Γενικά Χτες αγόρασα ένα νέο παπαγάλο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill97

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2018
Μηνύματα
159
Καλημέρα σας
Χρηστός ανέστη και χρόνια πολλά
Χτες αγόρασα ενα νέο φιλαράκο τον κώστα
 

Συνημμένα

  • 440488881_1107114307067590_4352894602058566361_n.webp
    440488881_1107114307067590_4352894602058566361_n.webp
    213,2 KB · Προβολές: 34
  • 440451133_360718466973327_6951436705779744724_n.webp
    440451133_360718466973327_6951436705779744724_n.webp
    78,3 KB · Προβολές: 34
Επίσης θα ήθελα τη βοήθεια σας για να τον εκπαιδευσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Θα πρέπει να το αφήσεις καμία εβδομάδα να προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον.
Αυτό σημαίνει ότι το πλησιάζεις με ήρεμο τρόπο, το παρατηρείς, του μιλάς και με προσεκτικές κινήσεις αλλάζεις την τροφή και το νερό του.
Για την εξημέρωση του χρειάζεται μεγάλη υπομονή και επιμονή.
Φυσικά, όσο πιο μικρή ηλικία είναι τόσο πιο εύκολα και πιο γρήγορα μπορεί να εκπαιδευτεί.
Το κυριότερο είναι να ασχολείσαι μαζί του αρκετές ώρες.
Ένας καλός τρόπος για να αρχίσει η εκπαίδευση, είναι να του δίνουμε μία λιχουδιά, κάτι που του αρέσει πολύ.
Στην αρχή, καλό θα ήταν να του τη δίνουμε έχοντας το χέρι μας έξω απ' το κλουβί
Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα λίγων ημερών μπορείς να βάλεις το χέρι σου στο κλουβί του και να του τη δώσεις.
Με αυτόν τον τρόπο θα υπάρχει μια ομαλή εκπαίδευση για να έχει και το πουλάκι ένα χρονικό διάστημα να δει ότι δεν πρόκειται να του κάνεις κακό.
Επίσης σιγά-σιγά, καλό θα είναι κάθε φορά να βάζεις το χέρι σου πιο μακριά από το πουλί, ώστε να του δώσεις ένα έναυσμα για να έρθει αυτό σε εσένα κι όχι εσύ σ' αυτό.
Με αυτό τον τρόπο, μετά από λίγο καιρό το πουλάκι θα διαπιστώσει ότι δεν του κάνεις κακό κι έτσι θα σε συνδυάσει με κάτι που του αρέσει πολύ. Αυτό θα σε βοηθήσει να επιτύχεις την εξοικείωσή μαζί του.
Δες και το παρακάτω άρθρο.
Να το χαίρεσαι!!
 
@bill97 Χρόνια πολλά κ καλή Ανάσταση. Να τον χαίρεσαι τον Κωστή. Βάλε του σουπιοκόκκαλο κ πρόσεξε το μπολλάκι με σπόρους στα δεξιά μην είναι κάτω από πατηθρα κ τα λερώνει. Επίσης βάλε του ένα υπόστρωμα. Για να καθαρίζεις εύκολα την λεκάνη κ να μην μένει η υγρασία. Δες αυτό για να επιλέξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα @MARY58 θα του πάρω απο πετσοπ γιατί αυτά που έχω δεν έχουν σιδεράκι για να τα στηρίξω
Οκ θα το αλλάξω θέση αν είναι
Πάντως είναι πολύ ζωηρούλης παίζει με το καθρεφτάκι του συνεχώς
Θα του πάρω και άλλα παιχνίδια να έχει να παίζει
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@bill97 εγώ χρησιμοποιώ το στήριγμα για σουπιοκόκκαλο που έχει κ πατηθρα για το καναρίνι μου αλλά υποθέτω ότι θάναι μια χαρά κ για το budgie. Το παιχνίδι με καθρέφτη υπάρχει η πεποίθηση ότι είναι καλό να αποφεύγονται γιατί του δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει κ άλλο πουλάκι δίπλα ενώ δεν ισχύει. Θα σου πουν περισσότερα οι παπαγαλογονεις. Δες κ αυτό που είναι σχετικό κ με αρκετά επισυναπτόμενα χρήσιμα άρθρα
Επίσης η πατήθρα που είναι ξύλινη διχάλα μου φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη διάμετρο από αυτή που πρέπει για τα ποδαράκια του. Αν κάνω λάθος να με διορθώσουν οι παπαγαλογονεις.
Κ το κεχρί που του έχεις κρεμάσει, συνήθως χρησιμοποιείται ως κέρασμα μόνο κ κυρίως ως επιβράβευση στην εκπαίδευση κ όχι μόνιμα διαθέσιμο στο κλουβί του. Το κλουβί του είναι 60ρα Ζευγαρώστρα; Πολύ ωραίο κ λειτουργικό.
 
Οκ θα του βγάλω το κεχρί αν είναι και θα του το δίνω ως επιβράβευση όπως είπες
Σιγά σιγά θα το δω να τα φτιάξω
Το έβγαλα από τον Εμίλιο γιατί για εκείνο είναι τεράστιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@bill97 κ πάλι να τον χαίρεσαι τον Κώστα με τα όμορφα χρώματα κ χρόνια σας πολλά.
 
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα τη βοήθεια σας
Έχει περάσει μια εβδομάδα και λίγο παραπάνω με το Κώστα καθημερινά του βάζω φρέσκο νερό και σπόρους
ότι άλλο λαχανικό φρούτο δοκίμασα από εδώ μέσα ότι έλεγε ούτε τα ακούμπησε
Τι να κάνω ;;
Επίσης ενω μπροστά όταν έβαζα ήρεμα το χέρι μου μέσα για να του αλλάξω το μπολάκι με τη τροφή του τώρα πετάει και φοβάται γιατί ξαφνικά ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@bill97 πάντως από ότι διαβάζω, τα budgie δεν αγαπούν ιδιαίτερα τα λαχανικά. Δοκίμασε τα κ διάφορες μορφές τους μικρά ή μεγάλα κομματάκια κ σαν ιδέα για να δελεάσεις τον Κώστα βάλε πάνω τους καμμιά λιχουδιά που του αρέσει, πχ κεχρί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το τελευταίο κόλπο δεν είναι δικό μου, το είχα διαβάσει από @Φοίβος. Αλλά δεν μπορώ να βρω το ποστ. 🧐
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν πειράζει
Θα το δοκιμάσω πάντως φωνάζει είναι ζωηρός και πολύ γλυκός
 
Back
Top