Ασθένειες Χτύπημα στο πόδι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SirGus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SirGus

PB Member
Εγγραφή
26 Απρ 2006
Μηνύματα
64
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

1o post και μάλλον λίγο δυσάρεστο.

Εχθές είχαμε ένα δυσάρεστο γεγονός. Το ένα καναρίνι μου είχε πιάσει το πόδι του μεταξύ μπάνιου και κλουβιού (πως τα κατάφερε...)

Αποτέλεσμα... Εχθές το ένα πόδι ήταν εκτός θέσης. Σαν εξάρθρωση θα το έλεγα εγώ. Δεν κρεμόταν αλλά πιο έξω από το σώμα του.

Σήμερα είναι σε σχετικά σωστή θέση, το πατάει στο κλαράκι απλά είναι τρομερά κακόκεφο.
Τρώει κανονικά αλλά ούτε σκέψη να κινηθεί...
Το πατάει το πόδι σήμερα, αλλά όχι πολύ σταθερά, σαν να γλυστράει δηλαδή το πόδι προς τα έξω...
υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ;
δίνουμε στα καναρίνια κάποιο αναλγητικό?

(Δεν έχει αλλάξει χρώμα το πόδι του)
 
Βαλε νερο και τροφη διπλα του, στην πιο προσιτη θεση. Αφαιρεσε τα κλαρακια για οσο διαστημα ειναι ετσι. Το ιδανικο θα ηταν να εμπαινε σε μικρο κλουβι ωστε να περιορισει οσο γινεται τις κινησεις του. Οχρονος εξαρταται απο το ποση ζημια και ποια εχει γινει. Παρακολουθηση στενη για οιδημα αλλαγη χρωματος. Ενημερωνε μας αν θελεις.Φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ πιο εμπειρα ματια εδω να σε βοηθησουν. Η καλυτερη λυση να το δει πτηνιατρος.
 
ναι... Θα προσπαθήσω να σας ενημερώσω με σαφήνεια όσο γίνεται.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι φωτογραφίες δεν θα βοηθούσαν γιατί δεν φαίνεται καμία διαφορά.
Περιμένα ακραίες καταστάσεις (κρεμασμένο πόδι κλπ) αλλά έστω και δύσκολα το πατάει ενώ σήμερα κλείνει και τα δάχτυλα.

το μόνο σίγουρο είναι ότι το φοβάται (όπως κάνουμε και εμείς, οι άνθρωποι)
 
Μην πηγαίνεις συνέχεια κοντα του γιατί τρομάζει και ζορίζει το πόδι του. Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις υπομονή, αφού δεν έσπασε με τον καιρό θα γίνει καλά. Όπως είπε και η Φράνια, φρόντισε το πουλί να έχει έυκολη πρόσβαση σε τροφή και νερό. Παρακολούθα την εξέλιξη του απο απόσταση. Και τα ξαναλέμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SirGus
όχι, δεν πηγαίνω κοντά γιατί όντως δεν το αφήνω ήρεμο

από μακρυά παρατηρώ ότι μαζεύει το πόδι.
αυτό το θεωρώ (αν και δεν είμαι γιατρός) θετικό γιατί δείχνει ότι μπορεί να κινήσει το πόδι.
από την άλλη αυτό δείχνει ότι πονάει και απλά το ανακουφίζει αν είναι μαζεμένο
 
επιτρέπεται να δώσουμε στα καναρίνια κάποιο depon και αν ναι σε ποια δοσολογία;
 
Μια γνωστη μου κάποτε, μου είχε πει ότι είχε λιώσει μιση ασπιρίνη σε νερό και το είχε δώσει σε ενα καναρινάκι που είχε πάθει ακριβός το ίδιο με το δικό σου. Θα σου συνηστούσα όμως να ρωτήσεις πρώτα κάποιο γιατρό.Ή ισως κάποιος πιο έμπειρος στην εκτροφη καναρινιών μεσα απο το φόρουμ να μας απαντήσει με σιγουριά τι ακριβός μπορούμε να χορηγήσουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SirGus
ας μην ρισκάρω ακόμα.

