Ασθένειες Ψείρες ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια καλησπερα σημερα ενω καθαριζα ενα απο τα καναρινια μου ειδα στισ κλειδωσεις του κλουβιου σιδερακι με σιδερακι δηλαδη κ στα κουμποματα απο τισ ταιστρες του κατι πολυ ψηλα κοκκικνα μικρα σαν ψηρες... Ειναι ψηρες η κατι αλλο επιασα κ ψηλαφισα το καναρινι μου αλλα δεν ειχε τιποτα επανω του αν γνωριζει καποιοσ ασ μου πειι γιατι δεν θελω να γεμισω με ψηρες τα πουλακια μου! Εφχαριστω εκ τον προτερων!
 
Kόκκινη ψείρα είναι. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :). Δεν κατοικεί επάνω στα πουλιά. Τα επισκέπτεται την νύκτα και το πρωί αποσύρεται στις "κρυψώνες" της.

Ψειρες στα καναρινια
 
το pinex sprey κανει δουλεια παιδια; η να παρω τισ tabernil;
Για απωθητικό και για συντήρηση μιας καθαρής περιοχής δεν είναι κακό.
Αλλά γενικότερα είναι κάπως δύσκολες, κυτού του είδους οι ψείρες.
Κάτι τέτοια τα παραγγέλνουν για, σφηνάκια, στο πρώτο μπάρ που θα επισκεφθούν. 😉
 
Στην θέση σου (δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό) θα πέταγα το κλουβί και θα έπαιρνα άλλο για να μην παιδεύεσαι με φάρμακα.
 
Στην θέση σου (δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό) θα πέταγα το κλουβί και θα έπαιρνα άλλο για να μην παιδεύεσαι με φάρμακα.
Αχιλλέα δεν είναι λύση, υπάρχουν παντού.. κι όταν λέμε παντού το εννοούμε... σε τοίχους, σχισμές... κλπ. Μακάρι πετώντας εξοπλισμό να καθαρίζαμε... Να κάνει αυτά που ανέφερε ο mgerom στο #4
 
Ασφαλώς... κυρίως εκεί. Στο κλουβί μένουν αυτές που αποθρασύνθηκαν και "βαριούνται" να πάνε μακριά. Και να θυμάστε... ζουν πολλούς μήνες χωρίς τροφή... Διάβασε κι εδώ
 
Κόκκινη ψείρα έπιασαν τα δικά μου πέρσι στην αναπαραγωγή. Θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρεις να τις σκοτώσεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Διάβασε εδώ: Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη! λέω ακριβώς τι έκανα πέρσι και τις ξεφορτωθηκα! Καλή τύχη και κουράγιο σου εύχομαι!
 
Τότε δεν θα πρέπει να απολυμανθεί με κάποιο τρόπο και ο περιβάλλοντας χώρος;
 
Κόκκινη ψείρα έπιασαν τα δικά μου πέρσι στην αναπαραγωγή. Θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρεις να τις σκοτώσεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Διάβασε εδώ: Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη! | PetBirds λέω ακριβώς τι έκανα πέρσι και τις ξεφορτωθηκα! Καλή τύχη και κουράγιο σου εύχομαι!
Δεν ανοίγει την παραπομπή σου Αλίκη, μου βγάζει σφάλμα.
 
Συγνώμη τώρα είδα την απάντηση του mgerom σε εκείνο το θέμα. Υπάρχει τρόπος πρόληψης για να μην τρέχουμε μετά εορτής;
 
. Υπάρχει τρόπος πρόληψης για να μην τρέχουμε μετά εορτής;

Για πρόληψη, τουλάχιστον δυό ετήσιες εφαρμογές.

α) Προετοιμασία. Στην περίοδο πρίν τα ζευγαρώματα (Γενάρης - Φλεβάρης), για τους εντός. Ενα μήνα αργότερα για τους μπαλκονάτους.

β) Τέλος αναπαραγωγής αρχές πτερόρροιας (Ιουνιος) ή (Ιούλιος).

Η διαδικασία είναι ίδια. Μεταφορά των πουλιών σε καθαρά μέρη με τοποθέτηση FRONTLINE και ψεκασμός των πάντων με ενα ισχυρό
εντομοκτόνο. Επαναφορά των πουλιών μετά 12-24 ώρες.
Υ. Γ Προσοχή στην αγορά του εντομοκτόνου να έχει στόχο και τα αραχνοειδή, όπως είναι η κόκκινη ψείρα (Dermanyssus gallinae), διότι διαφορετικά δεν υπάρχουν αποτελέσματα
 
Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα φυτικό bird spray της repeli που είναι για παπαγάλους και καναρίνια. Γράφει ότι καταπολεμά τα εξωπαράσιτα και κυρίως ακάρεα του αίματος-ψείρες ακόμα και για τις προνύμφες και τα αυγά. Απλά επειδή είναι φυτικό θέλει προληπτικά κάθε 15 μέρες και λέει ότι ψεκάζεις και το πουλί. Επίσης γράφει ότι είναι ακίνδυνο και μη τοξικό. Το γνωρίζετε; Είναι καλό;
 
Εγώ χρησιμοποιώ ένα φυτικό bird spray της repeli που είναι για παπαγάλους και καναρίνια. Γράφει ότι καταπολεμά τα εξωπαράσιτα και κυρίως ακάρεα του αίματος-ψείρες ακόμα και για τις προνύμφες και τα αυγά. Απλά επειδή είναι φυτικό θέλει προληπτικά κάθε 15 μέρες και λέει ότι ψεκάζεις και το πουλί. Επίσης γράφει ότι είναι ακίνδυνο και μη τοξικό. Το γνωρίζετε; Είναι καλό;
Ναι εγώ το είχα αγοράσει αλλά δεν κάνει και πολλά.. Εγώ χρησιμοποιώ προληπτικά Chevitren και Pinex (spray και powder σε φωλιές και νεοσσούς) με πολύ καλά αποτελέσματα! Και μια φορά το χρόνο ψεκάζω το χώρο με ARDAP, φυσικά τα πουλιά τα έχω απομακρύνει.
 
Back
Top