Φροντίδα Χτυπημένο καναρίνι 24 ημερών

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλημέρα!
Αυτό είναι το καναρινάκι μου από την 3η γεννά.
Τα είχα όλα μαζί με τους γονείς γιατί δεν περιμενω να γίνει καινουρια γεννά. Τόσο καιρό ουτε μάδανε τα πουλια ,ουτε βάτεμα έχω δει. Με τις 2 προηγουμενες δεν είχαμε επιθετικότητα με τα μικρά. Μόνο ο αρσενικός με ένα, αλλά ήσυχα πραγματα. Προχτές είδα τον αρσενικό να τσακώνεται με το ένα, αλλά υπήρχε επιθετικότητα και από τις 2 μεριές, δηλαδή και το μικρό τον ενοχλούσε. Από τα 5 μικρά με ένα συγκεκριμένο. Και χτες βρήκα αυτό (άλλο είναι αυτό) όπως στην πρωτη φωτογραφία με λίγο αίμα. Έβαλα με τη μια το χωρίσμα από τη μια τα μεγαλα και από την άλλη τα μικρά. Και σήμερα είδα στο μάγουλο του ολόκληρη τρυπα. Τι να κάνω;
25 του μήνα σκάσανε τα πρωτα, αυτό το χτυπημένο είναι 24 ημερών αλλά έχω και ένα που το τάιζα εγώ με συρηγγα γιατί δεν το ταιζαν οι γονείς και δεν έχει γρήγορη ανάπτυξη . Τα 3 μόνο τρώνε από κάτω. Τι να τα κανω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210620_125206.webp
    IMG_20210620_125206.webp
    36,4 KB · Προβολές: 33
  • IMG_20210620_125147.webp
    IMG_20210620_125147.webp
    28,5 KB · Προβολές: 33
Ηρθα τώρα και το βρήκα σε χειρότερη κατάσταση, το έβαλα μόνο του σε ένα κλουβακι, του έβαλα σπαθολαδο πανω στην πληγη, που δεν μπορώ να καταλάβω από που έρχεται γιατί μόνο ξερό αίμα βλέπω, του έβαλα μια μπανιέρα μήπως μπει να ξεπλύνει για να βλέπω τι γίνεται, και θα του βάλω αυγό τροφή στον πατο και σπόρους να μάθει να τρώει μόνο του, δε μπορω να το αφήσω άλλο με τα υπόλοιπα,
 
Οπως σου εγραψα η "τρυπα" ειναι το αυτι του οποτε καλο θα ειναι να μην ριχνεις κατι μεσα σε αυτο αλλα γυρω απο αυτο.
Καλως υπαρχει αυτη η "τρυπα" εκει.

Εφόσον δεχεται επιθεσεις απο τον αρσενικο θα επρεπε να χωρισεις τον αρσενικο στην μια μερια και τους νεοσσους στην αλλη.
 
Τώρα συνειδητοποίησα ότι μάλλον του χουν κόψει λίγο το δάχτυλο, γιατί από εκεί τρέχει το αίμα, μήπως ξύνεται και γι αυτό είναι το προσωπακι του ετσι και δε βρίσκω εκεί πληγη
[automerge]1624196831[/automerge]
Τα χωρισα ήδη από το πρωι αλλά τώρα που ήρθα ήταν πιο ματωμένο, το δαχτυλάκι του στάζει αιμα
 
@Tony Forpus θα βάλω λίγο αλευρι τώρα, γιατι δεν νομίζω ότι έχω αιμοστατικο, μόνο το Βαλσαμελαιο
[automerge]1624197791[/automerge]
Το βαλα έτσι, έβαλα και παρά πολυ αμμο για να μην χτυπάει τα ποδια του στο κάγκελο,
 

Συνημμένα

  • IMG_20210620_170227.webp
    IMG_20210620_170227.webp
    87,4 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία:
Πώς τα πάει σήμερα; Είναι πιο ζωηρό;
Με την προσθήκη άμμου, θα δυσκολευτείς να βλέπεις αν ανοίγει (και πόσους) τους σπόρους. Βάλε του μαλακές τροφές, π.χ. λυωμένο αυγό (το αλλάξεις κάθε 2ωρο), αυγοτροφή, μαλακούς σπόρους (καμελίνα, περίλα, αποφλοιωμένη βρώμη, σουσάμι, νίζερ, βρασμένη για λίγα λεπτά κινόα) και ίσως λίγη ρίγανη.
 
@ianos καλημέρα! Τώρα ήρθα και τον είδα, ειναι λίγο πιο υπερκινητικος από χτες η αλήθεια είναι, νομίζω δεν είναι πςρισσοτερο ματωμένο από χτες και το δαχτυλάκι του αυτή τη στιγμή δε στάζει, παω να του βρασω αυγό και να τον φτιάξω λίγο, απλά δεν ξέρω αν δω και δεν ξαναματωσει μήπως πρεπει να το βάλω με τα αλλά παλι επειδή είναι μικρουλι ακόμα; η να μη το ρισκάρω,
Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να τον κάνω ένα μπάνιο για να καθαρίσει το αίμα για να έχω έλεγχο, αλλά δε θέλω να το φοβησω το καημένο κι άλλο
 
Μην τον βαζεις με τα αλλα ωσπου να κλεισει η πληγη του.
Μπανιο θα κανει τις επομενες μερες,βεβαιωσου πως τρωει.
 
Το έβαλα λίγο τώρα που είμαι από πανω και τα ελέγχω και κάνει σαν παλαβο για να το ταισουν. Κυνηγάει τους γονείς και τσιτσιριζει, το προσεχω λίγο μέχρι να φάει και μετά το χωρίζω ξανα
 
Καλησπερα! Τελικά το νυχι του μαυρισε, έπεσε αλλά το δάχτυλο εκείνο είναι πρησμενο σε σχέση με τα υπόλοιπα, υπάρχει πιθανοτητα να υπάρχει θέμα εδώ; δε δείχνει να έχει προβλημα το πουλακι, αλλά εγώ γενικά αγχώνομαι!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210707_140857.webp
    IMG_20210707_140857.webp
    21,1 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20210707_140846.webp
    IMG_20210707_140846.webp
    20,4 KB · Προβολές: 20
Back
Top