Αναπαραγωγή Χώρισμα ζευγαριού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης d_mous
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

d_mous

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
59
Πόλη
Βόλος
Γεια σε όλου!
Επιδή είμαι πρωτάρης στο ζευγάρωμα καναρινιών θα ήθελα την βοήθειά σας!
Σήμερα είναι η 8 ημέρα που η κανάρα κλωσάει τα 3 αυγουλάκια που έκανε. Το ζευγάρι ειναι μαζι ακόμη αλλα το πρωι άκουσα κυνηγιτό. Μπήκα στο δωμάτιο και και είδα την θυλικιά να κυνηγάει τον αρσενικό σα να θέλει να τον απομακρίνει απο κοντά της. Τι να κάνω να χωρίσω το ζευγάρι;Θα καταφέρει η κανάρα μετα να αναθρέψει μονη της τους νεοσούς;
 
Όταν βλέπουμε ότι δεν υπάρχει αρμονική συμβιώσει μετά το ζευγάρωμα είναι αναγκαίο το χώρισμα του ζευγαριού
η καναρα θα μεγαλωσει τα μικρα χωρις κανενα προβλημα.
 
Καλυτερα να τον απομεκρυνεις τον αερσενικο μεσα απο το κλουβι. Οπως ειπε και ο δημητρης η καναρα θα μεγαλωσει τα μικρα χωρις κανενα προβλημα.
 
αμα ο αρσενικος ταιζει την θηλυκια οταν αυτη καθεται στα αυγα της και δεν τσακωνωνται συχνα θα σου προτεινα να μην τα χωρισεις αλλα αμα τσακωνονται συνεχεια και ο αρσενικος δεν προσφερει τιποτα μεσα στο κλουβι τοτε καλα θα κανεις να τα χωρισεις.
 
Είχα μια ίδια ακριβώς περίπτωση. Όσο ήταν το θυλικό στη φωλιά την τάιζε και αυτή όλο χαρούλες, μόλις εβγαινε από τη φωλιά τον κηνυγούσε να τον κατασπαράξει λέμε και αυτός κτυπούσε στο κάγκελα της φωλιάς. Κάποια στιγμή τον έβγαλα από το κλουβί αλλά μάλλον ήταν λίγο αργά. Ένα πουλάκι βγήκε μόνο και τα άλλα ήταν νεκρά. Ερμήνευσα ότι εφταιγε που κτυπούσε ο αρσενικός στη φωλιά όταν τον κυνηγούσε το θυληκό. Τον επέστρεψα όμως και μαζί τάιζαν τον ένα μικρό χωρίς να ξανατσακωθούν. Ζευγάρωσαν δεύτερη φορά και άρχισαν πάλι τα ίδια αλλά τώρα έχουν γνώση οι φύλακες. Είναι πάλι χωριστά μέχρι να βγούν τα μικρά. Πιστεύω ότι η κανάρα μαλλόν προστατεύει τη φωλιά της ακόμα και από τον αρσενικό της.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τελικά τα χώρισα για να μην έχουμε τιποτα ιστορίες! Ταϊσμα του θυλικου απο το αρσενικο δεν παρατηρησα! Μονο μερικες φορες πηγαινε στην φωλια και τις μιλούσε! Τωρα τι της έλεγε άγνωστο!
Και πάλι σας ευχαριστώ!
 
καλησπέρα σ'όλους. Και γω με την σειρά μου να σας πω ότι ζευγάρωσα την κανάρα με ενα black red. Μόλις αυτή πήγενε να φαει αυτός τραβούσε νιμα απ την φωλιά. Τον εβγαλα από το κλουβί και η κούκλα είναι πολύ ποι'ο ήρεμη.
 
Θα ηθελα να σας πω την δικη μου ιστορια πανω σ αυτο το θεμα. Εχουν βγει 4 μικρα και μεγαλωνουν μια χαρα. Την 6 μερα βλεπω τον αρσενικο να κυνηγαει την καναρα και να καθεται κατω στο κλουβι.Βγαζω τον αρσενικο απο το κλουβι και μετα απο 2 μερες χανω ολα τα μικρα λογω μη ταισματος απο την καναρα. Να σημειωσω οτι το ζευγαρι αυτο ειναι το καλυτερο που εχω οσον αφορα την συμβιωση και το ταισμα των νεοσσων. Πιστευω οτι δεν φοβηθηκε η θηλυκια απο τον αρσενικο αλλα δεν τα ταισε επειδη εβγαλα τον αρσενικο.
 
Back
Top