Φροντίδα Χριστουγενιατικο δεντρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jenia21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jenia21

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2007
Μηνύματα
110
Πόλη
Σαλαμίνα
.Χρονια πολλα με υγεια σε ολο τον κοσμο. Μια καλη ιδεα για τους μικρους μας φιλους.
 

Συνημμένα

  • 11012009(006).webp
    11012009(006).webp
    79,1 KB · Προβολές: 212
  • 11012009(007).webp
    11012009(007).webp
    79,9 KB · Προβολές: 203
Δικια σου ειναι αυτη η κατασκευη ή την εχει καποιος γνωστος σου; Δωσε μας καποιες πληροφοριες!
 
Δαμιανέ χαίρομαι που βελτιώνεις τις συνθήκες εκτροφής σου!
Εκτός απο το γεγονός οτι θα έχει μόνιμα ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο στην αυλή σου, παρέχεις και στα πουλιά ένα φυσικό χώρο να χτίσουν τις φωλιές τους!
 
Το δεντρο ειναι αληθινο δεν ξερω ποσο θα κρατησει την πρασιναδα του αλλα μετα θα παραμεινει μεσα για τα κλαδια του. Το εχω φυτεψει και του ριχνω και λιγο νερο γιατι μου ειπαν οτι μπορει να κρατησει το διπλασιο χρονο μεχρι να ξεραθει.
 
Το δεντρο ειναι αληθινο δεν ξερω ποσο θα κρατησει την πρασιναδα του αλλα μετα θα παραμεινει μεσα για τα κλαδια του. Το εχω φυτεψει και του ριχνω και λιγο νερο γιατι μου ειπαν οτι μπορει να κρατησει το διπλασιο χρονο μεχρι να ξεραθει.

Αν καταλαβα καλα ειναι κομμενο στον κορμο; Γιατι δεν επαιρνες ενα ζωντανο σε γλαστρα και να το μεταφυτευσεις εκει;
 
Δεν πιανουν εδω τα ελατα θελουν υψομετρο χιονια και πολυ νερο. Το εχω δοκιμασει στο παρελθον χωρις επιτυχια.
 
Το δεντρο ειναι αληθινο δεν ξερω ποσο θα κρατησει την πρασιναδα του αλλα μετα θα παραμεινει μεσα για τα κλαδια του. Το εχω φυτεψει και του ριχνω και λιγο νερο γιατι μου ειπαν οτι μπορει να κρατησει το διπλασιο χρονο μεχρι να ξεραθει.
Το έκοψες εσυ ή το αγόρασες; Ξέρεις θλιβομαι όταν βλέπω ένα κομμενο δέντρο να χρησιμοποιείται για αξεσουάρ των πουλιών ή της αυλής... Οπως θλίβομαι και όταν βλέπω να πουλάνε, δέντρα κομμενα τα Χριστούγεννα και μετά τις γιορτές καταλήγουν ξεραμένα στον δρόμο δίπλα στους κάδους απορριμάτων...
 
Το ειχε καποιος γνωστος μου στο σπιτι του για τις γιορτες δεν το ηθελε μετα θα το πεταγε και το πηρα εγω για να το βαλω στην κλουβα μου. Και μενα δεν μου αρεσει να κοβουν τα δεντρα αλλα τουλαχιστον το πηρα για καλο σκοπο να αισθανονται τα πουλακια οτι ειναι οσο ποιο κοντα γινεται με το φυσικο τους περιβαλλον.
 
Δεν ειχα προσεξει που μενεις... Μπορεις εστω να βαλεις καποιο αλλο κυπαρισσοειδες. :) Απλα δεν ειχες πει που το βρηκες και θεωρησα οτι θα μπορουσες να εχεις αγορασει κατι καλυτερο.
 
Δεν πιανουν εδω τα ελατα θελουν υψομετρο χιονια και πολυ νερο. Το εχω δοκιμασει στο παρελθον χωρις επιτυχια.

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες. Ενας θειος μου εχει ενα ελατο στην χαλκιδα στον κηπο του. Και να φανταστεις ειναι 5 λεπτα μακρια απο την θαλασσα! Οποτε υψομετρο 0. Δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απλα μεγαλωνουν πολυ αργα. Εκεινος βαζει αρκετη κοπρια οποτε μεγαλωνει μια χαρα και ειναι και πολυ ομορφο.Βεβαια ειναι ακριβο οποτε περι ωραιψεως κολοκυθοπιτα! 😛
 
Φιλε Ανεστη ειναι το τεταρτο δεντρο που βαζω μεσα.Αλλα 2 κυπαρισσοειδες τα εφαγαν δεν αφησαν τιποτα ειχα βαλει και μια καρυδια πριν τοποθετησω την κλουβα και ηταν μια χαρα μολις εβαλα την κλουβα παει και αυτη. Μονο η λεμονια που ειναι μεσα εχει επιβιωση.Φωτη εχω προσπασθησει 2 φορες στο παρελθον εκτος κλουβας και δεν τα καταφερα. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ειδος που να πιανει εδω αλλα τα δικα μας τα ελληνικα πολυ δυσκολα για τα μερη μου.
 
Back
Top