Τραυματισμοί Χτύπημα στο ράμφος κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! 🎄❣️
Είχαμε επισκέψεις σήμερα στο σπίτι και ήρθε μαζί και ένας σκυλακος. Ο Ρίκο ούτε που θέλει να βλέπει άλλα ζώα γύρω του εκτός εάν είναι πουλάκια.
Φοβάται και χτυπιέται σε όλο το κλουβί! Και ήρθε η άτυχη στιγμή και βρέθηκαν μούρη με μούρη και έγινε χαμός, παρατήρησα μετά στο ράμφος του κάτι σαν γρατζουνιά, σαν χτύπημα. (Λογικά κάπου το έφαγε στο κλουβί πάνω στον πανικό του) Ελπίζω να επανέρχεται το ράμφος από μόνο του μπορώ να κάνω κάτι εγώ; Η από μόνο του θα επανέλθει; Δεν με αφήνει να τον ακουμπήσω οπότε θα είναι δύσκολο αν είναι να κάνω κάτι εγώ.

Επίσης μου κρατάει μούτρα λες και εγώ φταίω που έγινε ότι έγινε με τον σκύλο, είναι τσαντισμενος μαζί μου από την ώρα εκείνη. Θα του περάσει...🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20200101_032350.webp
    IMG_20200101_032350.webp
    21,5 KB · Προβολές: 31
Καλη χρονια!

Βλεπεις καποιο σπασιμο ή ραγισμα;

Επρεπε απο την στιγμη που ξερεις οτι εχει θεμα να σκεπασεις το κλουβι του ή να τον μεταφερεις σε αλλο δωματιο.
Θα μπορουσε να υπαρχει σοβαρος τραυματισμος.
 
Προφανώς και τον είχα μεταφέρει σε άλλο δωμάτιο. Ο σκύλος όμως χώθηκε σε δευτερόλεπτα και το κακό έγινε.
Όχι δεν είδα κάτι, μόνο αυτό. Θα τον κοιτάξω κ αυριο καλύτερα όμως γιατί σήμερα δεν με άφηνε για πολλά πολλά 😕
 
Απόψε άφησε το πουλάκι να ηρεμήσει και αύριο παρακολούθησε αν τρώει και συμπεριφέρεται φυσιολογικά.
. Ο Ρίκο ούτε που θέλει να βλέπει άλλα ζώα γύρω του εκτός εάν είναι πουλάκια.
Φοβάται και χτυπιέται σε όλο το κλουβί! Και ήρθε η άτυχη στιγμή και βρέθηκαν μούρη με μούρη και έγινε χαμός, παρατήρησα μετά
Εκτός του διαφορετικού δωματίου (αφού το πουλί αντιδρά με αυτό τον τρόπο), να φροντίζεις πάντα το κλουβί του να βρίσκεται ψηλά και να είναι προστατευμένο, έστω και οπτικά, ώστε στο ενδεχόμενο να ξαναβρεθεί με κάποιο ζώο, να μην μπορεί να το δει τουλάχιστον...
Καλή χρονιά, περαστικά κι αγύριστα! 🙂
 
Επίσης μου κρατάει μούτρα λες και εγώ φταίω που έγινε ότι έγινε με τον σκύλο
Εμείς φταίμε για ό,τι συμβαίνει στα πουλιά που διατηρούμε για συντροφιά. Δεν το λέω με την έννοια της κατηγορίας, αλλά από τη στιγμή που, αντίθετα από τη φύση τους, τα κρατάμε καθηλωμένα μέσα σε ένα κλουβί, είναι δική μας ευθύνη να φροντίζουμε να μην έρχονται "μούρη να μούρη" με απρόοπτες καταστάσεις.

Εύχομαι περαστικά και καλή χρονιά.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ναι δυστυχώς φταίω για ότι έγινε αλλά δεν περίμενα ότι θα γινόταν έτσι 🙁 θα τον δω σήμερα πως θα είναι κιόλας...
[automerge]1577867834[/automerge]
Καλή χρόνιά! Βλέπω κάτι σαν μικρή μελανιά κοντά στην άκρη του ράμφους. Θα φύγει αλλά θα πάρει καιρό. Δυστυχώς κάποιες φορές μαθαίνουμε με τον απότομο τρόπο.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι μελανια η του έφυγε μικρό κομμάτι.. Είναι πιο ήρεμος σήμερα οπότε θα τον δω.
 
Back
Top