Φροντίδα Χωρίς ανανέωση νερού για 1 ημέρα

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παρέα, φεύγω εκτάκτως στην Αρκαδία για 1 ημέρα λόγω κηδείας.. Αυθημερόν θα παω και γυρίζω. Θα υπαρχει 🙄πρόβλημα αν μείνει το πουπουλο χωρίς αλλαγή φρέσκου νερού;
 
Κανένα απολύτως.
Αλλά αν μιλάμε για ένα πουλάκι πιστεύω πως πριν φύγεις μπορείς να το αλλάξεις το νεράκι δεν είναι τίποτα. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα το πρόγραμμα σου και αν μπορείς.
 
Από εμένα και τον ηλιολουστο μου έχετε την Καλημέρα μας ξανά! Σας χαιρετώ! Την φωτογραφία που δεν είχα αλλάξει ακόμα τις πλαστικές πατηθρες την στέλνω γιατι διακρίνεται ένα μαύρο σημάδι στα ποδαράκια του θελω να πιστεύω πως έτσι γεννήθηκε αλλά θα μου πείτε και εσείς αν σας λέει κάτι 😉

rsz_120190619_140508-1.webprsz_20190619_135614.webprsz_20190620_094053.webp
 
Καταλαβαινω την αγαπη σου, οπως ολοι αλλωστε, αλλα γνωμη μου δεν υπαρχει λογος ιδιαιτερου αγχους ολα μεσα στο προγραμμα ειναι και τα καλα και τα κακα δεν ειναι αναγκη να τρελενεσαι τις περισσοτερες φορες δεν αποδιδει σε καλο η υπερβολικη προστασια και ποσο μαλλον στα καναρινια που ειναι ενας πολυ ευαισθητος και στρεσογονος οργανισμος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συγνώμη για τις ερωτήσεις περισσότερο το αγχος που προφανως φαινεται πως σας βγαζω και μάλλον κουράζει προκύπτει από την άγνοια που έχω στην φροντίδα του και κυρίως η ανάγκη μου για μάθηση
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το αγχος που προφανως φαινεται πως σας βγαζω και μάλλον κουράζει

Δεν μας κουράζεις, μην ανησυχείς για αυτό.. Εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστεις και είναι χαρά μας να βοηθάμε.
Σιγά σιγά θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και το άγχος που έχεις θα φύγει :)
 
Θα πρεπει να υπαρχει κενο αναμεσα στην σιτα και το κλουβι, τοσο ωστε να μην το φτανουν τα ποδια του καναρινιου.

Ειναι πολυ ευκολο να πιαστουν τα νυχια του και να κρεμαστει.
 
Η δεύτερη ποτίστρα θα δώσει όντως ασφάλεια στην απουσία μας.
Συζητάμε όμως κάτι που φαίνεται ως αυτονόητο...
Γιατί μπορεί άνετα το πουλάκι να μείνει και μια και δυο μέρες το νερό χωρίς να αλλαχτεί...
Και να ζήσει όμορφα χωρίς απαραίτητα να έρθει και η συντέλεια του κόσμου.

Είμαι σίγουρος πως γνωρίζει ο καθένας μας περιπτώσεις που το νερό αλλάζεται μόνο όταν τελειώσει μετά από 4-7 ή 10 μέρες.
Έχουμε δει ποτίστρες που η πρασινίλα του νερού καλύπτει όλο τον όγκο του δοχείου.
Να πας λοιπόν όπου χρειάζεται...
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις δυο ποτίστρες όσο το κλουβί είναι στη θέση του...
 
Back
Top