Γενικά Ψαρόνι που κλέβει μαϊντανό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarpijk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sarpijk

PB Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
517
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εδω και ενα μηνα ενα ζευγαρι ψαρονια τριγυριζει στη γειτονια μου. το αρσενικο ψηλα σε μια κεραια με απιστευτο τραγουδι και μιμισεις σκυλου και γατας με διασκεδαζε πολυ. Σημερα παρατηρησα οτι σε μια γλαστρα που εχω μαιντανο και δυοσμο ο μαιντανος ηταν πολυ ταλαιπωρημενος και δεν ειχε παρει καθολου υψος παρολο που ειχα να κοψω εδω και μερες. Πριν απο λιγο ειδα τον ενοχο στο μπαλκονι να σκαλιζει τη γλαστρα και να ξεριζωνει μια ριζα μαιντανο την οποια πηγε στην απεναντι πολυκατοικια οπου μαλλον βρισκεται η φωλια. Πολυ παραξενο αλλα και παραλληλα μαγευτικο να βλεπεις πως ενα πουλι γνωριζει τη φυση μιας και υποθετω οτι ο μαιντανος δεν ειναι για τροφη αλλα ισως για φαρμακο ή ενδεχομενως να απωθει τα παρασιτα η μυρωδια και να προοριζεται για τοποθετηση στη φωλια. Χαλαλι ο μαιντανος αν και πρεπει να προλαβε αν κλεψει 1-2 ριζουλες.
 
Στέφανε αυτή την εποχή δεν υπάρχουν ψαρόνια.
Πρόκειται για κοτσίφια, που έχουν αδυναμία στα σκουλίκια
ιδιαίτερα τώρα που έχουν νεοσσούς. Κι' εμένα οι γλάστρες μου
δέχονται καθημερινά τις επισκέψης ενός ζευγαριού που έχει την
φωλιά του στην νερατζιά που είναι στο πεζοδρόμιο.
 
Κιόμως στη Θεσσαλονίκη όπου βρισκόμουν πριν λίγες μέρες είδα κιεγώ πολλά ψαρόνια! Και ξέρω να τα αναγνωρίζω πολύ καλα!
 
και εγω εχω δει δυο ζευγαρια το ενα ειναι κοντα μου (στην γειτονια μου ενννοω)
 
Κυριε Μακη δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι ψαρονια καθως τα αναγνωριζω τοσο απο την εμφανιση οσο και απο το τραγουδι τους.
 

Συνημμένα

  • starling_adult1.webp
    starling_adult1.webp
    24,1 KB · Προβολές: 92
ΜΑλιστα τα τελευταια χρονια εδω στη βορεια Ελλαδα και ειδιακα στις προαστικες περιοχες εχουν αυξηθει κατα πολυ οι συγκεντρωσεις τους.
 
Στέφανε αυτή την εποχή δεν υπάρχουν ψαρόνια.


Θα ήθελα να σταθώ στο παραπάνω που αναφέρει ο κ. Μάκης. Έτσι ακριβώς είναι, σε λογικά πλαίσια δεν υπάρχουν ψαρόνια αυτήν την εποχή. Είμαι όμως στην ευχάριστη - δυσάρεστη θέση να πω οτι υπάρχουν, και όχι μόνο υπάρχουν αλλά αναπαράγονται κιόλας. Μιας και το ξυλουργείο έχει διάφορους επισκέπτες, και διάφορες φωλιές τριγύρο, φέτος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ζευγάρια απο ψαρόνια έχουν κάνει τις φωλιές σε κοντινή απόσταση απο το ξυλουργείο. Τι κάνει όμως τα ψαρόνια να μην φεύγουν απο τις περιοχές μας; Όπως και τι κάνει πουλιά που υπήρχαν κατα κόρον να έχουν σχεδόν εξαφανιστεί;
 
Mιας και το θεμα ειναι παρεμφερες μ αυτο που θελω εγω να αναφερω θα πω κατι...

Εγω σημερα και πριν κατι μερες ειδα Τσαλαπετεινο. Μες την Αθήνα... Πως ηρθαν αυτα τα πουλια εδω;
 
Mιας και το θεμα ειναι παρεμφερες μ αυτο που θελω εγω να αναφερω θα πω κατι...

Εγω σημερα και πριν κατι μερες ειδα Τσαλαπετεινο. Μες την Αθήνα... Πως ηρθαν αυτα τα πουλια εδω;


Να πω κολυμπώντας; :D
Φώτη οι τσαλαπετεινοί είναι τα επόμενα πουλιά που φτάνουν στην Ελλάδα μετά απο τα χελιδόνια, φωλεάζουν και μετά φεύγουν για πιο θερμά κλίματα τον Σεπτέμβριο και Οκτώβριο. Στα Γιάννενα (πιστεύω και σε άλλες πόλεις) υπάρχουν και ''ντόπια'' πουλιά πλέον που κατοικούν όλο το χρόνο.
 
To ξερω οτι ερχονται στην Ελλαδα αλλα ποτε μα ποτε δεν ειχα ξαναδει μεσα στην Αθηνα.
 
Eδώ και αρκετά χρόνια βλέπω τσαλαπετεινούς στη γειτονιά μου(Χολαργός).
Ερχονται την άνοιξη, φωλιάζουν και φεύγουν τον Σεπτέμβρη.Φυσιολόγικό είναι,υπάρχουν σε όλη σχεδόν την Ελλάδα.
 
Κυριε Μακη δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι ψαρονια καθως τα αναγνωριζω τοσο απο την εμφανιση οσο και απο το τραγουδι τους.

Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω Στέφανε.
Απλά νόμιζα οτι κάποιο μπέρδεμα κάνεις, μιας και τα δυό είναι κατάμαυρα
και απο την γνώση μου, τα ψαρώνια αναχωρούν σε κοπάδια απο
τα τέλη Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου για τον κύριο προορισμό τους,
την Φιλανδία. Οπως λέει όμως και Γρηγόρης, άλλα ξέραμε και άλλα
συμβαίνουν, φαίνεται. Αν δείς και νεοσσούς τους να βγαίνουν,
γράψε δυο λέξεις να το ξαναθυμηθούμε, το θέμα, έχει ενδιαφέρον!
 
Back
Top