Γενικά Ψάχνω για ράτσες κότας που κλωσάνε

kotoprama

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2023
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω για ράτσες κότας που κλωσσάνε, μα δεν έχω βρει τίποτα. Μήπως κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιες κότες; Ακόμα και οποιαδήποτε νανάκι μου κάνει, και ναι, το ξέρω ότι έχω aseel που είναι μια φυλή που κλωσσάει, αλλά έχω μόνο κόκορες και δεν έχω βρει κότα. Όποιος μπορεί να ξέρει που μπορώ να βρω τέτοια πτηνά στην Αττική, σας παρακαλώ πείτε το, θα προτιμούσα ενήλικα πτηνά
 
επίσης το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς στη σεζόν για να σκέφτομαι για κλώσσες, αλλά ψάχνω εδώ και αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο και πάντα είμαι ένα βήμα πίσω, και φέτος θα ήθελα να είμαι ένα βήμα μπροστά, μπας και βρω αυτό που ψάχνω
 
Πρόσεξε τα βήματά σου . Δεν αναζητάς ράτσα απλά ψάχνεις οποιαδήποτε κότα που έχει γεννηθεί σε κουμάσι που βγάζει πουλιά με κλώσες . Έπειτα θα βάλεις αυγά από όποια ράτσα σου κάνει ώστε να ¨ξυπνήσεις¨ τα ένστικτά τους , να κλωσάνε . Καλή συνέχεια .
 
Πρόσεξε τα βήματά σου . Δεν αναζητάς ράτσα απλά ψάχνεις οποιαδήποτε κότα που έχει γεννηθεί σε κουμάσι που βγάζει πουλιά με κλώσες . Έπειτα θα βάλεις αυγά από όποια ράτσα σου κάνει ώστε να ¨ξυπνήσεις¨ τα ένστικτά τους , να κλωσάνε . Καλή συνέχεια .
δίκιο έχεις, εντέλει για μια οποιαδήποτε κότα που κλωσσάει ψάχνω, αλλά αν είχα επιλογή θα προτιμούσα μια κότα ράτσας, όπως ας πούμε serama ή silkie. Βέβαια όπως είπα πλέον είμαι διατεθειμένος να πάρω οποιαδήποτε κότα θα κλωσσήσει. όσο για το κόλπο με τα αυγά, το γνωρίζω, και το δοκίμασα πέρυσι στις ιμίαιμες κότες μου, που υποτίθεται είναι "ράτσας" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι καθιερωμένη ράτσα, αλλά αυτό που αποκαλείται landrace breed στο εξωτερικό) που κλωσσάει, χωρίς επιτυχία. Ήταν βέβαια μόνο ενός χρονών πέρυσι, λες να ξαναπροσπαθήσω και φέτος; ξέρεις λοιπόν κάποιο μέρος που θα βρω αυτό που ψάχνω;
 
επίσης, έχω μια γενικότερη απορία. Για κάποιο λόγο, έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι τα australorp δεν κλωσσάνε γιατί είναι πτηνά αυγοπαραγωγής και μόνο, ενώ στο εξωτερικό τα προτείνουν αρκετοί ως πτηνά που κλωσσάνε. Αυτό οφείλεται στις διάφορες ανάμεσα στις γραμμές μας, ή σε άλλους παράγοντες, όπως ας πούμε το γεγονός ότι πόλοι στην Ελλάδα δεν κρατάνε τα πτηνά τους αρκετό καιρό για να μάθουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
έχω πάρει πουλιά από εκεί, όταν είχα ρωτήσει για σιλκι δεν με ξαναπήραν ποτέ, και την δεύτερη φορά τα πτηνά που πήρα (που είναι αυτά που αναφέρω παραπάνω τα ιμίαιμαhttps://www.farmapateras.gr/kotes-paragogis/xoriatikes/elliniki.php ) δεν μοιάζουν ούτε σε όψη ούτε σε μέγεθος με τα πτηνά που περιγράφουν, βέβαια αυτά είναι τα ρίσκα των landrace breeds

επίσης για τα australorp δεν αναφέρει τίποτα για τις ικανότητες εκκόλαψής τους

τους πήρα και φέτος αλλά τα μικρά βγαίνουν τον Απρίλιο
 
Back
Top