Αγορά Ψάχνω εκτροφέα κοκατίλ στην Αθήνα

Giwrgos729

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2021
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω για θηλυκό ήμερο κοκατιλ αλλά δεν βρίσκω εκτροφέα μπορείτε να μου συστήσετε κανέναν?
 
Είχα επικοινωνισει πριν λίγο καιρό με έναν εκτροφέα από Αθήνα τον οποίο βρήκα μέσω fb, Magos Danzel ονομάζεται στο fb και εκτρέφει όλα τα είδη μεσαίων και μεγάλων παπαγάλων και ημερους μου είχε πει, απλά δε γνωρίζω καθόλου άμα είναι έμπιστος η όχι. Μετά έμπιστος εκτροφέας ο οποίος πρέπει να εκτρέφει και κοκατιλ βρίσκεται κοντά στην Αθήνα στην Παιανία συγκεκριμένα. Οι υπόλοιποι που γνωρίζω πού εκτρέφουν κοκατιλ βρίσκονται μακριά, Χαλκίδα, Ορεστιάδα...
 
απλά δε γνωρίζω καθόλου άμα είναι έμπιστος η όχι.
Με αφορμή το μήνυμά σου, θέλω να πω σε όλους ότι όταν δεν γνωρίζουμε που παραπέμπουμε, καλό είναι να ΜΗΝ το κάνουμε. Όλοι έτυχε να δούμε δεκάδες προφίλ πωλητών στο facebook. Δεν βοηθάμε όμως αναφέροντας τα απλώς, όταν δεν γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται. Αυτός που θα κάνει αγγελία στο PetBirds θα την κάνει και για την ασφάλεια που προσφέρει μεταξύ άλλων.

Επειδή εδώ η συζήτηση επί αυτού του θέματος είναι εκτός, μπορεί όποιος θέλει να πει την άποψή του εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Σύνδεσμοι-παραπομπές-από-τις-αγγελίες-σε-πωλητές-του-διαδικτύου.37691/
 
Σε ευχαριστώ φίλε μου εγώ έχω 1 ήμερο κοκατιλ και το είχα πάρει από το Περιστέρι αλλά σταμάτησε την δουλειά/χόμπι του. Έχω βρει έναν λέγεται αβαντις αλλά δεν γνωρίζω άμα είναι έμπιστος
[automerge]1632719012[/automerge]
Α συγνώμη είμαι καινούργιος και δεν γνώριζω αλλά με σιγά σιγά θα μάθω
 
@Stavros απλά ανέφερα τον συγκεκριμένο εκτροφέα με το σκεπτικό πως κάποιος που ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνισει μαζί του, και μέσω φωτογραφιων η επισκεψης στον χώρο του να διακρίνει πως είναι έμπιστος και να προχωρήσει σε αγορά, επειδή υπάρχει και θέμα με τους εκτροφείς είναι περιορισμένοι και δεν βρίσκεις εύκολα, ειδικά Αθήνα. Αλλά οκ όπως και να έχει δεν θα τον ξανά αναφέρω σε μέλος που ψάχνει για εκτροφέα. 👍
[automerge]1632720075[/automerge]
@Giwrgos729 ναι το Άβαντις στο λέω με σιγουριά είναι πολύ έμπιστο εκτροφείο στην Χαλκίδα βρίσκεται και ασχολείται περισσότερο με κοκατιλ ως προς την εκτροφή.
 
@Kleos ξέρεις πόσες μέρες κάνει να έρθει ο παπαγάλος και αν ξέρεις καμιά τιμή η δεν αναφέρονται γιατί έχω ακούσει και εξωφρενικές τιμές για κοκατιλ
 
@Giwrgos729 όχι δε γνωρίζω για τιμές και πόσες μέρες κάνει να έρθει, είχα επικοινωνισει μαζί του πριν μήνες σε περίοδο λοκ ντάουν αλλά δε προχωρησαμε γιατί δεν είχε εκείνη την περίοδο. Μπορείς να βρεις το τηλέφωνό του στο fb και νομίζω έχει και σελίδα στο ίντερνετ αλλά στο fb αναγράφει σίγουρα το τηλέφωνο.
 
