Γενικά Ψάχνω εκτροφέα κοκατιλ

Budgie1999

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω απελπιστεί παιδιά αυτές τις ημέρες γιατί είχα συμφωνήσει να πάρω ένα ήμερο κοκατιλ ταϊσμένο στο χέρι από Αθήνα αλλά τελευταία στιγμή το ακύρωσε γιατί μου είπε ότι δεν τα στέλνουν τα ΚΤΕΛ. Έχω μιλήσει με κάποιους άλλους αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Μένω Θεσσαλονίκη, ξέρετε κάποιον εκτροφέα ημερων παπαγάλων, κυρίως κοκατιλ, στην πόλη μου;
 
Έχω απελπιστεί παιδιά αυτές τις ημέρες γιατί είχα συμφωνήσει να πάρω ένα ήμερο κοκατιλ ταϊσμένο στο χέρι από Αθήνα αλλά τελευταία στιγμή το ακύρωσε γιατί μου είπε ότι δεν τα στέλνουν τα ΚΤΕΛ.
Μη στενοχωριέσαι. Κάθε εμπόδιο σε καλό. Αν επιτρέπεται από ποιον εκτροφέα θα το αγοράζες, γιατί κάτι υποψιάζομαι.
Μένω Θεσσαλονίκη, ξέρετε κάποιον εκτροφέα ημερων παπαγάλων, κυρίως κοκατιλ, στην πόλη μου;
Για parrotlet και lovebird υπάρχουν πολύ καλές κριτικές από την Ηλέκτρα ilie mp , από την Εύα eva vrs και από τον kouklakis για το συγκεκριμένο εκτροφέα https://www.facebook.com/profile.php?id=100006842179374 . Δεν έχει κοκατιλ, αλλά προτείνει κάποιον άλλο εκτροφέα στην Εύα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κάποιος-εκτροφέας-κοκατιλ-στη-Θεσσαλόνικη.30005/#post-385174 όταν ένα άλλο μέλος μας έψαχνε κοκατιλ στη Θεσσαλονίκη.
Εύχομαι να βρεις τον παπαγάλο που ψάχνεις. Μη βιαστείς να αποφασίσεις, μέχρι να βρεις αυτό που πραγματικά θέλεις.
 
Μη στενοχωριέσαι. Κάθε εμπόδιο σε καλό. Αν επιτρέπεται από ποιον εκτροφέα θα το αγοράζες, γιατί κάτι υποψιάζομαι.

Μίλησα με πολλούς τις τελευταίες ημέρες, ο εν λόγω ήταν ερασιτέχνης απο το fb με ένα ήμερο αρσενικό κοκατίλ αλλα το ακύρωσε τελευταία στιγμή, ευτυχώς πριν καταθέσω χρήματα. Έπειτα έκανα μια έρευνα στη χρυσή ευκαιρία, βρήκα έναν από Νίκαια και στο τηλέφωνο ήταν αγενέστατος με άρνηση να μου πουλήσει οτιδήποτε επειδή «δε θα ήταν σίγουρος ότι το πουλί θα ήταν ημερο», έπρεπε δηλαδή να το δω από κοντά, ΑΝ ΚΑΙ αυτός έλεγε δυνατότητα αποστολής στην αγγελία. Μίλησα και με έναν άλλο από Φιλοπάππου αλλά ήταν το ίδιο αγενης και δεν επικοινωνησε ξανά μαζί μου, αν και είπε ότι θα το κάνει.

Τελικά, μετά από πολλή έρευνα και αγγελίες σε διάφορες ομάδες στο fb επικοινώνησε μαζί μου μια κοπέλα απο την Καβάλα (θα έρθει Θεσσαλονίκη για την παραλαβή) που ασχολείται με την εκτροφή παπαγάλων και τους ταΐζει με κρέμα στο χέρι. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον παραλάβω το επόμενο ΣΚ αφού λάβω κάποιες φωτο και βίντεο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Ωραία, ενημέρωσέ μας αν θελεις για τις εξελίξεις. Αυτός απο Φιλοπάππου ακούγεται παντού, και πι κρίσεις ειναι πολυ συχνα αρνητικές.
Στη θέση σου θα ρωτούσα την κοπέλα απο Καβάλα αν έκανε coparenting ή αποκλειστικό τάισμα. Στη δεύτερη περίπτωση θα ήμουν πολυ επιφυλακτικός, έστω κι αν το πουλακι ήταν πλήρως εξοικειωμένο με τον άνθρωπο. Επισης θα ρωτούσα απο ποια ηλικία ξεκίνησε το τάισμα στο χέρι.
 
