Διατροφή Χύμα Σπόροι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimipan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimipan

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Διαβαζοντας μερικα θέματα για την διατροφη έχω αγχωθει λίγο επειδή όλοι μιλατε για συσκευασμένες τροφές. Εγω εδω+λίγο καιρό χρησιμοποιω χύμα τροφή. Δηλαδή του βάζω σπόρους οι οποιοι είναι αγορασμένοι χύμα+άμμο επίσης χύμα, μιλάω για καθημερινή βάση. Του βάζω αυγοτροφή 2 φορές την εβδομάδα η οποία είναι+αυτή χύμα! Συν οτι βάζω στο νερό βιταμίνες λογω πτερορροιας. Σε καθημερινή βάση πρέπει να του δίνω και κάτι αλλο;+για τν χύμα τροφη τί πρέπει να γίνει; Σήμερα πήγα σε όλα σχεδόν τα pet-shop+ειλικρινά κανένας δν είχε συσκευασμένη τροφή. Τρομερό?
 
Εαν ειναι φρεσκια η τροφη δεν υπαρχει προβλημα.
Μπορεις να τους βαζεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα ψιλοκομμενα 😉
 
jimipan και οι συσκευασμένες τροφές (π.χ. CEDE) βγαίνουν σε 20κιλα σακούλια. Αυτά που πρέπει να κοιτάξεις είναι :
1. H μάρκα
2. Αν το pet shop διακινεί ποσότητα και δεν του μένει ανοιχτή για καιρό
3. Αν τα σακιά με τις τροφές είναι ανοιχτά δίπλα σε κλουβιά με ποντικοκούνελα, κλουβιά πτηνων, σκυλιών, ερπετών κ. Ο. Κ. Το πιο σωστό είναι να βρίσκονται σε απομονωμένο χώρο που δεν έχει υγρασία, απευθείας έκθεση σε φως συν τα παραπάνω
 
θα το ρωτήσω γιατι δν το γνωρίζω.Απλα οι τροφές είναι σ αδιάφανο σακούλι+κλεισμένες με χέρι.Απλα εκτός απο σπορους+άμμο θέλει τπτ άλλο;Για καθημερινή βάση μιλάμε. Του έδινα κίτρινη βιταμίνη αλλα την έκοψα χάρη στο site σας.



Φιλη Βικτωρία φρούτα και λαχανικα το βάζω λιγο σπάνια γιατι φοβάμαι λογω φαρμάκων για ν χω το κεφάλι μου ήσυχο. Με ποια συχνότητα τα βάζετε εσείς;
 
Διαβαζοντας μερικα θέματα για την διατροφη έχω αγχωθει λίγο επειδή όλοι μιλατε για συσκευασμένες τροφές.
Ο λόγος που προτείνεται κατά κανόνα η χρήση συσκευασμένων τροφών, είναι διότι με αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιείς συγκεκριμένο προϊόν. Το προϊόν αυτό έχει ημερομηνία λήξης (το στοιχείο αυτό ελέγχεται βέβαια, διότι ακούγονται πολλά), είναι συσκευασμένο και δεν έρχεται σε επαφή με το περιβάλλον, αναγράφει τα θρεπτικά του συστατικά και μπορείς να απευθυνθείς στην εταιρία αν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Οι χύμα τροφές πάλι δεν είναι απαραίτητα κακές, εφόσον τηρούνται όσα ανέφεραν τα παιδιά πριν. Υπάρχει όμως η αντικειμενική δυσκολία στο να διαπιστώσει κανείς εάν τηρούνται όλα αυτά και λόγω αυτής της δυσκολίας προτιμούνται οι συσκευασμένες τροφές, για να μειωθεί ο κίνδυνος των προβλημάτων που μπορούν να δημιουργηθούν από τη χρήση τους.
 
Απλα εκτός απο σπορους+άμμο θέλει τπτ άλλο;Για καθημερινή βάση μιλάμε. Του έδινα κίτρινη βιταμίνη αλλα την έκοψα χάρη στο site σας.
Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο και για οποιαδήποτε απορία σου δημιουργηθεί, μπορείς να ρωτήσεις και πάλι :) Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
 
Φίλε μου, αυτή η χύμα που περιγράφεις είναι επισφαλής. Την προσφέρουν πολλά καταστήματα, αλλά εκτός του ότι πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη απέραντη στον ιδιοκτήτη, υπάρχει και το εξής πρόβλημα. Ο μη γένοιτο είναι αλλοιωμενη, είτε σου προκαλεί κάποιο πρόβλημα στα πουλάκια, είτε την έχεις συνηθίσει και ο καταστηματάρχης για Χ λόγους αλλάζει το μίγμα, ποιος σε διασφαλίζει και σε ποιον απευθύνεσαι αφού δεν είναι επώνυμη; Πως ξέρεις ποια είναι η ημερομηνία παρασκευής;
 
