Γενικά Ψάχνω πληροφορίες για τον παπαγάλο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας κ καλη χρονια. Πριν 4 χρονια χαρισαν σε εναν φιλο μου ενα παπαγαλακι γιατι... Το ειχαν βαρεθει λεει.Απο την πρωτη στιγμη το αγαπησα κ τον επεισα να μου το δωσει απο τοτε γιναμε αχωριστοι με την λινα οπως το βαφτησα.ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι aprosmictus erythropterus αλλα δεν βρηκα αλλα στοιχεια ουτε ποσα χρονια μπορει να ζησει. Αν γνωριζετε θα ηθελα να με βοηθησετε. Απο οτι ειδα στο δαχτυλιδι πρεπει να γενηθηκε το 2007
 
Καλως ήρθες Λίνα και Καλή Χρονιά. :) Μπορούμε να έχουμε μερικές καθαρές φωτογραφίες του πουλιού;
 
καλως ηρθες να χαιρεσε το παπαγαλακι σου!
 
Αν αναζητησεις την ονομασια του θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες! Μοιαζει πολυ με το Ρικο μου!

Συμφωνα με το παρακατω ζουν ως 40 χρονια αν καταλαβα σωστα.
http://www.oiseaux-birds.com/card-red-winged-parrot.html

Επισης επειδη ειδα οτι ειναι γνωστο και ως king parrot αν και οι φωτο δεν ειναι ιδιες, μπορεις να αντλησεις πληροφοριες απο παραπλησια ειδη.
https://community.petbirds.gr/threads/australian-king-parrot-alisterus-scapularis.3507/

Το ιντερνετ ειναι φιλος μας! Υπαρχουν πολλα σαιτ που δινουν πληροφοριες και ειμαι σιγουρη οτι θα σε καλυψουν!
 
Καλώς ηρθες Λίνα με τον ομορφο φιλαρακο σου! Οπως σωστα σε παροτρυνε η Μιραντα αναζητησε τον και ως Red-winged parrot ! Ψαχνοντας θα ανακαλυψεις πολλες χρησιμες πληροφοριες!
 
Καλώς ήρθες Λίνα
Καλη διαμονη να εχεις στο φορουμ
 
παιδες ευχαριστω για την βοηθεια. Καταφερα κ ανεβασα κ την πρωτη φωτο..χαρηκα που βρηκα φιλους να αγαπανε τοσο πολυ τους παπαγαλους. Γιατι ειναι ανθρωποι που με δουλευουν που ειμαι τοσο δεμενη μαζι της. Οσο για την λινα ειναι πολυ χαιδεμενη. Τρωμε μαζι. Την περνω μαζι μου στο δωματιο για υπνο. Οταν αυτη το επιθυμει θα κατσει να την χαιδεψω. Δεν μιλαει μεν αλλα με τα διαφορετικα σφυριγματα που κανει ξερω ακριβως τι θελει. Μολις με βλεπει να ετοιμαζομαι να φυγω για δουλεια κλαιει κ αν αργησω να γυρισω μου βαζει τις φωνες αγριεμενη αλλα μετα μου βγαζει τροφη να μου δωσει κ με κανει λιωμα.
 

Συνημμένα

  • ΦΩΤΟΡΑΦΙΕΣ 005.webp
    ΦΩΤΟΡΑΦΙΕΣ 005.webp
    30,7 KB · Προβολές: 76
Βλεπω εχετε δεσει για τα καλα! Αν σε θεωρει ταιρι και εχει τετοια εξαρτηση μαζι σου πιστευω πρεπει να βαλεις λιγο παγο, γιατι το τοσο δεσιμο δεν ειναι παντα καλο.. Εννοωντας οτι μπορει πχ να μην ασχοληθεις μαζι της οσο θελει και να αρχισει να μαδα τα φτερα της.. Προσοχη! ασχολειται κανεις αλλος μαζι της;
 
Πανέμορφο είναι!
Τώρα διάβασα και τους διαχωρισμους των φύλλων..
Έχεις παιχνιδακια μέσα στο κλουβί της;
 
Μιραντα οχι δεν ασχολειται αλλος μαζι της μονο σε περιπτωση που λειπω . Ευχαριστώς θα την επερνα κ μαζι μου αλλα ενω μεσα στο σπιτι την αφηνω ελευθερη εξω φοβαμαι. Αλωστε καθετε να την πιασω μονο οταν αυτη γουσταρει. Οσο για παιχνιδακια melagio κατι της εχω αλλα τωρα θελω να της τα ανανεωσω .
 
