Αναπαραγωγή Ψείρες στην φωλιά με 17 ημερών νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας, σημερα διαπιστωσα οτι στην φωλια που ειναι δυο μικρα 17 ημερων υπαρχουν ψειρες... Ερειξα το ειδικο σπρει και τα μετεφερα ολα τα μικρα και τους γονεις σε αλλο κλουβι... Επηρεαζει αυτο καθολου τα πουλια δηλαδη να σταματησουν οι γονεις να τα ταιζουν και τετοια...
 
Ναι είναι πολύ πιθανό να τα αφήσουν. Μέχρι να απογαλακτιστουν οι νεοσσοι δεν κουνάμε το κλουβί καθόλου! Παρακολουθήσε αν συνεχίζουν να ταΐζουν όλα τα μικρά!
Να ξέρεις πως οι ψείρες πηδανε οπότε δε ξέρω κατά πόσο γλυτωσες από δαύτες. Κόκκινη ή μαύρη ψείρα έχεις;
 
Οι ψείρες στην φωλιά είναι πολύ συνηθισμένες. Ακόμα και στα άγρια, στην φύση, οι φωλιές τους είναι γεμάάάάτες ψείρες και παράσιτα.
Αυτό που κάνουμε είναι να βάζουμε κάποια κατάλληλη σκόνη μέσα στην φωλιά και δεν μετακινούμε τα πουλιά από το κλουβί.
Αν στην φωλιά υπάρχουν αυγά Δεν τα ψεκάζουμε. Το κέλυφος είναι ένα είδος μεμβράνης και απορροφά τα υγρά στην επιφάνεια του.
 
τα μικρα τα ταιζουν οι γονεις παρολο που τους αλλαξα το κλουβι, σημερα το πρωι ειδα τα μικρα να ''ξυνωνται'' μηπως εχουν μεινει ακομα ψειρεσ αν ναι τι να κανω επιπλεον τωρα;

Ναι είναι πολύ πιθανό να τα αφήσουν. Μέχρι να απογαλακτιστουν οι νεοσσοι δεν κουνάμε το κλουβί καθόλου! Παρακολουθήσε αν συνεχίζουν να ταΐζουν όλα τα μικρά!
Να ξέρεις πως οι ψείρες πηδανε οπότε δε ξέρω κατά πόσο γλυτωσες από δαύτες. Κόκκινη ή μαύρη ψείρα έχεις;
μαυρη αλλα νομιζω πωσ ειδα και καποιες κοκκινες
 
Αλέξη η πρώτη σου δουλειά είναι να βάλης σκόνη PINEX πρέπη αν δεν έχεις να παρης όπως δύποτε εντός τής ημέρας αν γίνεται, με αυτή θα ρήξεις επάνω στα πουλιά και στην φωλιά, μην σε στενάχωρη δεν έχουν πρόβλημα απλά να μην ανοίξουν το στόμα την ώρα που την βάζης, είναι ότι καλύτερο υπαρχή για την ώρα μετά τα ξανά λεμέ έχει και συνέχεια δες εδω Chevi-tren Chevita
 
Αλέξη η πρώτη σου δουλειά είναι να βάλης σκόνη PINEX πρέπη αν δεν έχεις να παρης όπως δύποτε εντός τής ημέρας αν γίνεται, με αυτή θα ρήξεις επάνω στα πουλιά και στην φωλιά, μην σε στενάχωρη δεν έχουν πρόβλημα απλά να μην ανοίξουν το στόμα την ώρα που την βάζης, είναι ότι καλύτερο υπαρχή για την ώρα μετά τα ξανά λεμέ έχει και συνέχεια δες εδω Chevi-tren Chevita
εχω ειδη ριξει την σκονη PINEX στα πουλια και στην φωλια και δεν υπαρχουν ψειρες απλα σημερα το πρωι που τα ειδα να ''ξυνωνται'' φοβηθηκα μην εχουν μεινει ακομα ψειρες
 
Την καλύτερη δουλειά έκανες Αλέξη απλώς δεν το έγραψες. Μην σε ανησυχή τίποτα, τα μικρά όπως και τα μεγάλα πάντα θα ξύνονται 😀 .
 
