Φροντίδα Ψάχνω ξύλινες πατήθρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, διάβασα σε posts διαφόρων θεμάτων ότι οι πλαστικές πατήθρες κλαδάκι λόγω του σχήματος τους δεν κανουν καλό στα ποδαρακια των καναρινιών. Επειδή δν μπόρεσα να βρω συγκεκριμένο θέμα μπορεί να προτείνει κάποιος συγκεκριμένες από κάποιο e shop και να υποδειξει σχετικό θέμα; Ευχαριστώ
 
Αυτες τις εχει ανα τεμαχιο σ αυτην την τιμη; Ποια διαμετρος ειναι καλυτερη; Μπαινουν ευκολα;
 
Αυτες τις εχει ανα τεμαχιο σ αυτην την τιμη; Ποια διαμετρος ειναι καλυτερη; Μπαινουν ευκολα;

Ανά τεμάχιο ναι. Είναι λίγο ακριβές, δεν ξέρω τι ποσότητα χρειάζεσαι, εγώ προσωπικά έχω τρεις ανά 60αρα ζευγαρώστρα και μπαίνουν πολύ εύκολα. Εγώ έχω αυτό το διαμέτρημα αν και καλό θα ήταν οι πατήθρες σου να είναι διαφορετικών διαμετρημάτων. Λόγω έλλειψης όμως εγώ προσωπικά δεν βρήκα και αρκέστηκα, τουλάχιστον προς το παρόν, σε αυτό που σου έδειξα. :)
 
Ανάλογα την ποσότητα που χρειάζεσαι μια οικονομική λύση είναι να πάρεις καβιλιες του μέτρου στα 10mm διάμετρο τιμή 80 λεπτά και τις προσαρμοζεις εσυ όπως θες!
 
Ποια διαμετρος ειναι καλυτερη;
Σε μιά 60ρα ζευγαρώστρα, θα χρησιμοποιήσεις 2 πατήθρες, μία στο ένα άκρο ψηλά και την άλλη στο άλλο άκρο χαμηλά. Όταν λέω άκρο, εννοώ τόσο κοντά στα κάγκελα μεν, αλλά και τόσο μακριά ώστε οι ουρές των πουλιών στη στροφή τους, να μην ακουμπούν στα κάγκελα διότι καταστρέφονται. Τρίτη πατήθρα σε 60ρα ζευγαρώστρα δεν θα ήταν καλό να χρησιμποιήσεις διότι θα πρέπει να μένει χώρος στο πουλάκι να ανοίγει και τα φτερά του πηγαίνοντας από τη μία στην άλλη.
Επίσης θα βάλεις μία των 10 και άλλη μία των 12 mm
Εσύ τι μήκους κλουβί έχεις;
 
Παίρνεις 10-12-14 mm απο κάποιο κατάστημα του είδους.
image1.png
 
Καλησπερα, εχω δυο κλουβια περιπου διαστασεων Μηκος 35 Πλατος 21
Υψος 30. Να σας περιγραψω κ ενα συμβαν off topic. Καθαριζα πριν λιγο τα κλουβια κ η καναρα μου ανησυχη οπως παντα χτυπαγε τα φτερα δεξια και αριστερα οταν βαζω μεσα πραγματα με το χερι. Σε μια φαση ακινητοποιηθηκε και πιαστηκε το φτερο της σε μια γωνια! Σκαλωσε εκει αλλα ευτυχως την ειδα και την ξεσκαλωσα
 
Μπορείς να αγοράσεις δύο ζευγαρώστρες σαν αυτές εδώ; Κουμπώνουν κιόλας πάνω κάτω, είναι εύχρηστες καθώς διαθέτουν αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψάκι και καθαρίζονται πολύ εύκολα, και τα πουλιά θα είναι άνετα εκεί μέσα https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Στο αναφέρω διότι τα πουλάκια τα έχεις σε μικρά κλουβιά κατά τη γνώμη μου, ενώ ανοίγοντας τα φτερά τους θα έχουν καλύτερη υγεία. :)
 
Δεν είχα ιδέα οτι τα κλουβιά ειναι μικρά! Θα το κοιτάξω ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top