Μαρια τελεια η ιδεα σου. Μαλον θα αρχισω τωρα κιολας να της φτιαχνω κατι.
ρε παιδια διαβασα πως δεν κανει να τρωει συνεχεια ηλιοσπορους αλλα οποια αλλη τροφη κ να της εχω παρει δεν της αρεσει κ καθεται νηστικια.λιγο μαρουλακι κ κανα φρουτο μπορει να τσιμπησει. Καθως κ οτι θα φαω εγω ακομα κ μπριζολα θα δοκιμασει ξερω δεν κανει αλλα ζηλευει
 

Συνημμένα

  • ΦΩΤΟΡΑΦΙΕΣ 006.webp
    ΦΩΤΟΡΑΦΙΕΣ 006.webp
    18,9 KB · Προβολές: 63
Οταν τα καταφερεις να αγορασεις ενα καινουργιο κλπυβι, προτιμησε να εχει γωνιες. Στα στρογγυλα δεν μπορουν να οριοθετησουν το χωρο τους και στρεσσαρονται.

Οσο για το φαγητο.. Εφοσον ξερει οτι θα υποκυψεις, θα επιμεινει σε αυτο που της αρεσει. Δεν κανει ομως.. Ειναι σαν να τρως εσυ μονο μακαρονια! Υπομονη και θα φαει κ αλλα.. Δοκιμασες διαφορετικες μαρκες;
 
δοκιμασα κ ακριβες κ φθηνες αλλα ουτε να τα δει δε θελει
 
Δοκίμασε quiko και deli nature, αυτές οι δύο έχουν καλή αποδοχή από τους μεσαίους παπαγάλους. Επίσης δίνε της ωμό ψιλοκομμένο αμύγδαλο, αφού είναι κοριτσάκι την βοηθάει και στο ασβέστιο. Και βέβαια φρούτα και χορταρικά όπως σου είπε η Μιράντα. Διάβασε καιτ ο άρθρο για την διατροφή https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
 
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω με το Lucky τρώει μόνο ηλιοσπορους
 
Kάνοντας μια γρηγορη αναζητηση για να αντλήσω πληροφορίες για την διατροφή τους βρήκα κάποια πολύ χρήσιμα στοιχεία τα οποία θα σας παραθέσω. Η διατροφή τους αποτελείται απο σπόρους κερχιού σαν αυτους που τρώνε τα μπάτζι, ξηρούς καρπούς, φρέσκα φρούτα και λαχανικά, έντομα και νέκταρ. Τα φρέσκα φρούτα μπορεί να είναι τα φρούτα εποχής, απο λαχανικά προτείνουν σέσκουλα, σπανάκι ή αντίδι, όπως επίσης φυτρωμένους σπόρους. Τρελλαίνονται για μούρα, και επίσης μπορείτε να τους δίνετε μικρή ποσότητα πολύσπορου ψωμιού ή ολικής άλεσης. Αρέσκονται να τρώνε ζωντανά έντομα και προνύμφες... Θα τους άρεσε ενα τριζονακι για παράδειγμα. Ωστόσο για να καλύψετε τις αναγκες τους σε ζωική πρωτεΐνη προτείνεται η χορήγηση λιγων κροκετών για σκύλους με την προϋπόθεση οτι είναι πολύ καλής ποιότητας. Ελπίζω να κάλυψα καποιες απορίες σας...
 
Back
Top