Διατροφή Ψείρες στην τροφή του lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
Σημερα που πηγα να βαλω τροφη στο παπαγαλακι μου και βλεπω πολλες ψειρες😡.στη ροδο επονιμες τροφες δεν ξερω που θα βρω και περνω απο το πετ σοπ τι νακανω εψαχνα αλλα δεν βρηκα. Τελος παντων τωρα εβαλα λιγη τροφη εξω να φυγουν για να εχει σημερα γιατι σημερα ολα ειναι κλειστα αφου ειναι Κυριακη τελικα εχω πολλα να πεταξω πολλα πολλα πραγματα βιταμηνες τροφη του παπαγαλακιου και ολο αυτα😱:D. Ξερεται που μπορω να βρω επωνυμη τροφη ; ακι ποια θα ειναι αυτη; 😕δυστυχως σε αυτο το μερος δυσκολο να βρω επωνυμη τροφη συσκευασμενη τι να κανω δεν ξερω ειλικρινα πρωτη φορα μου ετοιχε να εχει ψειρρες και οσοι ειναι απο ροδο ας μου πουν αν ξερουνψ


ευχαριστω παρα πολυ,
παιδια
 
Όταν λές ψείρες... Μήπως ήταν μαμούνια ή κάτι άλλο; Γιατί μου κάνει εντύπωση είναι τόσο μικρές οι ψείρες που δύσκολα τις ξεχωρίσεις, πόσο μάλλον μέσα στην τροφή...
 
Οι ψείρες είναι πιο μικρές και απο το κεφάλι μιας καρφίτσας για να σου δώσω να καταλάβεις. Μήπως τις τροφές τις διατηρείς μέσα στα σακουλάκια τους και σε ζεστό χώρο;
 
σε ενα κουτακι και τα εχω σε θερμο κρασια 25-26 βαθμους
 
Το καλύτερο είναι να διατηρείς τις τροφές σε γυάλα. Εγω τώρα το καλοκαίρι για να μην πιάνουν μαμούνια τις διατηρώ τις γυάλες στο ψυγείο. Γεμίζω τις ταιστρες φαι τις αφήνω 1 ώρα να πάρουν τη θερμοκρασία δωματίου και μετά τους βάζω να φάνε. Κατά τη γνώμη μου δεν ήταν καλής ποιότητας η τροφή (όπως όλες οι χύμα) συν ότι βοήθησε και η ζέστη να αναπτυχθούν αυτά τα μαμούνια. Δεν νομίζω να είναι ψείρες...
 
Να την αδειαζεις σε βαζο ή ταπερ και να τη βαζεις στο ψυγειο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι!

Μαζι γραψαμε Μαιρη!
 
ευχαριστω κοριτσια ομως αν εχουν απο την αρχη ζωυφια να το βαζω στο ψυγειο θα ψωφησουν και θα ειναι μια χαρα η τροφη;
 
... αν εχουν απο την αρχη ζωυφια να το βαζω στο ψυγειο θα ψωφησουν και θα ειναι μια χαρα η τροφη;


οχι, το πολυ να μουδιασουν απο το κρυο και να μειωθει η κινητικοτητα τους. Μολις βαζεις την τροφη στις ταιστρες μετα απο λιγο θα ζωντανευουν. Αυριο το πρωι να παρεις καινουρια καθαρη και να την πεταξεις αυτην. Ειναι μεγαλο νησι η Ροδος και μου κανει εντυπωση να μην εχει ενα πετ σοπ που να φερνει συσκευασμενες τροφες.
 
Δεν θα την αγοραζεις καθολου τοτε! Οταν πηγαινεις στο πετ-σοπ, θα ζητας ευγενικα να της ριξεις μια ματια πρωτα, πριν την αγορασεις
Απο τη στιγμη που θα μαμουνιασει και μετα, δεν κανει να την φανε
 
Οχι βέβαια! Αν απο την αρχή η τροφή έχει ζωυφια ή θα την πετάς ή θα την πηγαίνεις πίσω και θα κάνεις φασαρία. Εγω προσωπικά θα έκανα το δεύτερο. 😡 Στο ψυγείο θα βάζεις την καθαρή τροφή για να τη διατηρήσεις καθαρή.
 
θα ριχνω μια ματια αλλα αυτο το πετ σοπ δεν μου εχει δωσει αφορμες για να κανω κατι οσες φορες εχω παρει εδω και 3 χρονια δεν ειχε ποτε. Οταν θα παω θα δω αν εχει συσκευασμενη τροφη ομως αν δεν εχει τροφη επωνυμη και η αλλη εχει ζουζουνια τι θα κανω τι θα παρω;
 
οσες φορες εχω παρει εδω και 3 χρονια δεν ειχε ποτε. Οταν θα παω θα δω αν εχει συσκευασμενη τροφη ομως αν δεν εχει τροφη επωνυμη και η αλλη εχει ζουζουνια τι θα κανω τι θα παρω;

Μπορει τωρα να χαλασε απο τη ζεστη!
Επισης στα μεγαλα σουπερ μαρκετ, στο τμημα των ζωοτροφων, συνηθως εχει και τροφες για πουλια συσκευασμενες. Μπορεις να κοιταξεις και εκει!
Βεβαια να τσεκαρεις σε αυτες τις τροφες την ημερομηνια ληξης πριν τις αγορασεις!
 
