωγή, τι διατροφή ακολουθείς και τι άλλα συμπληρώματα δίνεις που πιθανόν να περιέχουν ασβέστιο και άλλα μέταλλα, αν έχεις παρατηρήσει κάποιο σημάδι έλλειψης ασβεστίου ή ιχνοστοιχείων... Κτλ

Σε ένα γενικό πλαίσιο και κόντρα στην παγιωμένη αντίληψη ''σουπιοκόκκαλο/minerals' οπωσδήποτε μέσα στο κλουβί όλο το χρόνο'' έχω καταλήξει στο ότι χρειάζονται σίγουρα στην αναπαραγωγή των ενήλικων πουλιών + καθ'όλη τη διάρκεια της ανάπτυξης των νεαρών πουλιών.
Στην περίοδο ''ξεκούρασης'' των ενήλικων πουλιών που τρέφονται σωστά, μάλλον περισσότερο τα έχουμε ανάγκη εμείς και οι ανασφάλειές μας παρά τα ίδια τα πουλάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οπότε η απάντηση σου είναι ότι στην παρούσα περίοδο δε χρειάζεται; Και ως παρούσα περίοδο ορίζω την περίοδο της ξεκούρασης. Συμπληρώματα μόνο στην πτερορροια και ασβέστιο στην αναπαραγωγή έχω στο νου μου.
 
Οπότε η απάντηση σου είναι ότι στην παρούσα περίοδο δε χρειάζεται;

Έτσι όπως το λες. Εγώ αυτό εφαρμόζω από πέρυσι, δηλαδή με το που ξεκινήσει η διατροφική προετοιμασία βάζω και μια πηγή ασβεστίου/ιχνοστοιχείων στο κλουβί (είτε σουπιοκόκκαλο είτε minerals ανάλογα τι βολεύει στο κάθε κλουβί). Και έχω και στις κλούβες πτήσης των νεαρών καναρινιών.

@ilie mp η deli nature βγάζει και grit και minerals, είναι δύο διαφορετικά προϊόντα. Αυτό με τον κίνδυνο στο τάισμα των νεοσσών νομίζω ισχύει για το grit.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@ilie mp η deli nature βγάζει και grit και minerals, είναι δύο διαφορετικά προϊόντα. Αυτό με τον κίνδυνο στο τάισμα των νεοσσών νομίζω ισχύει για το grit.
Νόμιζα ότι το mineral είναι σαν πετραδάκια και αυτό γι αυτό έκανα την διευκρίνηση.
Αν δεν είναι τότε λάθος :)
 
Καλά νόμιζες, πετραδακια είναι και τα minerals απλά με κάπως διαφορετική σύσταση. Άλλοι χρησιμοποιούν το ένα, άλλοι το άλλο ενω πολλοί τα κάνουν μίξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το χα διαβάσει το άρθρο αλλά σαν αρχάριος μπερδεύτηκα λίγο και έψαχνα το απόλυτο ναι η το απόλυτο όχι το οποίο προφανώς δεν υπάρχει. Ευχαριστώ και τους δύο σας
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό με τον κίνδυνο στο τάισμα των νεοσσών νομίζω ισχύει για το grit.
Και το grit και τα minerals την ίδια όψη έχουνε. Είναι σαν πετραδάκια. Οπότε καλό είναι να αφαιρούνται και τα δύο.
 
Back
Top