Ασθένειες Ψείρες ξανά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsixla77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsixla77

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2019
Μηνύματα
46
Καλησπέρα σας, χθες το βράδυ άκουγα το καναρίνι μου κάπως σαν να αναπνευει βαριά, ψυλιαστικα κάπως και είδα με το φακό κάποια πολύ μικρά ζυωφακια πάνω στο κλουβί. Σήμερα το πρωί κελαιδουσε κανονικά, καμία βραχνάδα. Εντωμεταξυ δύο μέρες πριν είχα καθαρίσει λεπτομερος το κλουβί που και είχα κάνει και απολύμανση.
Παλιότερα είχα βρει κάτω από τη "πανα" του κλουβιου του αρκετά ζυωφια και του είχα δώσει acaricine σταγόνες όπως ακριβώς έλεγαν οι οδηγίες χρήσεως.
Η ερώτηση μου τώρα... Οι σταγόνες λένε πως διατηρούνται 20 μέρες στο ψυγείο μετά το άνοιγμα τούς, να της ξαναβάλω ή να πάω να πάρω νέες; Ή τι άλλο μπορώ να κάνω;
 
πηγα και ρωτησα σε petshop , μου το εδωσε την προηγουμενη φορα με οδηγεια να καθαρισω το κλουβι και τα παντα με νερο και μπολικο ξυδι και η αληθεια ειναι οτι μετα δεν ειχα κανα κρουσμα, αυτο εγινε πριν κανα 3μηνο περιπου
 
Το συγκεκριμένο φάρμακο προορίζεται για τη θεραπεία των αναπνευστικών προβλημάτων του προκαλούνται από τα ακάρεα της τραχείας (εσωτερικά παράσιτα). Υπάρχουν ορισμένοι που χρησιμοποιούν φάρμακα με τη δραστική ουσία του acarine για να αντιμετωπίσουν την κόκκινη ψείρα, αλλά αυτό είναι κάτι με το οποίο διαφωνώ καταρχήν.

Η ερώτηση μου τώρα... Οι σταγόνες λένε πως διατηρούνται 20 μέρες στο ψυγείο μετά το άνοιγμα τούς, να της ξαναβάλω ή να πάω να πάρω νέες;
Στην ερώτησή σου, από τη στιγμή που το έχεις γύρω στις 100 μέρες αντί για τις είκοσι συνιστώμενες, τότε καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο.

Τι είδους ζωύφια ήταν, μπορείς να τα φωτογραφίσεις ή εμφανίζονται μόνο τη νύχτα όταν δεν υπάρχει φως;
 
Μόνο το βράδυ,ήταν κάτι πολύ μικρά σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας περίπου μαύρα. Εξέτασα το κλουβί το βράδυ με το φακό και είδα δύο να περπατάνε στα κάγκελα του κλουβιου
Βέβαια στο πουλί δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή, κελαειδαει κανονικά, τρωει, το μόνο που έχω δει ότι κάποιες φορές την ημέρα κάθεται φουσκωμένος για λίγο αλλά θεωρώ πως είναι επειδή ίσως κρυώνει
 
Back
Top