ακούω διάφορα για depon ή αντιβίωση αλλά δεν θα προχωρήσω ακόμα σε κάτι τέτοιο...

Βλέπετε οι Έλληνες είμαστε λίγο του πανικού και της εύκολης χορήγησης φάρμακου...
 
Θα έλεγα να συμβουλευτείς κατ'ευθείαν πτηνίατρο. Τι έχεις να χάσεις;
 
Ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσε η Φρανια,

Τρώει κανονικά αλλά ούτε σκέψη να κινηθεί...
Θετικότατο σημάδι,

δείχνει ότι μπορεί να κινήσει το πόδι.
Θετικότατο σημάδι,

δίνουμε στα καναρίνια κάποιο αναλγητικό?
διάβασε PetBirds Forum - Καναρίνια Καρδερίνες Παπαγάλοι Εξωτικά Πουλιά
(οπωσδήποτε το post Νο 20 του Ισίδωρου).

Αφού σου συστήσω σε περίπτωση που δεις την οποιαδήποτε χειροτέρευση της κατάστασης του πουλιού να το πας σε εξειδικευμένο κτηνίατρο: (https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ ),Θα διακινδυνεύσω την πρόβλεψη ότι σε 10 ημέρες θα είναι "περδίκι".

Το ένα καναρίνι μου είχε πιάσει το πόδι του μεταξύ μπάνιου και κλουβιού
Πέταξε το μπανάκι και πάρε εξωτερικό μπάνιο.
 
1. το 1ο link που μου έδωσες δεν δουλεύει λέει...

2. κιόμως είναι εξωτερικό μπανάκι... Τι να πω...1 στο 1.000.000 και τα κατάφερε..

το απόγευμα πέρασε κανονικά χωρίς επιδείνωση οπότε περιμένουμε αύριο..
 
ο κτηνιατρος μου ειπε

σε καμια περιπτωση παυσιπονα κ ασπιρινες σε πουλια...

επιδρουν σαν δηλητηριο...😱
 
χμ...
οπότε ας δούμε πως πάει και αύριο με τις βιταμίνες και την εύκολη πρόσβαση στο φαγητό και σας ενημερώνω...

το ένστικτό μου, λέει ότι η ζημιά έχει γίνει ψηλά.
εκεί δεν ξέρω αν μπαίνει νάρθηκας από ειδικό...
 
1,5 μέρα μετά... Τα πράγματα είναι σταθερά, καλά θα τα έλεγα εγώ.
τρώει και πίνει κανονικά.
Δεν υπάρχει παράξενο χρώμα ή πρήξιμο στο πόδι αλλά σε κλαδάκι κάθεται μόνο για να φάει ή να κοιμηθεί.
Προτιμά να κάθεται κάτω αλλά όχι φουσκωμένο με μάτια κλειστά απλά μάλλον για να ξεκουράζει το πόδι.
από κέφια... Καλύτερα απότι περίμενα...
αυτά για σήμερα!
:)
 
Σας ευχαριστώ πολύ!

Να δούμε αύριο πως θα ξυπνήσει!

Δεν είμαι γιατρός αλλά εφόσον δεν φαίνεται κάποια βλάβη στο σημείο του ποδιού που μπορούμε να δούμε εμείς, τότε μάλλον κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει παρά μόνο ο χρόνος
 
Καλα, νεα! Περαστικα στο μικρουλι. Μια ελαφρια επαλειψη με αλοιφη που περιεχει καλεντουλα θα το βοηθησει με τον πονο.
 
Νομίζω ότι δεν θα καταφέρω να το πιάσω.
μέχρι να το πιάσω αυτό δεν ξέρω τι άτσαλες κινήσεις θα κάνει και πως μπορεί να κάνει κακό στο χτυπημένο πόδι.

σωστή η συμβουλή σου αλλά δεν είναι λίγο ρίσκο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Back
Top