Ωραία, ενημέρωσέ μας αν θελεις για τις εξελίξεις. Αυτός απο Φιλοπάππου ακούγεται παντού, και πι κρίσεις ειναι πολυ συχνα αρνητικές.
Στη θέση σου θα ρωτούσα την κοπέλα απο Καβάλα αν έκανε coparenting ή αποκλειστικό τάισμα. Στη δεύτερη περίπτωση θα ήμουν πολυ επιφυλακτικός, έστω κι αν το πουλακι ήταν πλήρως εξοικειωμένο με τον άνθρωπο. Επισης θα ρωτούσα απο ποια ηλικία ξεκίνησε το τάισμα στο χέρι.

Μου είπε ότι ξεκίνησε το τάισμα στο χέρι στις 20 μέρες. Τα πήρε από τη φωλιά και τα τάιζε αποκλειστικά στο χέρι Όταν έφτασαν 20 ημερών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μου είπε ότι ξεκίνησε το τάισμα στο χέρι στις 20 μέρες. Τα πήρε από τη φωλιά και τα τάιζε αποκλειστικά στο χέρι Όταν έφτασαν 20 ημερών.
Αυτό το σύστημα ακολουθούν οι περισσότεροι ή έστω πολλοί εκτροφείς.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά, με το καλό να το παραλάβεις!
 
Αυτό το σύστημα ακολουθούν οι περισσότεροι ή έστω πολλοί εκτροφείς.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά, με το καλό να το παραλάβεις!
Αυτό το σύστημα είναι καλό για την ψυχική υγεία του παπαγάλου; Δηλαδή καταλαβαίνει ότι είναι πτηνό ή είναι πλήρως εξαρτημένο από τον άνθρωπο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προσωπικά έχω πεισθεί από το άρθρο του Ανέστη https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/ ότι αυτή η μέθοδος είναι η πιο ασφαλής για τον σωστό απογαλακτισμό και σταδιακή εξοικείωση των νεοσσών με τον άνθρωπο.
Καταλαβαίνω πως μια τέτοια μέθοδος δεν είναι πρόσφορη για επαγγελματικές εκτροφές.
Απ' αυτούς που αποκόπτουν τους νεοσσούς στην βδομάδα, ασφαλώς θεωρώ καλύτερες τις 20 μέρες, γιατί έχει αντλήσει τα απαραίτητα αντισώματα από τους γονείς και έχει πάρει μια βασική εκπαίδευση.
Δεν ξέρω τι σχέδια έχεις για τον παπαγάλο σου, πάντως τα ταϊσμένα στο χέρι πουλιά δεν θεωρούνται και πολύ κατάλληλα για αναπαραγωγή.
Καλύτερα να ακούσουμε γνώμες εκτροφέων ή και έμπειρων ατόμων γύρω από τα cockatiels όπως ο kouklakis , o vagelis76 , o zack27 , υπάρχουν πολλοί, δεν θυμάμαι τώρα προχείρως άλλα ονόματα.
Αν το θέλεις για απλή συντροφιά πάντως, να το πάρεις χωρίς προβληματισμό. Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κρίση ταυτότητας.
 
Αν το θέλεις για απλή συντροφιά πάντως, να το πάρεις χωρίς προβληματισμό. Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κρίση ταυτότητας.

Ναι, για αυτο ακριβώς το θέλω, δε σκέφτομαι την αναπαραγωγή, ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Διάβασα το άρθρο Και ίσως την γλύτωσα μίλησα με αυτόν που λέτε στην Φιλοπάππου που λέει πανελλαδικά και μου φάνηκε πολύ πειστικός ότι θα τα στείλει αλλά πρώτα πρέπει να του βάλω χρήματα! Δεν παίζει ν βρω εκτροφέα εδώ Λευκάδα και από άλλες περιοχές δεν στέλνουν!
 
Διάβασα το άρθρο Και ίσως την γλύτωσα μίλησα με αυτόν που λέτε στην Φιλοπάππου που λέει πανελλαδικά και μου φάνηκε πολύ πειστικός ότι θα τα στείλει αλλά πρώτα πρέπει να του βάλω χρήματα! Δεν παίζει ν βρω εκτροφέα εδώ Λευκάδα και από άλλες περιοχές δεν στέλνουν!

