Γενικά Χρωμα malinois και απο τι εξαρταται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Γεια σας
Εχω 4 μικρα malinois εναμισι μηνων και αλλα 4 δυο εβδομαδων που ομως δεν τα εχω δει ακομα γιατι ειμαι μακρια(πιιικρα). Ενω οι γονεις ειναι ο πατερας κιτρινος και η καναρα κιτρινο αλλα αρκετα πιο ανοιχτοχρωμο τα μικρα εκτος απο το χρωμα των γονεων εχουν και λιγο μαυρο. Τα 2 ειναι μαυρα λιγο πανω απο το ματι και το αλλο εχει την πλατη του μαυρη(πολυ ομορφο καναρινι). Καποιος διαβασμενος στα malinois μπορει να κανει μια αναφορα στο χρωμα των malinois απο τι εξαρταται και αν αλλαζει κατα την πτερορροια;
 
Ετσι ακριβως ειναι οπως τα περιγραφεις κιτρινα και ισως εχουν και καποιο μαυρο στιγμα πανω στο σωμα τους συνηθως στο κεφαλι, επισης υπαρχουν και ασπρα. Δεν θα αλλαξει το χρωμα τους μετα την πτεροροια και μαλιστα θα ειναι και πιο εντονο και καθαρο. Προφανως τα δικα σου μικρα εχουν παρει απο τους παππουδες αφου οι γονεις δεν εχουν καποιο στιγμα μαυρο, και κατι ακομη αυτα που εχουν πιο εντονο χρωμα τωρα μαλλον ειναι αρσενικα.
 
Το δικο μου το ζευγαρι η θηλυκο [ηταν] απαλο κιτρινο με ασπρο στο τελειωμα και ο αρσενικος εντονο κιτρινο με μια πινελια μαυρη στο κεφαλη. Δεν καταφερα ομως να τα ζευγαρωσω για να δω απογονους γιατι η νυφη το εσκασε. Μετα απο προετοιμασια και διαχωριστικο οταν τα ενωσα την αλλη μερα το πρωι βρηκα μονο τον αρσενικο μεσα. Η πορτα του κλουβιου ανοικτη η καναρα εφυγε αλλα αυτος οχι. Τυχερος μεσα στην ατυχια μου αφου δεν εχασα και τα δυο.
 
Tα μικρα ειναι ολα απο το ιδιο ζευγαρι; Αν ναι καποια σου ειναι σιγουρα λιγο πιο σκουρο απο καποια. Τα σκουρα ειναι αρσενικα και τα πιο ανοιχτοχρωμο κιτρινα ειναι τα θυληκα.Αυτος ο διαχωρισμος ισχυει ομως για πουλια ιδιας οικογενειας. Το στιγμα ειναι στο αιμα τους οποτε εμφανιζεται σε απογονους ανεξαρτητα απο το αν οι γονεις εχουν.
Τα πουλακια θα σκουρενουν οσο περναει ο καιρος. Και τελος το χρωμα εχει να κανει και με τη διατροφη.
 
Ναι Θοδωρη ειναι απο την ιδια γεννα. Τα 2 ειναι πιο σκουρο κιτρινο και το ενα απο τα δυο ειναι μαυρο στην πλατη. Αρκετα μεγαλη πιτσιλια(φτανει εως τα ποδια). Τα αλλα 2 ειναι πιο ανοιχτοχρωμο κιτρινο και ειναι και ημερα. Ειναι κανονας αυτο με το χρωμα; Δηλαδη τα αναγνωριζεις τοσο ευκολα πριν καν οποιαδηποτε προσπαθεια για κεηλαιδισμα;. Τελος, μπορεις να διευκρινισεις σχεση διατροφης χρωματος; Απο το γαλακτισμο και μετα(3 βδομαδες)τους εχω μειγμα σπορων και ξεχωριστα αγκαθοσπορο νιζερ και σπασμενο καναβουρι και αυγοτροφη. Που και που κανα μηλαρακι μπροκολο σπανακι μαρουλι πορτοκαλι και αυγο.Χρειαζετε τιποτα αλλο;
 
Υπαρχουν πολλοι τροποι να ξεχωρισεις τα αρσενικα απο τα θυληκα
1)Ο ενας ειναι αυτος που σου ειπα αλλα τα πουλια πρεπει να ειναι ιδιας φωλιας
2)Συνηθως τα αρσενικα οταν θα τα δεις στο κλαδι εχουν πιο αναπτυγμενο το μεσαιο δακτυλο
3)κολπο με τη χαρτοπετσετα οσο ειναι χωρις πουπουλα... Τα πιο ζωηρα ειναι αρσενικα
4)αν προσεξεις τα μικρα οταν μεγαλωνουν λιγο και ειναι ακομα στη φωλια -τα αρσενικα εχουν μια ταση να κρυβονται προς τον πατο της φωλιας
5)Το κελαιδημα. Δεν ειναι απολυτο ομως. Εχω δει θυληκο να κελαιδαει και εχω αρσενικο που σαλιαριζει σαν θυληκο
6)η φυση τους. Προσωπικα μονο σε ενηλικα πουλια μπορω να το ξεχωρισω
9 στις 10 με τους δικους μου νεοσσους πεφτω μεσα οταν αγοραζω πουλια ομως μερικες φορες την παταω...

Οσο για την τροφη θα το διαπιστωσεις αν αγορασεις πουλια διαφορετικης προελευσης.
Εξαρταται ακομα απο την ποσοτητα ρουψεν που εχει η καθε τροφη. Σου προτεινω να μην το παρακανεις με το ρουψεν καθως απο οτι ξερω το ρουψεν ειναι μεταλλαγμενος σπορος
Παιζει ρολο επισης και η αυγοτροφη.Χωρις να θελω να κανω διαφημιση γιατι εχω δοκιμασει ενα καρο μαρκες αυγοτροφων καθως στην επαρχια δε βρισκεις παντα αυτα που θες οταν το θες-Νεοσσοι που τους μεγαλωσα με orlux yellow patte μου γιναν πιο εντονα κιτρινοι και αυτο το παρατηρησα και σε καναρινια κοινα
 
Back
Top