Μόλις βγουν τα μικρά από τις φωλιές πρέπει να τα βάλεις σε κλουβιά που έχουν ψεκαστεί με Ardap μια μέρα πριν και σε άλλο χώρο μακριά από εκεί που τα είχες. Και θα πάρεις τα πουλάκια θα τα ψεκάσεις ένα ένα με Chevitren και θα τα βάλεις στο νέο χώρο και στα καινούργια καθαρά κλουβιά. Στο χώρο που τα είχες που είναι και "μολυσμένος" Ardap ΠΑΝΤΟΥ! Σε γωνίες, σε τοίχους, σε σχισμές και όπου αλλού μπορεί να κρυφτεί μια ψείρα! Διάβασε και αυτό: Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη!
 
Δοκιμασμένη συνταγή. Δεν θα δείτε ποτέ ψείρες.
Μια φορά το μήνα ψεκάζουμε κλουβιά, χώρους και πουλιά (από απόσταση) με chevitren. Μία φορά στο τρίμηνο μία σταγόνα frontline στο σβέρκο κάθε πουλιού.
Κατά την περίοδο αναπαραγωγής: 1. 15-20 ημέρες πριν την ένωση των πουλιών μία σταγόνα frontline στο σβέρκο κάθε πουλιού. Ψέκασμα με chevitren μια φορά το μήνα φωλιών κλουβιών πουλιων

Προσοχή το chevitren είναι ακίνδυνο για τα πουλιά.
Το frontline είναι πολύ ισχυρό και μία σταγόνα στο σβέρκο είναι αρκετή. Το πουλί δεν πρέπει να ραμφίσει ή ξυστεί με το ράμφος στην περιοχή που βάζουμε το φάρμακο. Γι' αυτό το βάζουμε στο σβέρκο αφού σηκώσουμε τα πουπουλα (στο δέρμα).
 
χρησιμοποιώ εδώ και 4 χρόνια! ψείρα δόξα τον Θεό δεν έχω δει ακόμα πως είναι στην εξωτερική κλούβα μου! Και μιλάμε για μια κλούβα εκτεθειμένη από όλες τη καιρικές συνθήκες και με πλήθος πουλιών μέσα που επιβαρύνουν την κατάσταση! 1 μπουκάλι κόστος 17-20 ευρώ και το έχω από τον πρώτο χρόνο! Ένα ψέκασμα κάθε 20-25 μέρες (καλοκαίρι) σε κάθε γωνία της κλούβας, και κάτω από όλες της φωλιές! ψεκάζεις άφοβα και πάνω στο πουλάκι (αν διαπιστωθεί ψείρα..) απλά προσέχοντας μην πάει στα μάτια του!

Ardap_Spray_50c5ee2601df0.jpg



*το CHEVITREN θεωρείτε δικαίως ως το κορυφαίο, για πρόληψη! αν πιάσεις ψείρα... Δεν κάνει απολύτως τίποτα σύμφωνα με τα λεγόμενα εκτροφέων !

*με το ARDAP έχεις και πρόληψη και θεραπεία μαζί ακίνδυνα!
 
Αλέξανδρε το Ardap γράφει πάνω όμως ότι δεν πρέπει να ψεκαζουμε τς πουλιά αλλά μόνο τους χώρους και τα σκεύη και μετά από 24 ώρες να βάλουμε τα πουλιά..
 
δεν έχει τύχει να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν είχα ποτέ μου θέμα ψείρας! αλλά από αυτά που μου είπαν ψεκάζουν το πουλάκι κανονικά χωρίς πρόβλημα! Θέλει μόνο προσοχή να μην το κάνεις παρατεταμένα γιατι νιώθει πάγωμα το πουλάκι!

παιδιά ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης αναφέρω! Όχι πως δεν λένε μακακίες... λένε αποδεδειγμένα και με το παραπάνω, αλλά έτσι το κάνει και ο ίδιος και όσοι το χρησιμοποιούν !
 
TEZA: Imiprothrin 50% min, Cyphenothrin 92% min
ARDAP: Cypermethrin 0.08%; Permethrin 0.81%
 
Back
Top