Αγορά Ψάχνω θηλυκό ringneck

Καλησπέρα στην παρέα. Αν κάποιος πουλάει ή γνωρίζει κάποιον που να έχει θηλυκό rigneck ας μου στείλει ένα μήνυμα. Δίνω μέχρι 150€.
Αγγελε μπορω να σου συστησω καποιον αν θελεις που εκτρεφει! Δε γνωριζω τιμες κτλ αυτα θα τα δειτε εσεις!
 
Αν γίνεται να είναι πράσσινο (μιας και έχει φάει κόλλημα η Δέσποινα με το χρώμα) και θηλυκό ώστε στο μέλλον να δούμε και "Λινκάκια" αλλιώς ότι βρεθεί (χρώμα/φύλο). Το μόνο που ζητάω όπως και να έχει είναι το δαχτυλίδι στο πόδι. Βρήκα 4 μέχρι στιγμής αλλά χωρίς δαχτυλίδι...
 
Αν γίνεται να είναι πράσσινο (μιας και έχει φάει κόλλημα η Δέσποινα με το χρώμα) και θηλυκό ώστε στο μέλλον να δούμε και "Λινκάκια" αλλιώς ότι βρεθεί (χρώμα/φύλο). Το μόνο που ζητάω όπως και να έχει είναι το δαχτυλίδι στο πόδι. Βρήκα 4 μέχρι στιγμής αλλά χωρίς δαχτυλίδι...
προσεχε την εξαπατηση δες στα φορουμ ενας με καναρινι τι επαθε, μην σου στειλουν καμια κοτα βαμμενη
 
Με το καλό να βρείτε τη νύφη 😍
Εγώ με κιτρινουλα θα τον φανταζομουν.
Τι ηλικίας σκέφτεσαι να πάρεις Άγγελε; Μπέμπα;

Δεν το έχω σκεφτεί. Το αφήνω στην τύχη το θέμα ηλικία. Ελπίζω όμως το πολύ μέχρι 2-3 ετών. Βέβαια όσο μικροτερη τόσο το καλύτερο. Αρκεί να το βλέπει και ο Λινκ έτσι το θέμα. (Αν και μεταξύ μας νομίζω ότι μόλις δει γκομενάκι θα θέλει να το στριμώξει στο κλουβί του.)
 
Δεν το έχω σκεφτεί. Το αφήνω στην τύχη το θέμα ηλικία. Ελπίζω όμως το πολύ μέχρι 2-3 ετών. Βέβαια όσο μικροτερη τόσο το καλύτερο. Αρκεί να το βλέπει και ο Λινκ έτσι το θέμα. (Αν και μεταξύ μας νομίζω ότι μόλις δει γκομενάκι θα θέλει να το στριμώξει στο κλουβί του.)
Μακάρι να θέλει αυτό που λες γιατί ο δικός μου τόσους μήνες με τη νύφη και ακομη τίποτα. Ακόμη εμένα θέλει 😂
 
Πως ήταν οι πρωτες μέρες; Πλέον έχω αρκετά κλουβιά (4 συν το μεγάλο του Λινκ το ξύλινο) και δωμάτιο μόνο για την "κοπέλα" που θα μας έρθει. Έχω όμως άγχος για την πρώτη εβδομάδα.
 
Πως ήταν οι πρωτες μέρες; Πλέον έχω αρκετά κλουβιά (4 συν το μεγάλο του Λινκ το ξύλινο) και δωμάτιο μόνο για την "κοπέλα" που θα μας έρθει. Έχω όμως άγχος για την πρώτη εβδομάδα.
Στην αρχή ήταν σε διαφορετικά δωμάτια. Όταν τα έβαλα στο ίδιο δωμάτιο ο Σαχαμπ δεν έδινε σημασία, η άλλη τρελαινοταν. Σιγά σιγά τον έπαιρνα στα χέρια μου και τον πήγαινα στο κλουβί της. Εκείνη προσπαθούσε να ανοίξει τις πόρτες να βγει αλλά εκείνος περπατούσε πάνω στο χέρι μου σιγά σιγά μέχρι να φτάσει στα μαλλιά μου και να κρυφτει. Εδώ και αρκετό καιρό βγαίνουν έξω μαζι. Πέφτει κανένα φιλάκι, τρώνε μαζί, όσο εγώ βρίσκομαι σε απόσταση αναπνοής γιατί αν κουνήσω ρούπι το αγόρι μου τρέχει να μην με χάσει, αλλά σε γενικές γραμμές αυτή τρέχει πίσω του κι αυτός τρέχει σε εμένα να γλυτώσει 😂
Εννοείται πως ακόμη βρίσκονται σε χωριστά κλουβιά.
 
Για πόσο καιρό θα πρεπει να μένουν σε χωριστά κλουβιά; Φαντάζομαι ότι στο τέλος το ίδιο πρόβλημα θα έχω κι εγώ. Δεν ξεκολλάει από πάνω μου ο Λίνκ ούτε για το φαγητό πλέον.
 
Για πόσο καιρό θα πρεπει να μένουν σε χωριστά κλουβιά; Φαντάζομαι ότι στο τέλος το ίδιο πρόβλημα θα έχω κι εγώ. Δεν ξεκολλάει από πάνω μου ο Λίνκ ούτε για το φαγητό πλέον.
Κοίταξε εγώ νομίζω ότι πάντα είναι καλύτερα η γνωριμία να γίνεται εξω, σε ουδέτερο έδαφος. Θα δεις πως θα πάει. Μπορεί να κολλήσουν αμέσως, οπότε αφού τα παρατηρήσεις καμιά εβδομάδα και βεβαιωθείς ότι τα πηγαίνουν καλά, μπορείς να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί. Εξαρτάται φυσικά και από τη διαφορά της ηλικίας. Γι αυτό σε ρωτησα. Δηλαδή αν παρεις μια μπέμπα 4 μηνων, θα μπορούν να συνυπάρξουν στο ίδιο κλουβί;
 
Η καραντίνα είναι για 40 μέρες; Δεν έχω ιδέα οπότε ρωτάω γιατί μόλις βρω θηλυκό θα το πάρω την ίδια στιγμή. Είτε σήμερα είτε στους επόμενους μήνες. Οπότε ρωτάω από τώρα
 
Η καραντίνα είναι για 40 μέρες; Δεν έχω ιδέα οπότε ρωτάω γιατί μόλις βρω θηλυκό θα το πάρω την ίδια στιγμή. Είτε σήμερα είτε στους επόμενους μήνες. Οπότε ρωτάω από τώρα
Ναι, 40 μέρες.
 
Back
Top