Γενικά Χρωμα ματιων μοζαικ

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, απεκτησα ενα νεο φιλαρακο, είναι ένας κόκκινος μοζαικ. Πόλυ ομορφο πουλάκι, μου έκανε εντυπωση το χρωμα απο τα ματάκια του κ θα ήθελα να ρωτισω. Εγώ τα βλέπω κόκκινα, κάνω λάθος;
 
Βάλε μία φωτογραφία του Γιάννη.
 
Δυστυχώς είναι μικρή η φωτό και δεν δίνει σαφή εικόνα των ματιών.
Δεν φαίνεται για αρσενικό. Μάλλον θηλυκό (γραμμής αρσενικών) είναι.
 
Δυστυχώς είναι μικρή η φωτό και δεν δίνει σαφή εικόνα των ματιών.
Δεν φαίνεται για αρσενικό. Μάλλον θηλυκό (γραμμής αρσενικών) είναι.

Αρσενικό είναι 100%, πέρα απο το οτι δεν έχει βάλει γλώσσα μεσά απο το πρωι, εχτες το είδα κιόλας το φιλο του
Δεν θα ήθελα τώρα να το τρομαξω για να βγάλω μια ποιο κοντινή φωτο ☹
 
attachment.php


Σου στέλνω μια φωτό με ένα ζευγάρι μωσαικών. Φυσικά αριστερά είναι το αρσενικό, δεξιά το θηλυκό (γραμμής αρσενικών) που είναι σχεδόν ίδιο με το δικό σου.
Βέβαια υπάρχουν και αρσενικά γραμμής θηλυκών με πολύ μικρή μάσκα, πολύ σπάνια όμως αυτά δεν έχουν καθόλου χρώμα σε όλη την περιοχή κάτω απο την μύτη, όπως το δικό σου.
Τώρα για το κόκκινο μάτι. Αξίζει τον κόπο να σιγουρευτείς πραγματικά αν υπάρχει, διότι για να πάρεις απογόνους με αυτό το χαρακτηριστικό, πρέπει να ψάξεις για ένα ταίρι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με κόκκινο μάτι. Τα πουλάκια όμως που προκύπτουν(ΡΟΥΜΠΊΝΟ) είναι ιδιαίτερα όμορφα και σχετικά σπάνια.
 
Οπός μου δείχνεις ναι μαλον είναι γραμμή θηλυκού. Εδώ το ματακι του φενεται ποιο καλα
 

Συνημμένα

  • φωτογραφία-8.webp
    φωτογραφία-8.webp
    15,3 KB · Προβολές: 206
Πράγματι φαίνεται κοκκινομάτικο.
Είναι ναι το πήγα λίγο στο φως της ημερας και φενεται πολύ έντονα. Ελπίζω να μην είναι κάτι το Κάκο κ να είναι απλα κάτι ιδιαίτερο για το πουλακι
 
Δεν υπάρχει τίποτε κακό. Μια μετάλλαξη σαν όλες τις άλλες, είναι.
 
ναι, και στο δικο μου που ειναι κοκκινο λιποχρωμικο ετσι ακριβως φαινεται το ματακι του, κυριως στον ηλιο!
 
Back
Top