Διατροφή Ψειρα στην τροφη

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Αγορασα δυο διαφορετικες τροφες χθες και τις ενωσα. Ετσι κανω παντα για να εχω ποικιλια σπορων. Σημερα κοιταξα και μεσα στην τροφη υπηρχε ψειρα (δεν ξερω αν λεγονται ετσι). Δεν ξερω ποια τροφη την ειχε. Βλεπω πως βγαινουν προς τα πανω. Την πεταω; ή αφηνω ανοιχτο το κουτι να βγουν ολες και την δινω κανονικα;
 
Μάλλον θα πάς για κατάψυξη 3 μέρες, λιάσιμο 1 μέρα και τα δίνεις μετά.
Μπορείς να στείλεις μία φωτογραφία της ψείρας και να αναφέρεις και τις δύο τροφές;

Φωτογραφια; Δεν ειναι και ευκολο. Ειναι κοκκινες και μαυρες. Με κερατα. Τα κουτια των τροφων τα πεταξα. Αλλα θα ψαξω στο google για να σας δειξω ποιες ειναι. Εχει σημασια ομως;
 
Αριάδνη, φυσικά και εχει σημασία να γνωρίζουμε τις μάρκες των τροφών. Επιμολυσμένο τροφή σημαίνει ειτε οτι παρήλθε η ημερομηνία λήξης ειτε οτι οι διαδικασίες συσκευασίας και παραγωγής δεν ειναι ασφαλείς, έως και οτι ο μεταπωλητής δεν τη διατήρησε σωστά. Εμένα πάντως θα με ενδιέφερε να αποφύγω τις συγκεκριμένες τροφές.
Ακόμη, ίσως και να ειναι υπερβολικό, αλλά θα τις πέταγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν ξερω αν προκειται για ψείρα ή κάποιον άλλο οργανισμό, αλλά επισης δεν θα ήξερα και πόση αντοχή έχουν τα αυγά του και ίσως οι ενδιάμεσες μορφές που μπορεί να πάρει μέχρι την πλήρη ανάπτυξη του, στο ψύχος, στον ήλιο κλπ.
Τέλος, κάνε μια κρούση στον έμπορο, μηπως και σου τις αντικαταστήσει.
 
Και μένα το μυαλό μου σε ψείρες πήγε... Αριάδνη μου σου είναι εύκολο να βγάλεις κάποια φώτο των σιχαμερών ζουζουνιών που βρήκες;
 
Η ερωτηση μου "εχει σημασια" αφορουσε στην απαντηση που θα επερνα. Δηλαδη αν ειναι αυτης της εταιριας το πεταω ενω της αλλης οχι;
Η μια τροφη: Manitoba African Parrots.
Την αλλη δεν την βρηκα στο google. Μοιαζει με αυτη που θα βαλω. Απο εξω εχει ροζελα και ενα αλλο παπαγαλο.

Την αφησα χθες και βγηκαν αρκετες απο το κουτι. Θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφιες. Αν δεν ηταν ακριβη η δευτερη τροφη θα τις πετουσα χωρις δευτερη σκεψη. Δυστυχως δεν κοιταξα ημερομηνιες και ειναι αγορασμενες απο δυο διαφορετικα pet shop.
 

Συνημμένα

  • map.webp
    map.webp
    82 KB · Προβολές: 0
Η ερωτηση μου "εχει σημασια" αφορουσε στην απαντηση που θα επερνα. Δηλαδη αν ειναι αυτης της εταιριας το πεταω ενω της αλλης οχι;
Όχι Αριάδνη δεν είπε κάποιος αυτό που λες, σε ρώτησαν τις μάρκες και τα μαγαζιά που ψώνισες για να προσέξουν και άλλοι, όχι ότι οι δικές σου οι κινήσεις θα εξαρτώντο από τις μάρκες.
Κακώς πέταξες τις συσκευασίες πριν ελέγξεις το προϊόν, τώρα δεν μπορείς να το επιστρέψεις να γλυτώσεις τα χρήματά σου. ☹
 
Αγοραζω δυο τροφες για να ειναι ποικιλια οι σποροι και τις ριχνω σε ενα κουτι. Συνηθως κοιταω ημερομηνιες οταν ειμαι στο καταστημα. Δεν θυμαμαι να το εκανα αυτη την φορα.
 
