Αναπαραγωγή Χρωματισμός μικρών κόκκινων καναρινιών

NikosPap2

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2022
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα,
το παρακάτω ζευγάρι είναι το πρώτο ζευγάρι κόκκινα που έχω και αισίως φτάνει στην μέρα εκκόλαψης. Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πρέπει να δίνω κάτι συγκεκριμένο από την ημέρα εκκόλαψης για να χρωματιστούν σωστά οι νεοσσοί; Κάποια χρωστική ή κάποια αυγοτροφή;
Σας ευχαριστώ!
279796442_1037239353882475_3421067710224943313_n.webp
 
Καλησπέρα.
Πρέπει να δίνω κάτι συγκεκριμένο από την ημέρα εκκόλαψης για να χρωματιστούν σωστά οι νεοσσοί;
Θα σου πω ότι έχεις αργήσει ήδη, έπρεπε να δίνεις αυγοτροφή για κόκκινα (που περιέχει χρωστικές)
2 Μήνες πρίν να ενώσεις το ζευγάρι σου.
Ξεκίνα τώρα να δίνεις αυγοτροφή για κόκκινα, το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι φτωχό χρωματικά, αλλά υπάρχει πάντα και η πτερόρροια που μπορείς να ''βάψεις''.
Δες το παρακάτω άρθρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-και-mosaic-καναρίνια.18694/
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πρέπει να δίνω κάτι συγκεκριμένο από την ημέρα εκκόλαψης για να χρωματιστούν σωστά οι νεοσσοί; Κάποια χρωστική ή κάποια αυγοτροφή;
Αν μιλάμε για κόκκινα λιποχρωμικά και για σωστό χρωματισμό, στη βάση που μπορεί να αντέξει το γενετικό τους υπόβαθρο δηλαδή, η χορήγηση της χρωστικής πρέπει να ξεκινά πριν τη γέννηση των αυγών ούτως ώστε το έμβρυο να είναι ήδη κόκκινο. Στη συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση του πτερώματος των νεαρών πουλιών, χορηγίες συνέχεια.
 
Back
Top