Διατροφή Χύμα βιταμίνη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Έχει χιλιοσυζητηθεί η αμφιβόλου ποιότητας χύμα βιταμίνη (όπως και τροφή). Παρόλα αυτά θα παραθέσω μια πληροφορία λίγο σοκαριστική που νομίζω θα αποτρέψει και τους πιο δύσπιστους που βρίσκονται στα πρώτα τους βήματα για την αποφυγή τους.
Συζητούσα τις προάλλες με φίλο μου που εργάζεται σε αποθήκη ζωοτροφών στο νησί μου και μου είπε πως έχουν στην αποθήκη χύμα βιταμίνη για καναρίνια. Τους έχει ξεμείνει δύο χρόνια και την έχουν σε έκπτωση 10% επειδή "δεν φεύγει".
Σε μία αποθήκη που σε προηγούμενη συζήτησή μας μου είχε πως έχει ποντίκια.
Φανταστείτε λοιπόν αυτό το σκεύασμα δύο χρόνια να κρατείται σε τέτοιον χώρο (αποκλείεται να είναι ο μοναδικός στην επικράτεια) και μεις μετά να το πάρουμε να το προσφέρουμε στα πουλιά μας.
Μυρίζει ωραία και τα πουλιά την κατασπαράζουν, αλλά...
 
Μια ερώτηση, γιατι συνεχιζουμε να την λεμε βιταμινη; Ετσι περναμε το μηνυμα στους νεους εκτροφεις πως προκειτε οντος περί βιταμίνης...
 
Μια ερώτηση, γιατι συνεχιζουμε να την λεμε βιταμινη; Ετσι περναμε το μηνυμα στους νεους εκτροφεις πως προκειτε οντος περί βιταμίνης...
Έτσι την γνωρίζουν, έτσι την παρουσιάζουν, έτσι την πουλάνε... Και έτσι πρέπει να αποφεύγεται.
Και μεταξύ μας, είμαι σίγουρος πως πολλοί πωλητές είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται πραγματικά για βιταμίνη. Αυτό είναι το χειρότερο.
 
γιατι συνεχιζουμε να την λεμε βιταμινη;
Όπως και να τη λέμε... εμείς εδώ μόνιμα αποτρέπουμε τους φίλους να τη χρησιμοποιούν στα πουλιά.
Άλλωστε...
Ούτε βιταμίνη είναι,
ούτε αυγοτροφή.
ούτε κι αυτοί που την πουλάνε δεν ξέρουν τι είναι...
Πως λοιπόν να την αποκαλούμε;
 
Έχετε απόλυτο δίκιο είχα 3 κόκκινα λιποχρωμικα καναρίνια στα οποία λόγω άγνοιας έδινα καθημερινά από αυτο το σκεύασμα κόκκινου χρώματος... Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και τα 3 πουλάκια επέλεγαν να τρέφονται μόνο με αυτή και απέρριπταν τους σπόρους σχεδόν παντελώς. Το αποτέλεσμα έχασα ένα από τα αγαπημένα καναρίνια. Ευτυχώς το συμβάν με έκανα να υποψιαστώ τι μπορεί να συνέβη και έκτοτε και τσάμπα να ήταν δεν θα έπαιρνα.
 
Back
Top