Φροντίδα Χρωματισμα καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Ειχα ανοιξει θεμα για καναρινια κοκκινα τα οποια δεν τα ταιζαν οι γονεις τους και τα εβαλα σε αλλα καναρινια. Ρωτησα ποια αυγοτροφη να βαλω αφου εχω σκοπο να τα κοκκινισω και μου ειπαν να βαλω την κανονικη και τα "χρωματιζω" στην αλλαγη των φτερων. Χρησιμοποιω
Versele laga Can Tax Oropharma αλλα δεν βλεπω διαφορα τεραστια ακομη και στα καναρινια που μεγαλωσαν με χρωστικες μεσα στο νερο. Ρωτησα ενα εκτροφεα ποια χρησιμοποιει και μου ειπε manitoba lipochrome. Ειναι καλυτερη; Να την αγορασω; Ειναι κακο να σταματησω αυτην που αρχισα και να ξεκινησω με αλλη;
Ο ξαδελφος μου ξεκινησε την ιδια περιοδο μαζι μου εχουν γινει σχεδον κοκκινα. Εμενα ειναι ροζ με βουλες κοκκινες. Δεν γνωριζω ποια χρωστικη βαζει γιατι την αγορασε περσι και την εβαλε σε αλλο δοχειο και δεν φαινεται το ονομα της.

Σας ευχαριστω.
 
Ρωτησα ποια αυγοτροφη να βαλω αφου εχω σκοπο να τα κοκκινισω και μου ειπαν να βαλω την κανονικη και τα "χρωματιζω" στην αλλαγη των φτερων.
Για ποιο λόγο Αριάδνη; Είχε άλλα πουλάκια η κανάρα; Μπορείς να παραθέσεις το σύνδεσμο της συζήτησης που αναφέρεις;
 
Δεν θα έβαφα ποτέ με χρωστική στο νερό γιατί τη θεωρώ πολύ επικίνδυνη μέθοδο για τα πουλιά και εξαιρετικά "βρώμικη" για το χώρο που ζουν.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις την https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/ που χρησιμοποιώ εγώ.
Ο ξαδελφος μου ξεκινησε την ιδια περιοδο μαζι μου εχουν γινει σχεδον κοκκινα.
Και 10 μέρες διαφορά να υπάρχει, αν είναι στην εποχή που αλλάζουν φτερά η διαφορές είναι τεράστιες.
Εμενα ειναι ροζ με βουλες κοκκινες.
Να ανησυχήσεις αν μετά την πτερόρροια παραμένουν "ροζ".
Οι κόκκινες βούλες δείχνουν πως τα νέα φτερά "έρχονται" κόκκινα.
Και φυσικά στο τέλος της πρώτης πτερόρροιας τα μικρά θα γίνουν κόκκινα.
Όσο κόκκινα φυσικά τους επιτρέπεται από τη γονιδιακό υλικό των γονιών και των χρωστικών που χρησιμοποιείς
 
Εχεις δικαιο για το νερο. Μυριζει και ασχημα και λερωνουν το κλουβι. Προτιμαω στην τροφη. Στις οδηγιες σε αυτο που χρησιμοποιω λεει οτι για καλυτερο χρωματισμο των πουλιων νσ χορηγειται στο νερο και στην αυγοτροφη. Μπορω δηλαδη να το αλλαξω; Ειναι καλο αυτο που χρησιμοποιω;
 
Σε αυτη που εχει ασπορα τοτε :)
Τα είχες βάλει δηλαδή σε αυτήν που είχε ασπορα, σωστά; Αν είναι έτσι, νομίζω ότι έπρεπε να τους δώσεις από την αρχή, ειδικά εάν είχε πάρει χρωστική και η κανάρα πριν ακόμη κάνει τα αυγά. Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στο βάψιμο, αλλά η επόμενη ευκαιρία σου είναι αμέσως μόλις αρχίσει η πτερόρροια και για όσο διάστημα διαρκεί μέχρι να ολοκληρωθεί εντελώς.

Ρωτησα ενα εκτροφεα ποια χρησιμοποιει και μου ειπε manitoba lipochrome. Ειναι καλυτερη; Να την αγορασω;
Δεν νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ αυτών των προϊόντων να είναι τέτοια, που να ευθύνεται για τα αποτελέσματα που έχεις. Κάτι άλλο φταίει. Αν υπάρχει κάποια διαφορά στα δύο προϊόντα, τότε αυτή θα είναι τέτοια που μπορεί να την αντιληφθεί μόνο ένα πολύ έμπειρο μάτι.

Ειναι κακο να σταματησω αυτην που αρχισα και να ξεκινησω με αλλη;
Επομένως, ίσως πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που δίνεις το χρώμα και να δοκιμάσεις μέσω της τροφής όπως σου είπε ο Γιάννης. Στην πράξη δεν έχω εμπειρία για να σου προτείνω κάτι άλλο.
 
Back
Top