Αναπαραγωγή Χρώματα μωρών μπάτζι

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Εχοντας διαβασει τα αρθρα για τα γονιδια κατι ψιλοκαταλαβα αλλα δεν καταλαβα για τη δικη μου περιπτωση.Αν εχει καποιος μια ιδεα ας με βοηθησει... Εχω αρσενικο μπατζι μπλε ανοιχτο skyblue και θηλυκο πρασινο olive green με κιτρινη μασκα(αυτα στη φωτο)και μου εχουν κανει 2 μωρα που ειναι ολοιδια η μανα τους. Υπαρχουν πιθανοτητες να βγει και κπ αλλο χρωμα πχ του αρσενικου που το λατρευω ή να περιμενω μονο πρασινα;
 
δεν ξερω πολλα απο γενετικη
αλλα τα παλια τα δικα μου εβγαζαν πανομοιτυπα σαν το αρσενικο
πανομοιοτυπα σαν την θηλυκια και μετα ο χαμος.
κιτρινα-λευκα αλλα με τις βουλες τις μαυρες, τις μπλε"φαβοριτες"και στην πλατη μπλε οπως ο αρσενικος.
 
Αν και δεν ξέρω τίποτα από παπαγαλάκια νομίζω πώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι χρώμα θα βγουν τα μικρά χωρίς να ξέρουμε το γενεαλογικό τους δέντρο.
Ένα φίλος μου που ήχε μονό μπλε ζευγάρια και έβγαλε μικρά που είχαν άσπρο μπλε, άσπρο γκρίζο και κάτι προς το κίτρινο.
 
An ipothetoume ta dio poulia einai kathara afti tin xroma pou dixnoune kai den einai kanena FOREAS gia alo xroma, exoume to aksis :
To Mprasino Budgie einai NORMAL
To Ble Budgie einai mia metalaksei pou den exei Kitrino xroma. Mprasino - Kitrino = Ble. Omos to ble einai ypolipomenei.

Simenei exoume :
Normal/Ypolipomenei X Normal = Normal FOREIS Normal/Ypolipomenei

Simenei ola ta Mikra einai Mprasino Foreis Ble.

Kata tin gnomi mou einai poli spanio sta mikrasomatos Budgi na exoume poulia pou den kriboune kapio alo xroma.
 
Καλησπέρα,
εάν θέλεις μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε αυτό το site
www.Budgieplace.com

είναι πολύ ενημερωμένο σχετικά με τις μεταλλάξεις...
φιλικά
 
τελικα ολα βγηκαν πρασινα με κιτρινο κεφαλι, αλλα οχι τοσο σκουρο πρασινο-λαδι σαν τη θηλυκια, πιο ανοιχτο ☹
 
Να σου ζησουν τα μωρα πατριωτισσα.Βαλε και φωτογραφιες να τα δουμε και να τα χαρουμε οταν μπορεσεις!
 
και εμενα εχουν ακριβως τα ιδια χρωματα. Πρασινη θηλυκια και γαλαζιος αρσενικος. Τον αρσενικο τον αγαπαω παρα πολυ γιατι ηταν το πρωτο πουλακι που πηρα. Μετα απο τοσα χρονια ολοι οι απογονοι ειναι πρασινοι, με διαφορες παραλλαγες. Ουτε ενας γαλαζουλης,ιδιος με τον πατερα. Το εχω πια παρει αποφαση και συμβιβαζομαι με τα πολλα πρασινα μωρακια τους, που ακομη κι αυτα πλεον ζευγαρωνουν και μου δινουν μονο πρασινους απογονους...
 
το εχω πια παρει αποφαση και συμβιβαζομαι με τα πολλα πρασινα μωρακια τους,που ακομη κι αυτα πλεον ζευγαρωνουν και μου δινουν μονο πρασινους απογονους...

Θα σταθώ στην τελευταία σου πρόταση... όταν λες "που ακόμη κι αυτά πλέον ζευγαρώνουν και μου δίνουν μόνο πράσινους απογόνους" τι εννοείς; Ζευγαρώνουν τ' αδέρφια μεταξύ τους; 🙄
Αν ναι κακώς τ' αφήνεις να ζευγαρώνουν μεταξύ τους διότι λόγω αιμομιξίας μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα (έστω και μακροπρόθεσμα). 😉 Είτε είναι σωματικές παραμορφώσεις ή να βγουν φιλάσθενα τα πουλιά κτλ κτλ. 😉

Διάβασε κάποια σχετικά θέματα που θα σε διαφωτίσουν (δεν πειράζει που κάποια link αναφέρονται σε καναρίνια, ισχύουν τα ίδια πράγματα):
 
οχι δεν ζευγαρωνουν μεταξυ τους. Εχω 3 ζευγαρια[γονεις], οποτε δημιουργουνται νεα ζευγαρια[στους νεοσσους] που δεν εχουν καμια συγγενικη σχεση μεταξυ τους.
 
Σε ευχαριστω πολυ Mariah! Να τα κουκλια μου! Στην πρωτη:το πρωτο μωρο που κανανε βγαινει απ τη φωλια για πρωτη φορα κι οι γονεις κατω το περιμενουν, στη δευτερη:τα 2 αγαπημενα αδερφακια κ στην τριτη:απο αριστερα προς τα δεξια:μωρακι, μπαμπας, μαμα.
 

Συνημμένα

  • DSC00550.webp
    DSC00550.webp
    60,1 KB · Προβολές: 172
  • DSC00653.webp
    DSC00653.webp
    44,3 KB · Προβολές: 185
  • DSC00538.webp
    DSC00538.webp
    64 KB · Προβολές: 293
Back
Top