Γενικά Ψάχνω κτηνίατρο για πτηνά σε Τρίκαλα, Λάρισα, Καρδίτσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgeorge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgeorge

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα ψαχνω για πτηνιατρο δυστυχώς στην πολη μας δεν υπαρχει Θεσσαλια Καρδιτσα
ο ενας εχει φυγει εδω και 3 χρονια
υπαρχει ενας πτηνιατρος στην κτηνιατρικη καρδιτσας παιρνω στο κινητο του δεν απανταει

Πηγα σε αρκετα κτηνιατρεια της περιοχης δεν ασχολειται κανενα με πτηνα.
αν γνωριζει καποιο μελος αν υπάρχει κάτι εδώ θεσσαλία (τρικαλα/λαρισα/καρδιτσα) ας ενημερώσει εδω.
thanks
 
καλησπερα ψαχνω για πτηνιατρο δυστυχώς στην πολη μας δεν υπαρχει Θεσσαλια Καρδιτσα
ο ενας εχει φυγει εδω και 3 χρονια
υπαρχει ενας πτηνιατρος στην κτηνιατρικη καρδιτσας παιρνω στο κινητο του δεν απανταει

Πηγα σε αρκετα κτηνιατρεια της περιοχης δεν ασχολειται κανενα με πτηνα.
αν γνωριζει καποιο μελος αν υπάρχει κάτι εδώ θεσσαλία (τρικαλα/λαρισα/καρδιτσα) ας ενημερώσει εδω.
thanks
Εξαιρετικό είναι το τμήμα του Πανεπιστημίου. Έχω πάει πολλές φορές και είναι πραγματικά πολύ καλό
https://community.petbirds.gr/threads/Τμήμα-Κτηνιατρικής-Πανεπιστημίου-Θεσσαλίας.40201/ αλλιώς ξέρω κι αυτό που έχω επισκεφθεί αρκετές φορές πολύ καλό επίσης
https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρική-Κλινική-Λάρισας.41523/
 
Στην κτηνιατρική σχολή Λάρισας ρώτησες; Όπως είναι στην Καρδίτσα υπάρχει και στην Λάρισα.
Μαράκι στην Λάρισα δεν υπάρχει Κτηνιατρική Σχολή, μόνο Ιατρική έχουμε.
Στην Λάρισα δεν υπάρχει Πτηνίατρος, κάποια Κτηνιατρεία ασχολούνται με πτηνά όμως κανένας δεν έχει εξειδικευμένες γνώσεις.
Αφού είσαι από Καρδίτσα η καλύτερη επιλογή είναι η Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Βέβαια επειδή πρόκειται για Δημόσια Υπηρεσία χρειάζεται λίγο υπομονή.
Έχω την εντύπωση ότι το κόστος των εξετάσεων είναι μηδαμινό, πληρώνεις μόνο τα έξοδα του εργαστηρίου.
 
Είναι θλιβερό πόσο μικρός είναι ο αριθμός των πτηνιατρων ανά την Ελλάδα, χωρίς καν να βάλουμε στο τραπέζι τον βαθμό ικανότητας, εξειδίκευσης κ καλών αξιολογήσεων.
 
Είναι θλιβερό πόσο μικρός είναι ο αριθμός των πτηνιατρων ανά την Ελλάδα, χωρίς καν να βάλουμε στο τραπέζι τον βαθμό ικανότητας, εξειδίκευσης κ καλών αξιολογήσεων.
Πραγματικά είναι... Και όχι μόνο για πτηνιατρους! Γενικά οι περισσότεροι κτηνίατροι στην επαρχία δεν γνωρίζουν τα βασικά για τα περισσότερα ζωάκια
 
@Stavros δεν το ήξερα αλλά δεν με ξαφνιάζει. Είμαι σίγουρη ότι το φόρουμ έχει προσφέρει πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που φαίνονται με την πρώτη ματιά, στους φροντιστές πτηνών κ κατά συνέπεια στα ίδια τα πουλάκια. Γι'αυτό ξεχωρίζει κ από βάθη καρδιάς νοιωθω ευγνωμοσύνη για την ύπαρξη του κ χαρά που είμαι μέλος του.
Κ μακάρι η λίστα των πτηνιατρων να μεγαλώσει. Η νεολαία ακούει;
 
Και που να έβλεπες πόσοι ήταν πριν από το PetBirds. 🙂

Το κακό είναι ότι η ανάγκη του κοινού για εξειδίκευση φέρνει και περισσότερους κομπογιανιτες πτηνιάτρους.
Σε ότι αναφορά την Αττική τουλάχιστον,δεν υπάρχει καμια ποιοτική αναβάθμιση στο ιατρικό προσωπικό.
Δύο σωστοί πτηνίατροι υπάρχουν και ο ένας από αυτούς με αστερίσκο κιολας.
 
