Διατροφή Χόρτα και φυτά για Budgies

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
Θα μπορούσατε παρακαλώ αναφέρετε ποια χόρτα και φυτά κάνει να τρώνε τα budgies; 😵
 
Διάβασε αυτά και γενικά, ό,τι χόρτο εποχής κυκλοφορεί μπορείς να το δίνεις, λαχανικά και φρούτα εκτός αβοκάντο, ξηρά και χλωρά αρωματικά βότανα, με πρώτα το θυμάρι, ρίγανη, βασιλικό, δενδρολίβανο.
Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva
Καλλιέργεια φυτών στο σπίτι για τα πτηνά και την οικογένειά μας
 
Έχω ακούσει πως ο μαϊντανός κάνει κακό στα budgerigars αληθεύει;
 
ο μαϊντανός κάνει κακό στα budgerigars αληθεύει;
Είναι ένα φυτό πολυσυζητημένο, λόγω και της παιδικής πλάκας, θεωρούμε ότι δεν πρέπει να τρώνε. Και συζητήσεις σε διάφορα φόρουμς ξένα και ελληνικά παρουσιάζουν διιστάμενες απόψεις. Εγώ τους δίνω και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
 
Αχ σας ζηλεύω... Τα δικά μου δεν πλησιάζουν σε οτιδήποτε φρουτο η λαχανικό η πρασινάδα...
 
τα δικά μου δεν πλησιάζουν σε οτιδήποτε φρουτο η λαχανικό η πρασινάδα...
Να επιμένεις και θα δοκιμάσουν. Η λάθος τακτική είναι γιατί να τα βάζω αφού δεν τα τρώνε. Έτσι δεν ξεκινούν ποτέ. Τα βάζεις τα πετάς, και κάποτε κάνουν την αρχή.
 
Αχ σας ζηλεύω... Τα δικά μου δεν πλησιάζουν σε οτιδήποτε φρουτο η λαχανικό η πρασινάδα...

Και εμένα έτσι ήταν στην αρχή αλλά μετά συνήθισαν.. Δίνε τους λίγο από όλα κάτι θα δοκιμάσουν δεν μπορεί.
Δώσε τους:
Καρότο
Μπρόκολο
Σπανάκι
Άνηθο
κόκκινη πιπεριά
κάτι θα δοκιμάσουν 👍
 
μήνες τώρα προσπαθώ σχεδόν καθημερινά η το πολύ μέρα παρά μέρα... Τα βάζω.. Τα πετάω.
Τα βάζω με κάθε μορφή, ψιλοκομμένα, πολτοποιημένα, χοντροκομμένα, ανακατεμένα με αυγό τίποτα αυτά.
Σκέτο το αύγό το τρώνε... καλά μη φανταστείτε καμιά ποσσότητα.. Πάντως το τσιμπολογάνε.
Είδα και αποειδα, σκέφτηκα ότι πρέπει να φάνε και κάτι άλλο εκτός από σπόρους, αγόρασα έτοιμη αυγοτροφή πατέ orlux 250γρ. Για δοκιμή... Τη χρυσοπλήρωσα αλλά χαλάλι λέω..
Πρώτη μέρα της άλλαξαν τα φώτα, χάρηκα κι εγώ... αμ δέ.. Δευτερη μέρα έφαγαν απλά, τρίτη μέρα τσίμπησαν.. Τωρα σχεδόν την αγνοούν.
Εβαλα τσαμπί μίλετ στο κλουβί 3 ημέρες δεν πλησίαζαν από εκείνη την πλευρα... σου λέει πολύ φαι μαζεμένο.. Παγίδα κρύβει μετα απο 3 μέρες έκαναν τη δοκιμή και τώρα παραμελούν τους κανονικούς σπόρους για χάρη του.
Εξακολουθώ να ελπίζω.. ότι κάποια στιγμή θα ισσοροπήσουν.
 
Το τσαμπί μίλετ ίσως το φοβίθηκαν λόγω μεγέθους. Βάλε ένα μικρό κομμάτι και άστο. Δεν υπάρχει πτηνό που να μην το τρώει.
Αν τρώνε μικρή ποσότητα από κάτι (πχ αυγό) είναι οκ. Μην περιμένεις να το χλαπακιάσουν όλο σαν τα καναρίνια :D
Δοκίμασε και μικρό κομάτι απο μαρούλι. Αρέσει στα περισσότερα πουλιά!
 
Και εγώ τους είχα πάρει millet μια περίοδο και κατασπαραζαν 1 τσαμπί κάθε μέρα.
Δεν τους ξαναπήρα όμως γιατί είναι πανάκριβο!
 
Επιτέλους έφαγαν μπρόκολο! Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή την εξέλιξη.
Επίσης σήμερα μπαινοβγαίνει η θηλυκιά στη φωλιά με εξερευνητική διάθεση.
 
Επιτέλους έφαγαν μπρόκολο! Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή την εξέλιξη.
Επίσης σήμερα μπαινοβγαίνει η θηλυκιά στη φωλιά με εξερευνητική διάθεση.
Κάθε νέα τροφή φυσιολογικά μπαίνει υπό ελαφρύ "περιορισμό" από τα πτηνά... Δοκιμάζουν σιγά σιγά... και με το μπρόκολο όταν γίνει αυτό δεν σταματούν.
Απλά καλύτερα νομίζω να μπαίνει στη διαδικασία που μας προτείνει ο @Φοίβος σχετικά με τη σωστή προετοιμασία για ακίνδυνη χορήγησή του στα πτηνά μας
 
Back
Top