Ασθένειες Χτύπημα ή μόλυνση;

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Σημερα το πρωι παρατηρησα το κιτρινο καναρινι μου ηλικιας ενος ετους περιπου, να εχει ματωσει το ποδι του στο κοτσι, στο σημειο ακριβως που τελειωνουν τα πουπουλα, και αρχιζει το καλαμι του. Οταν το επιασα διαπιστωσα οτι ειναι ελαφρως πρησμενο σε σχεση με το αλλο πόδι, γυαλιζει σαν να εχει τρεξει πυον, και ειχε ξερο αιμα. Σαν πρωτη ενεργεια εβαλα λιγο betadine. Η διαθεση του πουλιου ειναι καλη, τρωει κανονικα, και κινειται με ευκολια στα κλαδια. Θα το παρακολουθω για την εξελιξη του μεσα στην ημερα, αλλα αν ξερει κανεις τι περισσοτερο να κανω για να το βοηθησω, ας μου δωσει τα φωτα του. Τι νομιζετε οτι μπορει να ειναι; Καποιο πιθανο χτυπημα, γρατσουνισμα, η καποια μολυνση;☹
 
καλημερα Τζωρτζινα ειναι ευκολο να μας βαλεις μια φωτογραφια για να δουμε πανω κατω πως ειναι; Γιατι ετσι και τα δυο μπωρει να ειναι
 
Γιαννη μου δυστυχως μου ειναι λιγο δυσκολο να ανεβασω φωτογραφιες γιατι δεν ξερω τον τροπο αφενως και αφετερου δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να αποτυπωθει σε μια φωτογραφια το μεγεθος του προβληματος. Παντως το πουλι παραμενει ζωηρο, κελαηδαει, με την μυτη του σκαλιζει την πληγουλα... Δεν ξερω τι αλλο να περιγραψω . Αν μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες για το τι να κανω, αν πρεπει να βαλω καποια αλοιφη ή οτιδηποτε αλλο, ευπροσδεκτο.:)
 
Τζωρτζινα μου για αρχη σηνεχισε να βαζεις μπενταντιν αλλα αν θες οχι αυτο που ειναι σε υγρη μορφη αλλα την αλιφη και δες το πως θα παει, μπωρει να μην χριαστει να βαλεις αλλη αιφη απανω
 
georgina γεια! Πιθανοτατα θεωρω πως θα ειναι χτυπημα!


υπαρχει κ ενα αλλο ενδεχομενο, αυτο της ευλογιας, αλλα ειναι μαλλον απιθανο...😕
κ εξαιρετικα σπανιο(σε πουλια που δεν εχουν επαφη με το χωμα η με αγρια κ γενικα ζουν σε καθαρο χωρο)!
δες κ αυτα!

<broken link removed>

https://community.petbirds.gr/threads/Λοιμώδη-νοσήματα-στα-πτηνά-συντροφιάς.17691/
 
Γιωργο και Γιαννη σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Διαβασα τα αρθρα που μου συστησατε αλλα το πουλι δεν εχει κανενα απο τα συμπτωματα που αναφερονται. Παραμενει ζωηρο, ορεξατο και κινητικοτατο. Το κοτσι του δεξιου ποδιου του ειναι ακομα πρησμενο και στο πισω μερος εχει μια οριζοντια σχισμη μηκους ενος εκατοστου περιπου. Ξαναεβαλα betadine σε υγρη μορφη και περιμενω οδηγιες.
 
Δες μήπως κάποιο από τα καλαμάκια ή τα υπόλοιπα αξεσουάρ του κλουβιού έχουν κάτι που μπορεί να το γρατζούνησε. Πέρσυ το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά με τρομοκράτησε έτσι η μητέρα μου. Έλειπα από το σπίτι - πολλά χλμ μακρυά! - και με τρομοκράτησε ότι έχουμε ευλογιά αλλά τελικώς το μεταλικό χώρισμα του κλουβιού είχε ελάττωμα!:D
 
Σας ευχαριστώ ολους για το ενδιαφερον σας. Τελικα το προβλημα αντιμετωπιστηκε μονο με betadine και ηταν μαλλον απο κάποιο χτυπημα. Μετα την τριτη μερα η πληγη εκλεισε και το πουλακι ειναι και παλι μια χαρα... Οσο και αν εψαξα σχολαστικα το κλουβι δεν βρηκα κατι που θα μπορουσε να δημιουργησει την γρατσουνια. Ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρό και ξεπεραστηκε ευκολα.
 
Back
Top