Το κακό είναι ότι η ανάγκη του κοινού για εξειδίκευση φέρνει και περισσότερους κομπογιανιτες πτηνιάτρους.
Σε ότι αναφορά την Αττική τουλάχιστον,δεν υπάρχει καμια ποιοτική αναβάθμιση στο ιατρικό προσωπικό.
Δεν γίνεται να υπάρξει βελτίωση της ποιότητας χωρίς να υπάρχει επαρκής ποσότητα ή και πλεόνασμα ακόμη. Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση η ποιοτική αναβάθμιση γίνεται με πολύ αργούς ρυθμούς. Σε αυτό όμως δεν φταίνε απαραίτητα οι γιατροί. Ίσως φταίμε κι εμείς που έχουμε χαμηλές απαιτήσεις ή και καθόλου απαιτήσεις πολλές φορές. Μας καλύπτει συνειδησιακά το γεγονός ότι κάναμε ότι μπορούσαμε, το πήγαμε στον κτηνίατρο, οπότε όλα καλά.
 
@Stavros

Σίγουρα φταίνε και οι "πελατες" γιατί περα από το συνειδησιακό το οποίο αναφέρεις δεν φροντίζουν να έχουν την παραμικρή γνωση-αποψη ώστε να κρίνουν την επάρκεια του κάθε γιατρού και κατεβάζουν αμάσητο ότι ακούν.
Βέβαια φταίνε και οι γιατροί που είναι σανοπωληδες και όχι μόνο αυτοί που τρώνε το σανό...
 
καλησπερα χρονια πολλα και υγεια ευχομαι σε ολους
επισκέφτηκα 2 φορες την κτηνιατρικη σχολη καρδιτσας για καποια θεματα που εχει το παπαγαλακι μου

βασικα και τις 2 φορες που πήγα μετα απο επικοινωνια δεν πηρα καποια σοβαρη απαντηση ουτε εγινε καποια διαγνωση για το παπαγαλακι,και πήγα και σε ωρα μαθηματος 10+ μαθητες γυρω απο το κλουβι !


δυστυχώς δεν υπαρχει πτηνιατρος στην περιοχη μας
που μου προτεινετε να στειλω τουλαχιστον για καλλιέργεια κοπράνων ?
 
  • Sad
Αντιδράσεις: ianos
Το κτηνιατρικο διαγνωστικό της Κομοτηνής. Σύμφωνα με την εμπειρία πολλών μελών, είναι ευγενικοί, κατατοπιστικοί κ οι τιμές προσιτές.


Χρόνια πολλά κ περαστικά του.
 
Τι παρουσιάζει το πουλάκι?
εχω 2 parrotlet αναφερομαι στο θηλυκο
τις κουτσουλιες τις βλεπω φυσιολογικες
τρωει σχεδον το διπλασιο φαγητο απο τον αρσενικο και κουτσουλαει και περισσοτερες φορες
δεν τα εχω ζυγισει φενετε ομος πολυ πιο αδυνατη απο το αρσενικο (μπορει να φαίνεται πιο αδύνατη επειδη μαδαει τα πουπουλα)
δεν την εχω καταφέρει να φαει φρουτα λαχανικα κλπ και της δινω βιταμινες στο νερο
το φτέρωμα της ειναι χαλια μολις βγαζει καινουργια πουπουλα τα μαδαει
μπανακι κανουμε συχνα και το βλεπει ο ηλιος μερικες ωρες την ημερα
παντος ειναι ζωηρη
 
Αρχικά θα πρέπει να σου αποκλείσει κάποιος γιατρός την παθολογική αιτία που συμβαίνει αυτό,για να πεις με σιγουριά ότι οφείλεται σε συμπεριφορά ψυχολογικής φύσεως.
 
Αρχικά θα πρέπει να σου αποκλείσει κάποιος γιατρός την παθολογική αιτία που συμβαίνει αυτό,για να πεις με σιγουριά ότι οφείλεται σε συμπεριφορά ψυχολογικής φύσεως.
δεν υπαρχει πτηνιατρος στην περιοχη μας :(
και μαδησε και τα υπόλοιπα πούπουλα που της έμειναν :(
οταν κοιματε παντος ειναι ησυχη
 
Back
Top