Ασθένειες Χτυπημένο πόδι σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisoula

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Ηράκλειο
παιδιά την βοήθεια σας χτύπησε το πόδι του ο καναροςμου τι ν κάνω;
 
Αρχικά ανέβασε μια φωτογραφία του καναρινιού και του ποδιού του. Θα βοηθουσε αρκετά αν μας έλεγες κάποιες λεπτομέρειες π.χ. Πως το χτύπησε, πότε το χτύπησε και τα λοιπά...
 
μαγκωσε το πόδι του στην πόρτα του κλουβιου πριν 10 λεπτά έγινε αυτό δεν πατάει το ποδι του έγινε μαύρο και κάθεται στο πατο του κλουβιου σε μια γωνιά.. Έχω βγάλει φωτο αλλά δεν μου την ανεβάζει μεγάλο αρχείο λέει ότι είναι
[automerge]1550496960[/automerge]
60889
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
πάνω το έχει δεν το πατάει καθόλου τώρα του έβαλα μπεταντιν κ τον έχω στην παλάμη μού
 
Δε μοιάζει σπασμένο κι αυτό είναι καλό..
Σίγουρα όμως έχει χτυπήσει σοβαρά και χρειάζεται παρακολούθηση.
Συνεχώς να κοιτάς αν μπορεί να ανοιγοκλείνει τα δάχτυλα στο πόδι του
 
σε περίπτωση που δεν τρώει τι να κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
τώρα τον έβαλα στο κλουβί ωραία τρώει Ευχαριστώ πολύ.. Έχω και την καναρα μέσα στο κλουβί μαζί του μήπως να τα χωρίσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν τρώει και είναι έστω έστω και λίγο κινητικό σημαίνει ότι το παλεύει. Νομίζω του εχεις βαλει betadine εάν κρίνω από την φωτό. Σωστά έκανες σαν προληπτικό μετρό. Παρακολούθησε το πως θα πάει το ποδαράκι του τις επόμενες μέρες και κράτα μας ενήμερους.. Όλα θα πάνε καλά και σε 2-3 εβδομάδες θα είναι όπως πριν πιστεύω:)
 
ναι του βάζω μπεταντιν και την αλοιφη fucidin τρώει κανονικά απλά ποναει και κάθεται στην πατηθρα εφτιαξα και μια φίλη μου τροφή με πλούσιες πρωτεΐνες και εύχομαι να γίνει καλά γρήγορα
 
To γεγονός οτι κάθεται στην πατήθρα και όχι κάτω είναι θετικό σημάδι.. Θεωρω πως η φίλη σου γνωρίζει τα περί τροφών για καναρινια..?
δική μου ήθελα να γράψω... εφτιαξα τροφή με υλικά ρίγανη βρώμη φρυγανιά αυγο μήλο καρότο μέλι και κίτρινη τροφή
[automerge]1550603683[/automerge]
το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τον έχω μαζί με την καναρα και του κάνει αγριαδες και συνεπώς και αυτός και σκέφτομαι να βάλω το χωρισμα για να μην τον ενοχλεί
 
Λαμπρά! Χαίρομαι πολύ με την αποκατάσταση της υγείας του! Σου εύχομαι ολόψυχα να τον χαίρεσαι ακμαίο, υγιέστατο και κελαηδηρό!
Ευχαριστώ πολύ. Για το κελαιδισμα δεν πολύ συγκινείται έχει την καναρα του η την ταΐζει η τσακώνεται χα α
 
Ευχαριστώ πολύ...
Μην με ευχαριστείς, αλίμονο! Να είσαι καλά!

για το κελαιδισμα δεν πολύ συγκινείται έχει την καναρα του η την ταΐζει η τσακώνεται χα α
Ακριβώς! Τα αρσενικά καναρίνια συνήθως παύουν ή ελαττώνουν το κελάηδισμα τους όταν συνυπάρχουν με θηλυκό. Θα ανακτά και τις δυνάμεις του και θα τον ακούσεις σίγουρα!
 
Back
Top