Γενικά Χρωματισμός καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paoki72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paoki72

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Πολύχρονο
Μπαινοντας σε ενα pet-shop ειδα μια καρδερινα η οποια ειχε καταπληκτικα χρωματα. Το κοκκινο χρωμα της ηταν τοσο εντονο που πραγματικα καθησα και την εβλεπα για αρκετη ωρα. Δεν ξερω πως αυτη η καρδερινα πηρε αυτα τα χρωματα. Εχει σχεση με την διατροφη της, με την ηλικια η με καποιες χρωστικες ουσιες;
 
Φίλε paoki καλησπέρα.Αυτήν την καρδερίνα που είδες θέλω να πιστέυω ότι είναι ένα πουλί περσινό. Γι αυτό και τα χρώματα του είναι τόσο έντονα.
Ο έντονος χρωματισμός σαφώς και εξαρτάται από την τροφή που καταναλώνει ένα πουλί πόσο μάλλον όταν είναι και στην φύση. Οι στο κλουβί πάντα έχουν πιο θαμπά χρώματα από αυτές που ζουν στην φύση. Μετά και από κάποια ηλικία κιόλας το κόκκινο της μάσκας τους γίνεται πορτοκαλί.
Βέβαια δεν αποκλείω και το γεγονός να είναι βαμμένη. Τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει να βάφονται και πουλιά. Το ψάχνω όμως ακόμα και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
 
Ισίδωρε καλησπερα
Οπως ψαχνεις και εσει ετσι εψαξα και εγω και βρικα και εμαθα
Οτι και οι καρδερινες βαφοντε οπως και ολα τα λιποχρωμικα.
Ειχα αγοραση απο την ορνιταλια μια χρωστικη που βαφετε
Η μασκα. Το δοκιμασα σε δυο πουλια τα οποια ηταν πορτοκαλι
Η μασκα και τα αποτελεσματα ικανοποιητικα.
Αλλα δεν το ξαναεπιχειρησα γιατι μεν ειναι ομορφο το πουλι
Αλλα δεν με ενδιεφερε τοσο πολυ το βαψιμο.
 
γεια σου παοκι! Εγω πιστευω βασικο ρολο στο χρωμα παιζει η διατροφη και τα γονιδια!
 
Καλημερα! Εμενα οι ενηλικες αρσενικες καρδερινες παρολο που ειναι τοσα χρονια στην αιχμαλωσια διατηρουν το εντονο κοκκινο-μπορντω της μασκας τουκαι δεν ξεθωριαζουν ουτε με την πτερορροια, μου κανει εντυπωση ομως τα μικρα που κανουν πορτοκαλι μασκα, ενω τρεφονται το ιδιο με τα ενηλικα και ειναι κι αυτα μονιμα εξω. Το ενα ομως αρχισε ναγινεται πιο εντονο χρωμα... Θ αδειξει:)
 
Χρησιμοποιείς κάποιες χρωστικές στα πουλιά αυτά ή κάποια συγκεκριμένη διατροφή για αυτό τον σκοπό?
Έχω ακούσει ότι βοηθά η καμελίνα και το bell di note για να κοκκινίσουν με φυσικό τρόπο αλλά αν εσύ δεν βάζεις τίποτε από αυτά θα ήταν ενδιαφέρον να το μάθουμε για να αξιολογήσουμε το κατα πόσο χρέιάζονται τα παραπάνω που ανέφερα.
 
οχι, δε χρησιμοποιω τιποτα το ιδιαιτερο, μονο τροφη, αυγοτροφη με εντομα, φρουτα(μηλο κυριως), γλυστριδα, μπροκολο, αυγο.
Σκεφτειτε οτι η μια καρδερινα εφτασε περυσι στα χερια μου, ηδη πιασμενη 5 χρονια σε αλλο σπιτι και ετρωγε μονο απλη αναμεικτη τροφη, παρολα αυτα παραμενιε κοκκινη η μασκα της.
 
Back
Top