Ασθένειες Χτύπημα ή τραυματισμός από ξύσιμο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Σήμερα το πρωί είδα στο κεφαλάκι του Angel ένα σημάδι και να λείπουν κάποια πούπουλα από το σημείο.. με αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα να του βγάλω μια φωτό. από ότι βλέπω έχει λίγο ξεραμένο αίμα σαν να βγήκε πούπουλο με "βια" από το σημείο.

Εχθές το βράδυ ήταν αρκετές ώρες έξω και μέχρι και τη στιγμή που τα έβαλε η γυναίκα μου για ύπνο δεν είχε κανένα σημάδι.

Χτύπησε μέσα στο κλουβί, (έχει πάθει 1-2 φορές πανικό μέσα στη νύχτα και άρχισε να κοπανιέται στο παρελθόν)

Υπάρχει περίπτωση να τραυματίστηκε από τα νύχια του;

Πάντως το σημείο δε δείχνει να τον απασχολεί και η διάθεση του είναι μια χαρά, τρώει, πετάει τραγουδάει..
 

Συνημμένα

  • 2.webp
    2.webp
    16,4 KB · Προβολές: 32
Καταρχήν, από όσο μπορώ να καταλάβω, ευτυχώς δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή του τραύματος.

Τώρα, σχετικά με τους λόγους που έγινε, να σε ρωτήσω μήπως ακούσατε χθες να κάνει πάλι κάποιο επεισόδια πανικού; Επίσης, μήπως υπάρχει κάτι στο κλουβί που προεξέχει, κάποιο σύρμα ή κάτι τέτοιο;
 
Σταύρο εγώ κοιμήθηκα 4:30 η ώρα και μέχρι εκείνη την ώρα κοιμόντουσαν σαν πουλάκια.
Επειδή κοιμάμαι αργά, τον έχω ακούσει 2 φορές να έχει επεισόδιο πανικού στο παρελθόν, δοκίμασα να τους αφήνω φωτάκι, να τους σκεπάζω περιμετρικά και όχι από πάνω, αλλά δεν τους ένοιωθα άνετους, τρόμαζαν πιο εύκολα.. Στο κλουβί σύρμα δεν υπάρχει πουθενά, κοίταξα να βρω κάποιο σημείο που να μπορεί να ενοχοποιηθεί, αλλά δεν βρήκα...
 
Tάκη, η πρώτη μου ιδέα ήταν ότι του τράβηξε κάποιο φτερό ο άλλος ίσως την ώρα της αμοιβαίας περιποίησης, βλέπω μάλιστα ότι έχει καινούρια φτεράκια κι αν τραβήξεις κάποιο απο αυτά επειδή έχουν αγγεία με αίμα τότε ματώνουν λίγο. Ξανακοιτώντας όμως τη φώτο μου δίνει την αίσθηση γενικότερης κοκκινίλας η περιοχή εκείνη και δεν αποκλείω και να το έξυσε ο ίδιος έντονα με τα νύχια του. Ξύνεται συχνά όσο τα παρατηρείς;
 
Ναι ξύνονται αρκετά τις τελευταίες ημέρες και τα 2 και βγάζουν την κλασική τους πούδρα και αρκετά πουπουλακια τον έκανα και μπάνιο εχθές να ηρεμήσει λίγο. (Τα κάνω μέρα παρά μέρα) Πιθανότερο μου φαίνεται να το έκανε μόνος του από το να του το έβγαλε ο άλλος, ενώ είναι "κολλητοί" δεν τους έχω δει να φροντίζει ο ένας τον άλλον ακόμα, η συμπεριφορά τους είναι όπως και 2 μικρών αγοριών, θα κάνουν τη ζαβολιά μαζί, μετά θα τσακωθούν για το ποιος θα πάρει το "λάφυρο".
 
Back
Top