Αναπαραγωγή Χώρισα τα καναρινάκια αλλά οι γονείς δείχνουν να τα ψάχνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PAPA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PAPA

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2019
Μηνύματα
4
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι καναρίνια που έχουν τρία καναρίνακια 26 ημερών και έχουν κάνει ήδη δευτερη γέννα με 3 αυγά. Σήμερα χώρισα τα μικρά από τους γονείς. Δεν έχουν κανένα θέμα. Τρώνε κανονικά απλά οι γονείς δείχνουν να τα ψάχνουν συνέχεια. Η κανάρα από την στιγμή που τα χώρισα δεν έχει κάτσει στην φωλια τς. Να τα βάλω κάπου κοντά να βλέπονται; Τώρα τα έχω σε μικρή απόσταση μεταξύ τους χωρίς να βλέπονται αλλά ακούει το ένα το άλλο.
 
Σήμερα χώρισα τα μικρά από τους γονείς
Υπάρχει κάποιος λόγος που τα χώρισες;
Συνήθως οι νεοσσοί απογαλακτίζονται στις 28-30 ημέρες, είσαι σίγουρος ότι τρέφονται ικανοποιητικά μόνα τους;
Τρώνε αυγό, σπόρους;
Η κανάρα από την στιγμή που τα χώρισα δεν έχει κάτσει στην φωλια
Συνήθως από το 4ο αυγό η κανάρα αρχίζει να επωάζει και βιδώνεται στην φωλιά.
τώρα τα έχω σε μικρή απόσταση μεταξύ τους χωρίς να βλέπονται αλλά ακούει το ένα το άλλο.
Αν είσαι σίγουρος ότι τρέφονται σωστά μόνα τους άφησε τα στην θέση που τα έχεις.

καλή συνέχεια στην 2η γέννα!
 
Εδώ και τρεις μέρες τα βλέπω ότι πηγαίνουν και τρώνε και σπόρους μόνα τους. Αυγό μήλο από πιο πριν. Τα χώρισα γιατί χτες η κανάρα έπιασε το ένα από την ουρά μέσα από το χώρισμα τς ζευγαρώστρας και του έβγαλε την μισή ουρά. Δεν το έδωσα πολύ σημασία και το βραδυ που το είδα μετά τν δουλειά το μικρό ήταν ματωμενο. Μπορεί να το έκανε και μετά που έλειπα αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Πάντως τα μικρά από το πρωί που τα χώρισα είναι μια χαρά. Όσο για την κανάρα θα το παρατηρήσω το πότε θα κατσει. Ευχαριστώ πολύ
 
τρία καναρίνακια 26 ημερών
Να τα γυρίσεις πίσω.. μετά από 3-4 μέρες συζητάμε για να τα βγάλεις.
Αν υπάρχει φόβος για τα μικρά.. Να μπει διαχωριστικό.
Η μητέρα ετοιμάζει νέα φωλιά.
 
Back
Top