Ασθένειες Χτύπημα στο φτερό γκρι παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SBGATE4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SBGATE4

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλησπέρα σας. Έχω έναν γκρι παπαγάλο και σήμερα έτσι όπως τίναζε τα φτερά του έξω από το κλουβί που τον είχα το έριξε με αποτέλεσμα να τον χτυπήσει και να του φύγουν μερικά φτερά. Έχει ματώσει κι όλας και το πειράζει συνέχεια. Δεν τρέχει πολύ αίμα αλλά φαίνεται να είναι υγρό. Τι να τον δώσω για να σταματήσει το αίμα; Μου δώσανε από ενα pet shop και αντιβίωση (στη φωτογραφία) να του δώσω. Ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βασίλης
 

Συνημμένα

  • IMG_1826.webp
    IMG_1826.webp
    14,9 KB · Προβολές: 85
  • IMG_1828.webp
    IMG_1828.webp
    21,5 KB · Προβολές: 86
Καθαρισε την πληγη με λιγο νερακι κ βαλε μπεταντιν. Οχι αυτη την αντβιωση... αν θελεις παρε μια tabernil total η κατι πιο γενικο. Αν διαβασεις τις ενδειξεις δεν εχει σχεση το aviomicyne. Περιποιησου το τραυμα εσυ και θα ναι μια χαρα. Αν δεις και συνεχιζει την αιμορραγια θσως αυριο το πας σε εναν κτηνιατρο να το καθαρισει και να το δεσει καπως.

Περαστικα σας!
 
... Δεν τρέχει πολύ αίμα αλλά φαίνεται να είναι υγρό. Τι να τον δώσω για να σταματήσει το αίμα;
Ως αιμοστατικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κορν φλάουρ ή από τα φαρμακείο αμπούλες αδρεναλίνης (βάλε σε βαμβάκι).
 
Προφανώς το petshop ήθελε να σου "πουλήσει"...
Γίνονται συχνά αυτά.
Όπως έγραψε και η Μιράντα betadine και αν τοπικά δημιουργηθούν προβλήματα (απίθανο)... μια αλοιφή fucidin θα μας καλύψει πλήρως...
 
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Θα κάνω αυτό που μου είπατε.
και γω προβληματίστηκα με το φάρμακο που μου δώσανε και δε του το έδωσα. Και τον ρώτησα κι όλας καμιά φορά σαν να έχει δύσπνοια και μου λέει χαρακτηριστικά "πολλά έχει" χωρίς να τον έχει δει καν... και ήταν και κτηνίατρος..
Να είναι καλά το φιλαράκι μου που είναι και μέλος εδώ που μου είπε να γραφτώ στο φόρουμ!
θα ενημερώσω για την πορεία της κατάστασης!
 
καλησπέρα και πάλι. Σήμερα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αρχίζει κλείνει η πληγή. Αν και δεν μας άφησε και πολύ να την καθαρίσουμε και να του βάλουμε betadine.. Θα προσπαθήσουμε και σήμερα. Γενικά έχει επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς σε σχέση με χτες (μάλλον είχε πάθει σοκ και δεν ήταν πολύ δραστήριος). Ευχαριστώ και πάλι!
 
... Εσύ σε λίγο θα του ανάψεις και ναργιλέ...όχι, δυστυχώς τα πουλιά δε γουστάρουν και πολύ να τους κάνουν πράγμτα... Εν τέλει, αφού σταμάτησε η αιμοραγία, όλα καλά. 😉
 
Γιαννη @misalouris κτηνιατρος στην πατρα το προτεινε για καναρινι που χτυπησε τις 2 φτερουγες και το ποδι του. Αρα μην κατηγορουμε το petshop.
 
Back
Top