Gia na exoume tin trofi gia ta poulia mas sto psixio exei kapio logiki ala einai sigura kala afto;

An prosexoume ti ginete blepoume kathe fora pou pernoume tin trofi apo to psixio, kai i trofi pernei siga siga tin thermograsia tou domatiou, kolai ygrasia sta sporia ( sympyknosi ). Afti i ygrasia einai to oti prepei gia kathe idon mykites, enoo pano se afti ti ygrasias ektrefounde poli kala mykites, giati xoris na blepoume exoume anamesa sta sporia mouxla. Mykites skotonoune ta poulia. Gia afto einai kalitero na exoume tin trofi sinexio me statheri thermograsia. Kai sigura den exei problima i trofi an tin exoume se thermograsia 20-30 bathmous statheri.

Oso pio poli kratame tin trofi "anoikto" oso pio epikindino einai na genane ta zouzounia meza stin trofi.
 
. Ξερεται που μπορω να βρω επωνυμη τροφη ; ακι ποια θα ειναι αυτη; 😕δυστυχως σε αυτο το μερος δυσκολο να βρω επωνυμη τροφη συσκευασμενη

Παντως εαν θελησεις να βρεις μονο συσκευασμενη εκτος απο το να ψαξεις στα σουπερ μαρκετ οπως σωστα σου ειπε το pigaki, μπορεις να παραγγελνεις κ απο on line pet shops. εαν ενδιαφερεσαι παραθετω καποια θεματα που θα βρεις πολλα πετ σοπς που μπορουν να σε εξυπηρετησουν.
https://community.petbirds.gr/threads/Ψάχνω-pet-shop-για-παραγγελίες.2527/
https://community.petbirds.gr/threads/Αδιαφορία-από-το-online-pet-shop-kiklos.3047/
 
Όντως, όπως είπε και ο Φοίβος, η θερμοκρασία ψυγείου δεν σκοτώνει τις ψείρες δημητριακών, αντιθέτως δημιουργούνται προβλήματα με την υγρασία στους σπόρους όπως αναφέρει ο Αλέξανδρος.
Αυτή είναι η καταλληλότερη εποχή του χρόνου για την ανάπτυξη των παρασίτων στους σπόρους (ψείρες ή σκόρους-πεταλούδα) και αυτό που πρέπει να κάνεις είναι την στιγμή που αγοράζεις κάτι να παρατηρείς εάν είναι καθαρή η τροφή επι τόπου, διαφορετικά δεν θα δεχθούν ότι αυτοί είχαν το πρόβλημα.
Επέλεξε pet shops που διαθέτουν κλιματισμό.
 
I παπαγάλος μου αποθήκη τροφίμων στον καταψύκτη. I πάρει μόνο ένα μικρό ποσό σε μια στιγμή. I βγάλει αρκετά για τις ζωοτροφές για 2 ή 3 ημέρες.

Επίσης, σκεφτείτε να σας πτηνά που χρησιμοποιούνται για να τρώμε άλλα τρόφιμα. Μπορείτε να προετοιμάσει ψωμιά, το ρύζι, τα βρασμένα φασόλια, τα λαχανικά, τα φρούτα και υγιεινά γεύματα και να δημιουργήσουν για σας παπαγάλος. Μπορείτε να αγοράσει αυτούς τους στο σούπερ μάρκετ.

My Budgies τρώνε κυρίως ρύζι και λαχανικά.

https://community.petbirds.gr/threads/Επτά-στρώματα-σαλάτα.6293/
 
Αυτή η σελίδα έχει πολλές συνταγές για parrots. Η ιστοσελίδα είναι για cockatiels, αλλά πολλές από τις συνταγές μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλες parrots. Ζητώ συγγνώμη, αλλά είναι στα αγγλικά και δεν χρησιμοποιεί μετρικών μετρήσεων. Θα χρειαστεί να κάνουμε κάποιες μετατροπές αν προσπαθήσετε να ετοιμάσει κάποια από αυτές τις συνταγές.

The Pet Cafe, Recipes for Birds, Recipes for Parrots, Recipes for Cockatiels, Recipes for Bird Foods, Recipes for Bird Treats, Cooking for PetBirds> <meta name="keywords" content="recipes for birds, recipes for parrots, cockatiels, bird foods,recipe

ParrotSmile έχει κάποιες πληροφορίες για εναλλακτικές τροφές επίσης:

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Παιδια κανει τελικα να μπαινει στο ψυγειο η οχι η τροφη;Εχω τροφη της VITAKRFT
 
Νομίζω πως δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να έχεις την τροφή στο ψυγείο διότι θα έχεις πρόβλημα με την υγρασία🙄
 
Back
Top