Φροντίδα Χτύπημα φτερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες ενω καθεται το budgie κανονικα αρχιζει να χτυπαει με δυναμη τα φτερα του σαν να θελει να πεταξει. Βεβαια αφου ειναι μεσα στο κλουβι δεν παει πουθενα απλως καθεται και χτυπαει τα φτερα του. Μετα απο 10 δευτερολεπτα με 15 σταματαει και δεν το ξανακανει. Το εχω πετυχει περιπου 4 φορες να το κανει. Συνηθως μια με δυο φορες μεσα σρην μερα. Ξέρετε τιποτα σχετικά με το τι σημαινει η γιατι το κανει;
 
Δημήτρη, ανεξαρτήτως όσων αναφέρθηκαν πιο πάνω, έχεις σκεφτεί να βγάζεις το πουλάκι μια φορά την ημέρα έξω απο το κλουβι, σε ένα ασφαλές χώρο, ώστε και να πετάει, αλλα και να αποκτήσει ίσως μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη ζωή του;
Ξέρεις, αυτό συνηθίζεται απο πολλούς κατόχους budgie
 
Ναι το εχω σκεφτει! Περιμενα λιγο καιρο ωστε να μαθει να τρωει απο το χερι μου ωστε αν γινει κατι να μπορω να το βαλω μεσα πισω στο κλουβι. Περιμενα να μην φοβαται και το χερι μου και οταν δεν εχω τροφη αλλα απο οτι καταλαβα απο διαφορα ποστ αυτο μπορει να μην γινει και ποτε οποτε μεσα στις επομενες μερες θα κανω μια πρωτη προσπαθεια! Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος; Να ανοιξω το κλουβι και να περιμενω; Η μηπως να εχω φαγητο στο χερι μου και αφου ανεβει πανω να το βγαλω σιγα σιγα;
 
Εβγαλα εξω τον Πεπε! Κραταγα φαγητο και μετα απο 3-4 προσπαθειες βγηκε! Στην αρχη κοιταζε σαν χαμενος γυρω γυρω ενω καθοταν στο χερι μου και μετα εφυγε! Γυρισε γυρω γυρω αλλα τον παρατηρησα οτι εκανε καποιες παραξενες κινησεις. Οποτε μετα απο λιγο για να δω μηπως χτυπησε καπου τον πλησιασα και ανεβηκε στο χερι μου και εκανε εμετο το καημενο. Τωρα απο φοβο, αγχος, πεταγμα λιγο απο ολα. Οποτε ενω για λιγο τον ειχα αφησει πανω στο κλουβι αφου ειδα οτι συνεχιζε να κανει εμετο τον εβαλα μέσα και αφου μαλλον τα εβγαλε ολα τωρα εχει σταματησει. Ακουω γνωμες!
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Τωρα το βλέπω οτι τρωει κιολας..
 
Πρώτη φορά πετούσε ελεύθερο; Ίσως η ένταση, ο φυσιολογικός φόβος να του δημιούργησαν ναυτία γι' αυτό έκανε εμετό. Αφού ηρέμησε και τρώει δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, απλά έχε τον στο νου σου και παρατήρησέ τον.
 
Ναι ηταν η πρωτη φορα μαλλον που πετουσε στην ζωη του! 🙂 Ειναι μια χαρα τωρα εφαγε-ήπιε επαιξε με κατι σχοινάκια που του εχω βαλει και τωρα ψιλο κελαηδάει.

Απλως τωρα να δοκιμασω να τον ξαναφήσω εκτος κλουβιου αλλη μερα ετσι;
 
Οταν παω να βγαλω τον Πεπε εκτος κλουβιου οπως το ειχα βγαλει την πρωτη φορα με το που βλεπω την εξοδο πηδαει πισω! Το δοκιμασα πολλες φορες και δεν θελει τι να κάνω;
 
Το δοκιμασα πολλες φορες και δεν θελει τι να κάνω;
Δεν θέλει να βγει δηλαδή; Είχες πει πως είχε κάποιο ατύχημα την πρώτη φορά; Έχεις δοκιμάσει να αφήσεις την πόρτα ανοιχτή με μια εξωτερική πατήθρα μήπως βγει μόνο του;
 
Την πρωτη φορα μαλλοβ ειχε φοβηθει πολυ και ριχρ κανει εμετό και φανταζομαι δεν θελει να βγει. Αυτο να αφησω την πορτα ανοιχτη με μια πατηθρα οχι δεν το εχω δοκιμάσει!
 
Δυο φορες εχω αφησει την πορτα ανοιχτη για κανενα 2ωρο περιπου με ενα κλαδακι απεξω αλλα ουτε κινηση να βγει εξω. Εχω παρατηρησει οτι και εμενα με εχει φοβηθει λιγο περισσότερο! Νομίζει προφανώς οτι θελω να το βγαλω εξω και με αποφευγει. Ακομα και φαγητο αν εχω με το που νοιωσει την παραμικρη κινηση στο χερι μου αν πχ πιαστώ φευγει γιατι νομιζει οτι θα το βγαλω εξω, ενω πριν κινούσα το χερι μου κανονικα και ουτε που εδινε σημασια!☹ Εχετε καμια ιδέα;
 
Λογικα την έξοδο απο το κλουβί το εχει συνδιασει με αρνητικο γεγονος και φοβαται. "Η μπορεις αν έχεις την δυνατότητα να τον μεταφερεις σε αλλο μερος να εξικιωθει μαζι του και μετα να ανοιξεις την πόρτα μηπως βγει εκει, ή απλα να περιμενεις, δηλαδη εκει που τον εχεις να ανοιγεις την πόρτα και να περιμενεις να κανει την περιήγησή του.
Εγω τουλαχιστον αυτο κάνω, μετα το συμβαν με την σκυλίτσα στο σαλονι δεν βγαινει καθόλου από το κλουβί αντε για λιγα δευτερόλεπτα οταν τρωμε να ανεβει στο κεφαλι μας για να δει καλυτερα τι τρωμε/τι κανουμε ή οταν εχουμε το κινητο στο χερι ανεβαινει σε αυτο για λιγο το κοιταει και φευγει (παντα οταν ειμαστε κοντα στο κλουβι). ενω στο δωματειο ειναι αλλος παπαγαλος!
 
Ωραίες ιδέες! Απλως εμενα με στεναχωρεί οτι φοβαται και εμένα οτι θα τον βγαλω εξω και ακομα και οταν εχω φαγητο ειναι διστακτικός και εχει περασει και μια εβδομαδα περιπου. Μακαρι να ανέβαινε πανω μου! Λογικα θελει τον χρονο του τωρα!
 
Back
Top