@Kleos ωραία θα το ψάξω γιατί δεν βρίσκω πουθενά και πολλοί είναι και αγενέστατοι στην Αττική
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kleos
Ο συγκεκριμένος κύριος κάποιες φορές έχει δρομολόγια προς Αθήνα γιατί φέρνει πουλιά και σε άλλους. Κάνε μια κλήση για παραπάνω πληροφορίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@HxC πείρα τηλέφωνο πριν λίγο και είπε πως δεν έχει και ήταν όλα κλεισμένα. Μιας που ξανάκοιταω για παπαγάλους βλέπω και τα parrotlet είναι ωραία πουλιά λέτε να κοιτάξω και αυτά?
 
@Giwrgos729 αν και δεν είχα παροτλετ έχω ακούσει καλά λόγια. Είναι παιχνιδιάρικα αλλά ήσυχα όσον αφορά τα κραξιματα σε σχέση με άλλα είδη, έχουν δυνατότητα ομιλίας είναι έξυπνα και γενικά είναι το μικρότερο είδος παπαγάλου με προσωπικότητα μεγάλου, πράγμα που σε πολλούς μπορεί να αρέσει.
 
Ωραία θα ψάξω πιο πολύ θέλω να είναι χαδιαρικο. Άμα βρω θα αγοράσω ένα ήμερο και θας πω τις πρώτες μου εντύπωσης γιατί κοκατιλ δεν πρόκειται να βρω πουθενά
 
@HxC πείρα τηλέφωνο πριν λίγο και είπε πως δεν έχει και ήταν όλα κλεισμένα. Μιας που ξανάκοιταω για παπαγάλους βλέπω και τα parrotlet είναι ωραία πουλιά λέτε να κοιτάξω και αυτά?
Αυτό θα το κρίνεις εσύ Γιώργο. Μικρότερου μεγέθους πουλιά είναι πιο οικονομικά και στην αγορά τους αλλά και στην φροντίδα τους. Επίσης χρειάζεσαι σαφέστατα μικρότερο κλουβί σε σχέση με έναν μεγάλο παπαγάλο χώρις αυτό να σημαίνει ότι θα αγοράσεις ένα μικρό κλουβί για 1 parrotlet π.χ. Πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι μπορείς να προσφέρεις εσύ πρώτα από όλα και να αποφασίσεις. Μην αφήσεις τον ενθουσιασμό σου να σου δημιουργήσει προβλήματα.
 
@HxC έχεις δίκιο φίλε μου έχω ενθουσιαστεί . Έχω ένα budgie και πιστεύω ότι μοιάζει πιο πολύ σε αυτό σε οικονομίας. Από κλουβί έχω μεγάλο που χωράει κοκατιλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Giwrgos729 Μακάρι να βρεις αυτό που ζητάς. Μια διευκρίνιση όμως. Το αν είναι χαδιαρικο είναι θέμα χαρακτήρα πάνω από όλα. Δεν είναι κανόνας σε κανένα είδος παπαγάλου. Επίσης, συμφωνώ με τον @HxC. Ψάξε λίγο για ποιο είδος προτιμάς και στην ανάγκη δεν πειράζει να περιμένεις και λίγο παραπάνω ώστε να βρεις ένα υγιές πτηνό από σωστό εκτροφέα. 😉
 
Ναι το ξέρω έχω ήμερο κοκατιλ και δεν θέλει ούτε ζητάει σπάνια να κάτσει έχω συμβιβαστεί και δεν πειράζει απλά είναι της αρεσκείας μου αλλά και το άλλο έτσι να είναι θα συμβιβαστώ πάλι γιατί δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Το μόνο που θέλω είναι να βρω έναν σωστό εκτροφέα 😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@marapo εξαρτάται από τον κάθε παπαγάλο άμα θα είναι χαδιαρης η όχι αλλά σε γενικές γραμμές το είδος έχει να κάνει έστω ένα ποσοστό. Παράδειγμα τα ρινκνεκς, Αλεξανδρινοί, κοκατιλ γενικά δε δέχονται πολλά χάδια ενώ παράδειγμα οι κονιουροι είναι χαδιαρικο είδος γενικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top