Αγορά Ψάχνω να αγοράσω ένα απογαλακτισμένο parrotlet στην Αθήνα

Darina

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2021
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Ονομάζομαι Νταρίνα και είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο εκτροφέα parrotlet στην Αθήνα;
Θέλω απογαλακτισμένο παροτλετ με ελληνικό δαχτυλίδι και νόμιμη απόδειξη αγοράς και ότι άλλο χαρτί είναι απαραίτητο για ταξίδι στο εξωτερικό. Γιατί υπάρχει περίπτωση να μεταφερθούμε στο μέλλον.
 
@jk1980 μήπως έχετε εσείς;

Αυτή τη στιγμή δεν έχω νεοσσούς. Απόδειξη αγοράς από ερασιτέχνη εκτροφέα πάρα πολύ δύσκολα θα πάρεις, τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω κάποιον. Μόνο από Pet Shop θα πάρεις απόδειξη αγοράς και αυτή ελλιπή καθώς δεν αναγράφει είδος και αριθμό δαχτυλιδιού. Το ταξίδι στο εξωτερικό με παπαγάλο και ειδικά με είδη που περιλαμβάνονται στη συνθήκη CITES, είναι αρκετά περίπλοκη διαδικασία, όπως θα διαβάσεις και σε αρκετά θέματα μέσα στο forum. Τα πάρροτλετ περιλαμβάνονται στη συγκεκριμένη συνθήκη και κανονικά χωρίς το συγκεκριμένο έγγραφο δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Η απόκτηση του πιστοποιητικού CITES είναι άλλη πονεμένη ιστορία καθώς ούτε τα pet shop το δίνουν μαζί με την αγορά, παρόλο που θα έπρεπε να το διαθέτουν καθώς τα περισσότερα πάρροτλετ που εμπορεύονται είναι εισαγωγές από το εξωτερικό. Πιστεύω να σε κάλυψα, ότι άλλες απορίες έχεις με ρωτάς.
 
@jk1980 ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δώσατε πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιον όχι ερασιτέχνη αλλά επαγγελματία εκτροφέα, ο οποίος είναι έμπιστος και θα μπορούσε να προσφέρει αυτές τις υπηρεσίες που αναφέρετε πιο πάνω;
 
@jk1980 ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δώσατε πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιον όχι ερασιτέχνη αλλά επαγγελματία εκτροφέα, ο οποίος είναι έμπιστος και θα μπορούσε να προσφέρει αυτές τις υπηρεσίες που αναφέρετε πιο πάνω;
Οχι, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να εκτρέφει επαγγελματικά πάρροτλετ και ούτε κάποιον που να χορηγεί πιστοποιητικό CITES μαζί με τα πουλιά που δίνει.
 
@giannisvlg Σε ευχαριστώ πολύ! 😊
[automerge]1613472885[/automerge]
Οχι, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να εκτρέφει επαγγελματικά πάρροτλετ και ούτε κάποιον που να χορηγεί πιστοποιητικό CITES μαζί με τα πουλιά που δίνει.
Γιάννη σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!
 
@jk1980 ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δώσατε πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιον όχι ερασιτέχνη αλλά επαγγελματία εκτροφέα, ο οποίος είναι έμπιστος και θα μπορούσε να προσφέρει αυτές τις υπηρεσίες που αναφέρετε πιο πάνω;
Μπορει, αν θελει φυσικα να σε κατατοπισει η @Sissy , μηπως σου πει απο πηρε τα δικα της κουκλακια! 🙂

Μήπως ο Νίκος https://www.facebook.com/parrotletsgreece.forpus γνωρίζει...Darina αν δεν έχεις fb πες μου να σου στείλω πμ
 
Sissy σε ευχαριστώ πολύ που προσφέρθηκες! Μόλις του έστειλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top