Αναπαραγωγή Χωρισα τον αρσενικό από τη θηλυκιά, εκανα καλα;

tasosvlahos

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Λίμνες Αργολίδας
αγαπητοι φίλοι αν και ξεκινησα φετος με ενα μόνο ζευγαρι καναρινια καταφερα τρεις γεννες (καί μια τήν οποία εχασα -4 αυγα χωρίς σπόρο-) με αποτελεσμα να εχω τώρα αλλα επτα (7) συν ενα πουλια -συν ενα που εχασα-
Αποφασισα να χωρίσώ τό αρσενικό από τήν θυληκιά εκανα καλα;
 
καλημερα καλα εκανες και τα χωρισες γιατι θα αρχισουνε την πτερορρια και θα ειναι πολυ κουραστικο για την καναρα να συνεχιζει να κλωσσαει και να εχει και πτερορρια μαζι
 
καλησπερα. Οταν βγουν τα πουλια απο την πτερορια μπορουμε να ξανασμηξουν τα ζευγαρια;οχι για αναπαραγωγη απλα να ειναι μαζι ολο τον χρονο! Τωρα τα εχω χωρια, καναρες μαζι και αρσενικα ξεχωριστα το καθε ενα σε κλουβι δικο του. Απλα και μονο να ειναι παρεα.
 
καλησπερα. Οταν βγουν τα πουλια απο την πτερορια μπορουμε να ξανασμηξουν τα ζευγαρια;οχι για αναπαραγωγη απλα να ειναι μαζι ολο τον χρονο! Τωρα τα εχω χωρια, καναρες μαζι και αρσενικα ξεχωριστα το καθε ενα σε κλουβι δικο του. Απλα και μονο να ειναι παρεα.
Γιατί να τα βάλεις μαζί; Την ανάγκη αυτήν την νιώθουν κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Δεν θέλεις να ακούς τα αρσενικά σου να κελαηδούν, ειδικά το φθινόπωρο που είναι πιο στρωτό το τραγούδι τους; :)
 
καλησπερα ξερει κανεις ποτε ειναι η επομενη σεζον για ζευγαρωμα; Εχω χωρισει το ζευγαρι αλλα πτεροροια τιποτα. Τα εχω μονιμα μεσα.
 
καλησπερα ξερει κανεις ποτε ειναι η επομενη σεζον για ζευγαρωμα; Εχω χωρισει το ζευγαρι αλλα πτεροροια τιποτα. Τα εχω μονιμα μεσα.
Η επόμενη σεζόν για ζευγάρωμα είναι η ερχόμενη άνοιξη.
 
αν τα ζευγαρωνεις σε εσωτερικο χωρο με ελεγχομενες συνθηκες δηλαδη θερμοκρασια-υγρασια-διαρκεια φωτος μπορει να ξεκινησεις απο τα μεσα ιανουαριου αν τα εχεις σε εξωτερικο χωρο την ανοιξη. Βεβαια αναλογα πως θα ειναι τοτε ο καιρος.
 
Back
Top