Αναπαραγωγή Ψάχνω το κατάλληλο αρσενικό για φαιό λευκό θηλυκό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosel1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosel1

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2009
Μηνύματα
81
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλησπέρα στην ομάδα! Απέκτησα ενα φαιό λευκό δώρο απο ενα καλο φίλο μαζί με τα νεα ζευγάρια που πήρα. Μας λείπει όμως ο γαμπρό, πουθενά φαιό αρσενικό,όπως τι επιλογές εχω αλλοι μου λενε βάλε ενα απλό λευκό άλλοι οπαλ καφέ, οι γνωστές τι λένε; Και μη μου βάλετε τον πίνακα τον εχω διαβάσει, ποιο ειναι το νορμαλ χ φαιό; Ποιο χαρακτηριζουμε νορμαλ ;
 
Νίκο φωτογραφία για να δούμε αν είναι θηλυκό κατ' αρχάς. Οι δυνατότητες που έχεις είναι πολλές. Νορμάλ θεωρούνται όλα τα πουλιά των βασικών μεταλλάξεων. ΜΑΥΡΑ-ΚΑΦΕ-ΑΧΑΤΕΣ-ΙΖΑΜΠΕΛ. Θεωρητικά η μετάλλαξη μπορεί να πάει με όλα τα Νορμάλ για να δώσει φορείς. Πάντα σε συνδιασμό με την κατηγορία και το λιπόχρωμα. Αρα, μπορείς να διαλέξεις ένα αρσενικό ΦΑΙΟ ΛΕΥΚΟ ή μπορείς να πάς σ' ένα ΚΑΦΕ ΛΕΥΚΟ ή ΜΑΥΡΟ ΛΕΥΚΟ . Αν καταλήξεις στην πρώτη επιλογή όλα τα πουλιά θα είναι ΦΑΙΟ ΛΕΥΚΑ . Αν πάς στην δεύτερη θα πάρεις πουλιά φορείς της μετάλλαξης. Σ' αυτή την περίπτωση θα έλεγα να προτιμήσεις ένα Καφέ Λευκό.
 
Καλησπέρα! Κύριε Μάκη Ευχαριστώ για την απάντηση σας, προσπαθώ απο το τηλέφωνο να ανεβάσω τηις φωτο αλλα λέει οτι το αρχείο είναι μεγάλο
 
Καλησπέρα! Κύριε Μάκη Ευχαριστώ για την απάντηση σας, προσπαθώ απο το τηλέφωνο να ανεβάσω τηις φωτο αλλα λέει οτι το αρχείο είναι μεγάλο


Ριξε μια ματια petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/ Νικο.
 
Άντε τα καταφέραμε,Ευχαριστώ παιδιά
rsz_img_20181121_105512.webprsz_img_20181121_105517.webp
[automerge]1542810828[/automerge]
Με Ιζαμπέλ λευκό ποια είναι η γνώμη σας; "Η Ιζαμπέλ είναι αραιωμένο καφέ. Είναι δηλαδή για την καφέ σειρά, το αντίστοιχο του αχάτη της μαύρης σειράς."παραθέτω αποσπάσμα απο το αρθρο μετάλλαξη Ιζαμπέλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί; Δεν μπορείς να βρείς ένα Αρσενικό ΦΑΙΟ (ΛΕΥΚΌ ή ΚΊΤΡΙΝΟ) ; Oχι Ιζαμπελ έστω ένα Καφέ λευκό ή Καφέ κίτρινο
Υ. Γ Ρήξε το βάρος σου το επόμενο 3μηνο στο πουλάκι. Δεν είναι στα καλύτερά του. Καλή διατροφή, ησυχία, μπανάκι σωστός ύπνος. Μετά θα έλθει η ώρα για ζευγαρώματα
 
Φαιό λευκό δεν εχω βρει πουθενά, γιακαφε λευκό δεν ήξερα απο εσάς το έμαθα όποτε μπήκα στην αναζήτηση, για το Ιζαμπέλ ήταν εγκυκλοπαιδικη γνώση, αλλά εχω καίει απο το διάβασμα απο τοτε που την πήρα
 
για το Ιζαμπέλ ήταν εγκυκλοπαιδικη γνώση, αλλά εχω καίει απο το διάβασμα απο τοτε που την πήρα
Η Φαιό είναι μετάλλαξη NSL ino τύπου Ty neg. (https://community.petbirds.gr/threads/Ο-αλμπινισμός-στα-καναρίνια.22235/ )
Δεν θες κανέναν παράγοντα μέσα στο πτηνό που θα σου ελαττώνει την φαιομελανίνη, για αυτό και η επιλογή ενός ίζαμπελ είναι άστοχη.Ή καφέ ή μαύρο και αυτά με βουνό φαιομελανίνης.
 
Back
Top