Απλα η χυμα τροφη ειναι ενα κολπο των pet shop για να τσιμπησουν την τιμη στο κιλο. Δηλαδη ανοιγουν ενα σφραγισμενο σακι το κανουν συσκευασια 1 κιλου-2 κιλων κτλ, μεχρι να το ξοδεψουν. Μετα συσκευασμενο οπως ειναι παει στο ραφι, αυτο ειναι ολο, η διαφορα ειναι στην τιμη. Καντε την συγκριση και θα δειτε... 😉
Οσο για τις επωνυμες τροφες πλυμμενες και εκει παλι δεν υπαρχει απολυτη σιγουρια 100% ...
 
Απλα η χυμα τροφη ειναι ενα κολπο των pet shop για να τσιμπησουν την τιμη στο κιλο.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Κι εκτος απο αυτο εχω υποψια οτι ειναι κατι και σαν κολπο των εταιριων!
παραδειγμα(αληθινο):Συσκευασμενη αυγοτροφη πολυ γνωστης εταιριας που πωλειται στην τιμη των 10ευρω περιπου, πουλαει στον καταστηματαρχη κουβα ισως 10κιλο(με το ματι), η οποια μπαινει σε σακουλακια και πωλειται 1-2 ευρω το μισοκιλο!
Ακριβως η ιδια αυγοτροφη!
 
Eτσι συμβαινει με τις χυμα τροφες. Δυστυχως ομως καποιος που θελει τροφη για 2-3 καναρινια ειναι δυσκολο να βρει συσκευασιες κατω του 5κιλου στα περισσοτερα πετ-σοπ. Το προβλημα λυνεται καπως με επιλογη του πετ σοπ που ειναι υπευθυνο(καθαριοτητα)και εχει και επωνυμες τροφες σε σακια, που ομως ανοιγει σακι καθε βδομαδα και λιγοτερο οποτε δεν εχει μεινει για πολυ καιρο ανοιχτη.
 
Μακαρι τα σακιά που φέρνει να είναι επωνυμα εξαλλου θα τον ρωτήσω την επόμενη φορα για να το εξακριβώσω. Τουλάχιστον την τροφή την βάζει σε δικά του σακουλακια+τα κλέινει μόνος του, φυσικά όπως είπαν+οι φίλτατοι σε προηγούμενα Post όλα γίνονται για το κέρδος.Αλλα αν είναι φρέσκια η τροφή ακόμα+έτσι δν με πειράζει. Εγω που έχω ενα καναρίνι δν με συμφέρει να αγοράζω σακιά.Αλλα στην περίπτωση π.χ. αγοράσω ενα σακί 5κιλο ποιά είναι η περίοδος μέχρι την ημερομηνία λήξης;
 
Μακαρι τα σακιά που φέρνει να είναι επωνυμα εξαλλου θα τον ρωτήσω την επόμενη φορα για να το εξακριβώσω.

Βεβαιως και να τον ρωτησεις, αλλα να δεις κιολας καποιο σακι!

Επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο τι καταναλωση εχει η τροφη που ανοιγει και μπαινει στα σακουλακια! Ποσο πουλαει δηλαδη ωστε να ανοιγει φρεσκια τροφη!
Οπως λεει κι ο Νικος αποπανω το πολυ μιας εβδομαδας!

Αλλα στην περίπτωση π.χ. αγοράσω ενα σακί 5κιλο ποιά είναι η περίοδος μέχρι την ημερομηνία λήξης;

5κιλο χωρις να αναγραφει μια ημερομηνια ληξης δεν στο συνιστω!
Αν δεν θες να παρεις μια συσκευασμενη, καλυτερα να πηγαινεις πιο συχνα στο πετ να παιρνεις πιο φρεσκια, αφου μιλαμε για ενα μονο πουλακι!
 
Εγω που έχω ενα καναρίνι δν με συμφέρει να αγοράζω σακιά.Αλλα στην περίπτωση π.χ. αγοράσω ενα σακί 5κιλο ποιά είναι η περίοδος μέχρι την ημερομηνία λήξης;
Μαζευτείτε 3-4 άτομα, αγοράστε ένα σακί και μοιραστείτε το. :)
 
Back
Top