Ασθένειες Χτύπημα στο φτερό budgie

Pashalis_P

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2018
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα το πρωι καθως καθαριζα το κλουβι απο το παπαγαλακι μου ( budgie ) αγχωθηκε και αρχιζε να πεταει μεσα στο κλουβι με αποτελεσμα να χτυπησει ελαχιστα το ενα του το φτερο εχει ματωσει ελαχιστα και ειναι μια χαρα τρωει και κελαηδαει... και μπορει να πεταξει... Αγορασα πρωτη φορα παπαγαλακι και δεν ξερω τι να κανω να το αφησω και θα περασει μονο του το αιμα ειναι ελαχιστο και δεν τρεχει ειναι σαν εματωμα... Επισης το φτερο του στο κεφαλι του μπηκε μεσα στο ματι του και τον κουραζει και αναγκαζεται καποιες στιγμες να το κρατησει κλειστο δεν μπορω να του το βγαλω γιατι δεν καθεται θα το κανει μονο του;
 
Στο φτερό από την περιγραφή σου μοιάζει να μην υπάρχει πρόβλημα και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο παρά να το παρακολουθείς για τυχόν πρήξιμο που δεν πιστεύω.
Το άλλο στο κεφάλι, θα ήθελα να το βλέπαμε σε μια καθαρή φωτογραφία.
Καλού κακού, βγάλε μία και το φτερό.
 
Τα καταφερα και το εκανα αυτες ειναι η φωτογραφιες το φτερο δεν μπορεσα να το τραβηξω καλυτερη φωτογραφια ειναι εκεινη η γρατζουνιτσα... Το ματι με λιγο παρατηριτικοτητα θα δειτε ενα φτερο που μπαινει μεσα στο ματι αν δεν βγαλετε συμπερασμα τοτε πεστε μου να προσπαθησω να βγαλω καλυτερες φωτογραφιες
 

Συνημμένα

  • papagalos mati.webp
    papagalos mati.webp
    57,4 KB · Προβολές: 35
  • papagalos mati (2) (1).webp
    papagalos mati (2) (1).webp
    61,8 KB · Προβολές: 41
  • papagalos mati (3) (1).webp
    papagalos mati (3) (1).webp
    57,7 KB · Προβολές: 33
  • ds (1).webp
    ds (1).webp
    54,9 KB · Προβολές: 40
Το μάτι του τι έχει; Δεν έχει πούπουλα γύρω - γύρω; Υπάρχει ακάλυπτη περιοχή πέριξ του ματιού; Οι φωτογραφίες σου είναι πολύ θολές...
Πόσον καιρό το έχεις το πουλί;
 
Το ματι του αν προσεξεις εχει ενα πρασινο πουπουλο που μπαινει μεσα στο ματακι του... Το πουλι το εχω δυομιση εβδομαδες μονο... Το ενα το ματι του ειναι ορθανοιχτο και το αλλο ειναι ποιο κλειστο... καποιες φορες το κλεινει και τερμα διοτι τον κουραζει απο οτι καταλαβα
 
Δεν μπορώ να προσέξω αυτό που βλέπω, διότι οι φωτογραφίες που μας έβαλες είναι πολύ θολές. Αν γίνεται, προσπάθησε ξανά να βγάλεις πιο καθαρές
 
Το φτερο μην σε ανησυχει! Το ματακι του εγω δ εβλεπω καλα! Στις φωτο που εβαλες δε καταλαβαινω που ειναι το πουπουλο που λες! Βλεπω οτι εχει κενο γρυω απο το ματι που αυτο δειχνει οτι υπαρχει θεμα! Βαλε οπωσδηποτε πιο καθαρες φωτο!
 
Εγω θα σου ελεγα να μη χανεις χρονο και να πας κατευθειαν στο γιαρο για το ματακι του! Εφοσον εισαι και Αθηνα ειναι ευκολο! Βεβαια τωρα δε ξερω αν προλαβαινεις καποιον ειναι και Σαββατο, αλλα απο Δευτερα θα σου προτινα να πας!
 