Το ότι ζήτησε να βάλετε πρώτα τα χρήματα δεν είναι παράξενο γιατί όλοι έτσι κάνουν για να είναι σίγουροι. Μπορεί να σταθείτε τυχερός, κάντε μια προσπάθεια αν το θέλετε τόσο πολύ. Πόσο ζήτησε; Είναι αυτός που λέει 15€;
 
Ναι αυτός είναι 15 όλα το θέμα μου δεν είναι τα 15 ευρώ αλλά θέλω τρία πουλάκια ένα ζευγάρι και έναν αρσενικό! Από την άλλη δεν ξέρω πως τα στέλνει αυτός δεν μου είπε τπτ πάνω σε αυτό το θέμα!
 
Οσον αφορα το θεμα των ταισμενω πουλιων απο μας και το ποσο καταλληλα ειναι για αναπαραγωγη, η αποψη μου ειναι με βαση την προσωπικη μου εμπειρια. Σχεδον ολα τα ζευγαρια μου ειναι ειναι απο πουλακια που εχουν ταιστει στο χερι απο μενα. Προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, βεβαια παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Οταν ειναι στη φαση της αναπαραγωγης φυσικα και δεν ειναι στο σταδιο που θα καθονται να τα χαιδευεις, ειναι επιθετικα και προστατευτικα με το χωρο τους. Παρολα αυτα ειναι πολυ πιο ευκολη η προσβαση στη φωλια απο μενα για καποιον ελεγχο η σε καποιο εκτακτο περιστατικο..Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη και εμπειρια τα χρονια που ασχολουμαι.
 
Σχεδον ολα τα ζευγαρια μου ειναι ειναι απο πουλακια που εχουν ταιστει στο χερι απο μενα
Από ποια ηλικία ξεκινάς το τάϊσμα Ζάχο και πως το μεθοδεύεις; αποκλειστικά από εσένα ή ταυτόχρονα με τους γονείς, δίνεις κάποια γεύματα κι εσύ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η γνώμη σας ποια είναι τώρα κοκατιλ από που ν βρω εγώ μένω Λευκάδα εκτροφείς δεν υπάρχουν η μόνη λύση είναι πετ σοπ; Έχω μια ύπεροχη λουτινο θηλυκή ήρεμη χωρίς να έχει ταϊστεί στο Χέρι έχουμε μεγάλη εξοικειώσει δέχεται τα πάντα και δεν θέλω να χάσω τ πουλί από κάποιο λάθος είτε άρρωστο πουλί η κάτι τέτοιο;
 
Υπάρχουν όμως και αξιόπιστοι εκτροφείς που σου στέλνουν με ασφάλεια το πουλάκι στο οποίο έχετε συμφωνήσει.
Θα έλεγα παρόλα αυτά να μην βιαστείς, να εντοπισεις αυτούς του εκτροφείς κι έπειτα, όταν σε βγάλει ο δρόμος σου να πας και να πάρεις ένα πουλί από εκεί που θα είσαι σίγουρος. Όλα αυτά φυσικά, αν κι εφόσον εξασφαλίζεις ότι θα έχεις έναν μόνιμο τόπο / χώρο διαμονής για τα επόμενα χρόνια στον οποίο θα μπορείς να έχεις τα πουλιά μαζί σου και να τα φροντίζεις.
 
Κατά κύριο λόγο ασχολούμε με καναρίνια διαμένω μόνιμα σε ένα μέρος έχω το κατάλληλο χώρο για το πουλάκι όπως και για όλα εξωτερικό χώρο φιξαρισμενο και πόρτες που ανοίγουν ψιλή σίτα για τον αερισμό και ν ανοίγονται τους καλοκαιρινούς μήνες και για προστασία είναι κομπλέ ο χώρος απλά ήρθε στα χέρια μου αυτή η κυρία και μαρεσε πολύ η συμπεριφορά της και ήθελα ν την ζευγάρωσω τώρα τον Απρίλιο εφόσον τα κατάφερω! Και ν έχω μια πληθώρα ωδικών. Που μαρεσει! Τώρα όσο για τους εκτροφείς θα το κοιτάξω μήπως βρω κάποιον με Ασφαλή μεταφορά αν γίνεται
 
Back
Top