Αγορά Ψάχνω παπαγάλο κοκατίλ

Εγγραφή
6 Φεβ 2018
Μηνύματα
1
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια εχω μαζεψει ολα τα απαραιτητα οπως κλουβι και τα σχετικα που χρειαζεται μεσα στο κλουβι και μου λειπει ο παπαγαλος κοκατιλ ποιο συγκεκριμενα. Ειδα οτι σε αλλες αγγελειες το καλυτερο ειναι για εναν αρχαριο οπως ειμαι εγω να παρω εναν παπαγαλο εκπαιδευμενο απο εκτροφεα αν δεν κανω λαθος αλλα δεν εμπιστευομαι εναν εκτροφεα που ειναι εκτος της πολης μου αφου δεν θα δω οτι ο παπαγαλος ειναι ετοιμος εκπαιδευμενος κλπ... Θελω αν μπροειτε να γραψετε την γνωμη σας για αυτο το θεμα και θα με βοηθουσε υπερβολικα πολυ αν μου δινεται διαφορα τηλεφωνα εκτροφεων που βρηκατε στην θεσσαλονικη
 
Έχουμε δύο εξαιρετικά μέλη - εκτροφείς απο την Κρήτη, με επισης εξαιρετικά κοκατίλ, υγιέστατα, πανέμορφα, αλλά κυρίως φροντισμένα και μεγαλωμένα με αγάπη. Πρόκειται για τους zack27 και vagelis76 , ενώ επισης σχετικά πρόσφατα μέλος μας, ο patilas πήρε ενα κοκατίλ απο τους προαναφερθέντες, δεν θυμάμαι απο ποιον εκ των δυο, και θα μας το πει κι ο ίδιος φυσικά, αλλά φαίνεται ευχαριστημένος. Τώρα πως το κακαριζει μετακινήθηκε απο Κρήτη προς Λευκάδα, δεν το γνωρίζω, αλλά αυτο που διαπιστώνω καθημερινά ειναι οτι οι εν λόγω εκτροφείς υποστηρίζουν όλα τα άλλα μέλη μας με κοκατίλ, ανεξαρτήτως της προέλευσης των τελευταίων.
Μέχρι λοιπόν να παρεις πληροφορίες για το αρχικό σου ερώτημα, αν θελεις, βγάλε φωτό το κλουβι που εχεις, γράψε τις διαστάσεις του και λαβέ υπόψη σου οτι συχνα άνθρωποι και πτηνά, ταλαιπωρούνται επι μακρόν επειδή το πουλι ειναι άρρωστο, διότι ήταν αποκλειστικά ταισμενο στο χέρι, οποτε το ποιον του εκτροφέα και οι γνώσεις του, ειναι υψίστης σημασίας για την πορεια ενίοτε ακόμα και της ζωής του πτηνού. Με άλλα λογια, πολυ καλά κανεις και το ψάχνεις.
 
Μπορω να επικοινηνωνησω με καποιο ατομο απο αυτα που με αναφερατε ωστε να κανω την παραγγελια;
 
Πασχάλη μην βιάζεσαι τόσο πολυ. Γνώρισε τους ανθρωπους, πες μας για το κλουβι, δες αν έχουν διαθέσιμα πουλιά και τροπο αποστολής, περίμενε και αλλα μέλη να απαντήσουν και αναλόγως βλέπεις τι θα κανεις και ποτε...
Μπορεις αν θελεις να κλικαρεις πάνω στα ονοματά τους που ειναι με πορτοκαλί και να εχεις μια προσωπική συζήτηση μαζί τους, μέσω πμ, δλδ προσωπικών μηνυμάτων.
 
Καλώς ήρθες Πασχάλη.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι καταλαβαίνω την βιασύνη σου. Πέρασα ακριβώς την ίδια φάση. Όμως χωρίς να θέλω να με παρεξηγήσεις αρχικά θα σου προτείνω να διαβάσεις την δική μου "άποψη" περί της απόκτησης ενός παπαγάλου εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-να-μην-πάρεις-παπαγάλο.31114/

Στη συνέχεια να μας μιλήσεις για το πως έφτασες να θες να πάρεις ένα πουλάκι, και νομίζω ότι η κουβέντα αυτή θα βγάλει τα καλύτερα και για σένα και για το πουλάκι. Τα παιδιά εδώ, όχι μόνο θα σε βοηθήσουν, αλλά θα σε οδηγήσουν στο καλύτερο δυνατό συμπέρασμα.

Και πάλι χωρίς να θέλω να φανώ "ξινός" (εντάξει ίσως είμαι και λίγο 😛) προχώρα χωρίς ιδιαίτερη βιασύνη για το καλύτερο δυνατό.
Καλώς ήρθες και πάλι.
 
Καλησπέρα φίλε εγώ το Δεκέμβριο πήρα ένα κοκατιλ από τα παιδιά zack27 και vagelis76
Συναντήθηκα με τον Ζαχαρια στην Αθήνα έτσι το κανονησαμε και το πήρα! Έχω να πω ότι το πουλάκι ήταν και είναι υγιέστατο! Ήρεμο και δεκτικό! Και μεγάλος πολυλογάς! Τα παιδιά σαν εκτροφείς Για εμένα είναι πολύ σωστοί! Δεν είναι πηρες πουλάκι από αυτούς και τέλος δεν σε ξέρουν!βοηθανε όσο μπορούν εμένα προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ από την πρώτη στιγμή! Ακόμη και στην πιο χαζή ερώτηση πήρα απαντησεις μπορώ ν πω ότι έχω μια καλή εποικινωνια... Του συνιστώ νε χίλια από εκεί και πέρα μακάρι ν βρεθεί σημείο επαφής θα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος!
 
