Διατροφή Χυμα τροφη ειναι επικινδυνη για τα πουλακια μου;

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας παιδια ακουσα πως ενα μεγαλο προβλημα σχετικα με την τροφη για τα πουλια (γενικα)
και στα πετσοπ την πουλανε φθηνη αλλα ειδα οτι κανει μεγαλο κακο στην καναρα μου γιατι ειδα οτι εκανε κοκκινη κοτσιλια.Αλλα δεν θελω να μαι φθηνος σχετικα με την τροφη γιατι προτρεχει πρωτα η υγεια των πουλιων και μετα τα οικονομικα μας και επισης στο πετ σοπ οπου μενω Λευκαδα δεν πουλαει κανενας συσκευασμενη τροφη και που μπορω να βρω ; Μηπως στο Ιντερνετ;👎
 
Ολόκληρη Λευκάδα δεν έχει ένα σωστό πετ σοπ? Καλά μη νομίζεις... Και στη Ζάκυνθο που είμαι εγώ με το ζόρι έχουμε ενα πετ σοπ
 
ρε ενας ειναι που πουλαει ζωα σε πετ σοπ (ψαρια, καναρινια πολλα γιατι ειναι εκτροφεας, κουνελια και χελωνακια και πουλαει χυμα τροφη και επισης ειναι αλλα 2 πετσοπ τα οποια δεν πουλανε σχεδον τιποτα για καναρινια! 😡
 
Γεια :)
Οπως εγω μαθει και εγω απο το φορουμ, η συσκευασμενη τροφη ειναι μακραν καλυτερη απο την χυμα. Με την παροχη συσκευασμενης τροφης εμφανιζονται λιγοτερες επιπλοκες στην υγεια των πτηνων, οπως εχει αποδειχτει. Εφοσον δεν υπαρχει και οικονομικο προβλημα, ειναι απαραιτητο να χωρηγουμε στα πουλακια συσκευασμενη τροφη. Ενα πολυ ωραιο θεμα που με βοηθησε πολυ κι εμενα οταν ξεκινησα ειναι αυτο Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

Προσωπικα, προσφατα αλλαξα σε συσκευασμενη και εχω μονο δυο καναρινια. Τωρα ειμαι πιο σιγουρη για την υγεια του πουλιου και δε θα αναζητησω την αιτια καποιου προβληματος υγειας (αν εμφανιστει) στην τροφη.

[QUOTE="Γιάννης ο Καναρινάς, post: 252581, member: 19461]ειδα οτι κανει μεγαλο κακο στην καναρα μου γιατι ειδα οτι εκανε κοκκινη κοτσιλια.[/QUOTE]


υπαρχει ενα παρομοιο θεμα, που ισως φανει χρησιμο Κόκκινες Κουτσουλιές στα 3 από τα 5 καναρίνια μου
(τωρα δεν ξερω αν ειναι εντελως ασχετα το ενα απο το αλλο, αλλα κανω οτι καλυτερο μπορω :D)

Σιγουρα η χυμα τροφη δεν ειναι καταλληλη για τα πουλια, αλλα μηπως εδινες και εκεινες τις χρωματιστες "βιταμινες" στην καναρα; Αν ναι τοτε να μην ξαναδωσεις! Ειναι εντελως αχρηστες και ισως να οφειλονται μερικες φορες στον χρωματισμο των κουτσουλιων. Υπαρχει σιγουρα καποιο θεμα, αλλα δυστυχως δεν μπορω να το βρω. Αν τα ονομαζουν τα πετ σοπ αυγοτροφες παραμενουν το ιδιο πραγμα, μια βλακεια του εμποριου.

(Σωστη και ωραια ειναι η σπιτικη αυγοτροφη που μερικες φορες οταν εχω χρονο φτιαχνω κι εγω, οπως μας εχει μαθε η Αλικη Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή αλλα και οταν δεν εχω χρονο χρησιμοποιω του εμποριου αλλα συσκευασμενη και οχι σε διαφανα σακουλακια, η οποια ειναι κιτρινη με βαση το αυγο, το μπισκοτο και το μελι. )

Επλιζω να βοηθησα με τις πιο γενικες μου πληροφοριες :) δεν γνωριζω εγω καποιο site διοτι στη Θεσσαλονικη καθε γωνια και πετ σοπ😛
 
μηπως φταει που της εβαλα καροττο στην καναρα γιατι εχω ενα κιτρινο (η καναρα) και ενα αρσενικο κοκκινο λιποχρωμικο) και τους βαζω καρροτο αλλα δεν εχω βαλει ποτε στην ζωη μου βιταμινη γιατι θεωρω οτι ειναι μεγαλυτερη ηλιθιομαρα σε εφευρεση του κοσμου
 
Ίσως είναι το καρότο. Περίμενε μια δυο μέρες και τσέκαρε πάλι. Αν συνεχίσει, βάλε εδώ φωτογραφία των κουτσουλιών σε λευκό χαρτί.
 
ξερεις δεν χρησιμοποιω χαρτι πια γιατι πετανε το νερο και παπαρωνει και εχω κανει μια αυτοσχεδια ζευγαρωστα και για να μαζεψω τισ κουτσουλιες και οτι πεφτουν κατω τα μαζευω σαν συρταρωτα και ειναι φτιαγμενη για να ξεκολλουν οι κουτσουλιες με τσιγκο

ευχαρισττω αθηνα αλλα ειναι αληθεια:)

Αθηνά, ξέρεις τι σκέφτομαι; Αν δεν καταλήξεις στο φύλο του πουλιού, γιατί δεν του βάζεις μια φωλίτσα και λίγο νήμα η βαμβάκι να δεις τη συμπεριφορά του; Αν στρώσει τη φωλιά...

Ακόμη, αν θέλεις κάνε τεστ με τη βοήθεια του YouTube . Βάλε όχι πολύ κοντά του, αλλά περίπου στα 3 μέτρα και πιο μακρυά αρσενικά καναρίνια να κελαηδούν και κάτσε μακρυά και παρακολούθησε χωρίς να σε βλέπει τη συμπεριφορά του, αν στήνεται δλδ όποτε είναι θηλυκό η αν κελαιδα όποτε μάλλον αρσενικο
 
Θα βάλεις λευκό χαρτί, θα κουτσουλήσει και θα βγάλεις φωτογραφία τις κουτσουλιές.
 
Back
Top