Φροντίδα Χωρισμος των πουλιων στην κλουβα

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Λοιπον.. Την παρασκευη παω διακοπες..λογο καραβιου κτλπ ειναι δυσκολο να παρω ολα τα πουλια μαζι μου.. Οποτε για να μην δυσκολεψω τους παππουδες θα ηθελα να χωρισω καπως τα πουλια στην κλουβα ωστε να εξασφαλισω μια σωστη διαμονη χωρις τσακωμους, χωρις να μπερδεψω και να κουρασω τους παππουδες..

Λοιπον..
Εχω στην κατοχη μου..
Την μεγαλη μου καρδερινα η οποια θα ειναι σε δικο της κλουβι.
Την καναρα η οποια ακολουθει καποια θεραπεια και θα μεινει σε δικο της κλουβι μεχρι καποιο διαστημα, οποτε σε λιγο καιρο θα μπει και αυτη στην κλουβα...
Επισης..
Εχω 1 αρσενικη καρδερινα, την θηλυκια καρδερινουλα που ηρθε σε μενα, 2 καρδερινοκαναρα αρσενικα και 3 καρδερινοκαναρα θηλυκα..
Η κλουβα μου εχει μονιμο χωρισμα και οι διαστασεις της ειναι..90χ50χ40 και υπαρχουν απο 4 ταιστρες στο καθε χωριμα της κλουβας 2* 45χ50χ40.. καθε μεριας
 
Τα πουλια τα χωρισα ως εξης:

Τα καρδερινοκαναρα ολα μαζι μαζι με το θηλυκο καρδερινακι στην μια μερια.
Τα αρσενικα το ενα μονο του στην αλλη μερια της κλουβας και το αλλο μονο του στο κλουβι του και η καναρα μεχρι να τελειωσει η θεραπεια μονη της.. Μετα πιστευω θα την βαλω και αυτην μαζι με τα παιδια της.
 
Για λιγες μερες Σταυρο δε νομιζω να εχουν θεμα. Οραν στην αναπαραγωγη ειχα σε μιση ζευγαρωστρα 6 μωρα και το μπαμπα εκει να δεις πανηγυρι..
 
Για λιγες μερες Σταυρο δε νομιζω να εχουν θεμα. Οραν στην αναπαραγωγη ειχα σε μιση ζευγαρωστρα 6 μωρα και το μπαμπα εκει να δεις πανηγυρι..

Εμενα ειναι παραδεισος!
Καμια σχεση με ζευγαρωστρα!
 
Για λιγες μερες Σταυρο δε νομιζω να εχουν θεμα
Μακάρι. Προσωπικά αμφιβάλλω πάντως και φοβάμαι ότι το πρώτο θύμα θα είναι το καρδερινάκι.
 
Μακάρι. Προσωπικά αμφιβάλλω πάντως και φοβάμαι ότι το πρώτο θύμα θα είναι το καρδερινάκι.

Εχουν την ιδια ηλικια.. Τουλαχιστον το διακρινω σωματικα γιατι και τα δικα μου ειναι 2,5-3 μηων κοντα..
Παντως ειναι 3 ωρες μαζι ετσι και δεν εχω δει κατι.. Τα κρυφοκοιταω συνεχεια μηπως δω καποια κακη συμπεριφορα αλλα οχι, τιποτα!
 
Βασίλη είναι αρχή ακόμα.. αν ξεθαρέψουν θα μαλώνουν κιόλας...
 
Δεν θα ειναι για πολυ καιρο μαζι..Απλα μεχρι να παω και να ερθω..
Και η δική μου άποψη είναι πως είναι λίγος ο χώρος γι' αυτά τα πουλιά...
Για μένα δεν έχει σημασία τόσο ο αριθμός τους... όσο η ιδιοσυγκρασία του πτηνού και του είδους στο οποίο ανήκει.
Ίσως χρειαστεί να επέμβεις και να χωρίσεις κάποια από αυτά
 
Και η δική μου άποψη είναι πως είναι λίγος ο χώρος γι' αυτά τα πουλιά...
Για μένα δεν έχει σημασία τόσο ο αριθμός τους... όσο η ιδιοσυγκρασία του πτηνού και του είδους στο οποίο ανήκει.
Ίσως χρειαστεί να επέμβεις και να χωρίσεις κάποια από αυτά

Αν δω κατι φυσικα και θα τα χωρισω.
 
Back
Top