Γιαννη και Πανο ευχαριστουμε πολυ για τα καλα λογια! Με το Πασχαλη μιλησαμε και του ειπαμε το θεμα της μεταφορας! Εμεις δεν εχουμε ακομα φετινα μωρακια, απο το Μαρτιο κ μετα να μαστε καλα θα υπαρχουν μωρακια! Οποτε φιλος μας αν δεν εχει βρει μεχρι τοτε η δε βιαζεται αν λυσουμε το θεμα της αποστασης πολυ ευχαριστως!
Το βασικοτερο ειναι να εμπιστευτεις τον ανθρωπο που θα παρεις το πουλακι και να ειναι υγιες!
 
Γιαννη και Πανο ευχαριστουμε πολυ για τα καλα λογια! Με το Πασχαλη μιλησαμε και του ειπαμε το θεμα της μεταφορας! Εμεις δεν εχουμε ακομα φετινα μωρακια, απο το Μαρτιο κ μετα να μαστε καλα θα υπαρχουν μωρακια! Οποτε φιλος μας αν δεν εχει βρει μεχρι τοτε η δε βιαζεται αν λυσουμε το θεμα της αποστασης πολυ ευχαριστως!
Το βασικοτερο ειναι να εμπιστευτεις τον ανθρωπο που θα παρεις το πουλακι και να ειναι υγιες!
Ζαχαρια, μήπως εσείς γνωρίζετε και κάποιον άλλον αξιόπιστο όμως εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη, που θα μπορουσε να εχει νεαρά πουλιά αυτην την εποχή;
 
Ζαχαρια, μήπως εσείς γνωρίζετε και κάποιον άλλον αξιόπιστο όμως εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη, που θα μπορουσε να εχει νεαρά πουλιά αυτην την εποχή;

Γιαννη οχι Θεσσαλονικη δε ξερω καποιον!
 
Καλησπέρα!
Ρώτα στο φβ τον Γιάννη τον Κεχαγιά..
https://www.facebook.com/papagalakia.giannis
Εκτρέφει διάφορα παπαγαλάκια! Για τα κοκατιλ δεν είμαι σίγουρη αλλά ρώτα τον!
Αν με ρωτούσατε, αν τον εμπιστευομουν για να αγοράσω πουλάκι απο αυτόν,θα σας έλεγα εννοείται, μιας που το καλοκαίρι απο αυτόν θα έπαιρνα παρροτλετ!
Αλλά προτίμησα τον δικό μου εκτροφέα μιας που ήταν και φιλαράκι!
Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τον Γιάννη..
Απο εκεί και πέρα φυσικά,θα κάνεις οτι νομίζεις..
Αρκεί, να μην πάρεις πουλί απο άτομο που δεν σου έχουν πει τίποτα γι'αυτόν!
Μην σου βγει και άρρωστο! Στο λέω αυτό γιατί την πάτησα δυστυχώς και μετά κατάλαβα πως ήταν λάθος που βιαζόμουν..
Δε χρειάζεται λοιπόν να βιαστείς..
Να σου πω και την γνώμη μου τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ενώ σου γράφω, καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά, με τον Βαγγέλη και τον Ζαχαρία και να τους πεις να σου κρατήσουν ένα πουλάκι.. Να σε έχουν στο νου τους τα παιδιά...
Και ως τότε... Θα προλάβεις να ενημερωθείς για την διατροφή του, να μας δείξεις και το κλουβί που του πήρες και τα υπόλοιπα πράγματα, γιατί μπορεί να μην είναι και τα κατάλληλα...
Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαστε και πρόθυμοι να βοηθάμε πάντα. 🙂
Αυτό που ξέρω να σου πω απο "μάθημα" είναι πως τα καλά πράγματα αργούν να γίνουν...
Καλή συνέχεια σε όλους!
 
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Αμα βρειτε εκτροφεα που να βρισκεται θεσσαλονικη να μου το πειτε για να ψαχτω και αλλο με αυτο το θεμα, παντως ευχαριστω που ασχοληθηκατε
 
Τελικα δεν ηταν απολυτως τιποτα μια απλη γρατζουνια το πηγα και στον γιατρο και αυτος μας ειπε οτι θα γινει καλα μονο του. Και οντως λιγες μερες περασαν και ολα καλα δεν υπαρχει καν η γρατζουνια
 
Πασχαλη καλημερα!
Βαλε φωτο το κλουβι να σου πουν τα παιδια αν κανει για κοκατιλ.
Και πες μας τι σου ειπε τελικα ο γιατρος για το μπατζι. Αν χρειαζεται καποια θεραπεια ισως ειναι καλο να μη παρεις αλλο πουλι στη παρουσα φαση και σου κολλησει.
Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου να παρεις καινουργιο πουλακι αλλα πιστεψε με, με τη βιασυνη μονο λαθη γινονται!
 
Back
Top