Αγοραζω δυο τροφες για να ειναι ποικιλια οι σποροι και τις ριχνω σε ενα κουτι.
Αριάδνη αγνοώ τις τροφές που δίνεις και γενικά τα περι παπαγάλων.
Είμαι όμως βέβαιος, πως με την μείξη διαφορετικής σύστασης τροφών,το πιό πιθανό αποτέλεσμα είναι να έχεις μια φαινομενική ποικιλία και μια πραγματικότατη αραίωση του μείγματος.Αυτό σε βάθος χρόνου μπορεί να οδηγήσει σε έλλειψη βασικών στοιχείων εφόσον η καθημερινά μελετημένη πρόσληψή τους έχει υποδιαιρεθεί.Αυτός είναι και ο λόγος που αναφέρεται συχνά η χρήση ενός μείγματος μπούσουλα και η ξέχωρη προσθήκη extra σπόρων.
 
Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω. Ειναι μια κινηση που εκανα αφου διαβασα απο το φορουμ αλλα και προσωπικες συζητησεις.

Το θεμα μου ομως ειναι οι ψειρες.
 
Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω. Ειναι μια κινηση που εκανα αφου διαβασα απο το φορουμ αλλα και προσωπικες συζητησεις.

Το θεμα μου ομως ειναι οι ψειρες.
Μα Αριάδνη μου σε έκρινε κάποιος; Απαντήσεις πήρες για τις ψείρες, ο Δημήτρης σου είπε για κατάψυξη και ο Γιάννης να πετάξεις τις τροφές..
Συζήτηση κάνουμε και κάθε συζήτηση έχει και προεκτάσεις. Δεν σου έγινε κριτική για τον τρόπο φύλαξης. Απλά ότι πέταξες τις συσκευασίες πριν σιγουρευτείς για την ποιότητα της τροφής. Αυτό είναι για το δικό σου όφελος. Μην παρερμηνεύεις χωρίς λόγο.
Αν δεν ξέρουμε τι μαμούνια είναι και σε τι εύρος θερμοκρασιών αντέχουν τα ίδια και τα αυγά τους, τυπικά και ουσιαστικά σωστή απάντηση δεν θα πάρεις.
 
Δεν ειπα πουθενα οτι μου εκαναν κριτικη ή οτι ειπαν για τον τροπο φυλαξης. Για ονομα του Θεου.

Καταφερα να βγαλω φωτο:
Απο εδω η Νικολεττα. Η Νικολεττα ειναι γιατρος και τον ελευθερο της χρονο ασχολειται με το modeling.. :)
 

Συνημμένα

  • t20160630_121801.webp
    t20160630_121801.webp
    10,9 KB · Προβολές: 52
  • t20160630_121828.webp
    t20160630_121828.webp
    7,4 KB · Προβολές: 51
Δεν έχω δει ποτέ ψείρες πουλιών αλλά αυτά φαίνονται μεγαλύτερα. Να τις ανεβάσουμε στην ομάδα ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ να μας πουν; Είσαι μέλος;
 
Δεν ειναι ψειρες πουλιων. Εχω δει ψειρες πουλιων. Ειναι ψειρες στην τροφη. Δεν τις βρηκα εκει που τρωνε τα πουλια αλλα μεσα στο δοχειο που φυλαω την τροφη. Η τροφη ειναι στο σπιτι μου.
 
Εδώ είσαι, για δες
Μαράκι είσαι φοβερή!
Αυτό πρέπει να είναι: 2. Sitophilus oryzae
SO_adult7.jpg


Σε μέγεθος είναι περίπου όσο η βρώμη; Όχι το κεχρί ας πούμε;
 
Back
Top