Δεν μπορώ να προσέξω αυτό που βλέπω, διότι οι φωτογραφίες που μας έβαλες είναι πολύ θολές. Αν γίνεται, προσπάθησε ξανά να βγάλεις πιο καθαρές
Αυτες ειναι οι φωτογραφιες προσεξε το ενα ματι με το αλλο ελπιζω να μπορεσα να σε βοηθησω
 

Συνημμένα

  • IMG_20180203_180556[1].webp
    IMG_20180203_180556[1].webp
    73,1 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20180203_180530.webp
    IMG_20180203_180530.webp
    66,1 KB · Προβολές: 40
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
, Πασχάλη, το πουλι έχει καποια ασθένεια στα μάτια. Αυτο ειναι σίγουρο. Τωρα αν προκειται για σύμπτωμα άλλης ασθένειας δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος, αλλά η μόλυνση φαίνεται να εχει χτυπήσει και τα μάτια του και θα χρειαστει θεραπεία.
 
ναι κατι φαινεται αλλα πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα αυτου που σου ειπαμε! Το κενο γυρω απο το ματι δε πρεπει να υπαρχει. Και εχει και στο αλλο ματακι απλα σε μικροτερο βαθμο.
 
Το πουλάκι θα πρέπει να το δει γιατρός, εκτός κι αν ξεγελάνε τόσο οι φωτογραφίες. Καλό θα ήταν να γίνει το συντομότερο δυνατό. Οσο κι αν "βοηθάμε" εμείς από εδώ δε μπορούμε να υποκαταστήσουμε την άμεση εξέταση όσο και τις γνώσεις ενός εξειδικευμένου γιατρού.
Ακόμα και καλά να ήταν, ένα τσεκ απ δε θα ήταν άσχημο, ως πρόληψη.
 
Καλησπερα για ακαρεα φαινονται και το ραμφος ειναι περιεργο επισεις το πουλι τι κουτσουλιες κανει; Τα ποδαρακια του πως ειναι; αυτο στο ματακι του μπορει να ειναι απο πατηθρες πλαστικές και βρωμικες μεχρι να το πας στον γιατρο μπορεις να βάλεις λίγο χαμομηλι περαστικα σου ευχομαι
 
Εγώ σ' αυτή τη φωτογραφία https://community.petbirds.gr/threads/Χτύπημα-στο-φτερό-budgie.31843/#post-411101 βλέπω σημαντική φτεροφυΐα στην περιοχή του κεφαλιού... με ποιο φανερή στην περιοχή κάτω από το μάτι του.
Όταν υπάρχει ανάπτυξη σε τόσο μεγάλο αριθμό φτερών και ειδικά στο κεφάλι των πτηνών... Προκαλείται κνησμός (φαγούρα) που οδηγεί πάντα τα πουλιά σε τριβή (ξύσιμο) πάνω στις πατήθρες τους.
Απόρροια αυτής της καθημερινής τριβής είναι και η απώλεια των φτερών γύρω από το μάτι.
Γνώμη μου είναι να παρακολουθήσεις για λίγες ώρες το μικρό φίλο σου αν συμπεριφέρεται όπως περιγράφω και αν όντως συμβαίνει να βρεις τρόπο να απασχολήσεις - να το αποτραβήξεις - από αυτή τη συνήθεια.
Αν ήταν καναρίνι θα σου πρότεινα καθημερινό μπάνιο... Που επίσης το προτείνω και για την περίπτωσή του...
Οι καλύτερα γνωρίζοντες ( zack27 ) ίσως δώσουν καλύτερα την εικόνα και βοηθήσουν και στα σχετικά με το μπάνιο.
 
Το μπανιο σιγουρα κακο δε θα κανει αλλα δε ξερουμε που οφειλεται! Ειναι καποια μολυνση, ειναι καποια αλλαη αρρωστια; γιαυτο κ προτεινα να το παει στο γιατρο και οτι του πει αυτος! Σιγουρα το να το παρακαλουθησει να δει τις κινησεις του ειναι σημαντικο!
 
Σε αυτήν την περίπτωση Γιάννη, που τώρα που διαβάζω το σκεπτικό σου, δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανη, δεν θα χρειαζόταν και tobrex , για πιθανή αντιμετώπιση μόλυνσης στο μάτι;
 
γιαυτο κ προτεινα να το παει στο γιατρο και οτι του πει αυτος!
δεν θα χρειαζόταν και tobrex ,
Είμαι θετικός και στα δύο... Απλά ο γιατρός είναι ένα σοβαρό κόστος και χρειάζεται να υπάρχει ισορροπία της ανάγκης του
Γιάννη ίσως πήγαινα σε tobradex ... εξαρχής...
 
Αυτό είναι αιμάτωμα από το χτύπημα;
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Back
Top