Ασθένειες Ψειρες στα καναρινια

papagalaki2013

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2013
Μηνύματα
33
Λοιπον παιδια. Εχω 2 καναρινια.
Εναν μπαμπα και μια κορη! Την κορη την εβγαλα περισυ. Ειναι μικρουλα ακομη.
Φετος, πριν το καλοκαιρι η κορη εκανε αβγουλακια και οταν μεγαλωσανε τα πουλακια και εβγαλα την φωλια ειχα διαπιστωσει οτι ειχε ψειρες μεσα στην φωλια.
Και επειδη τους βαζω καμια φορα πανιά πανω απο τα κλουβια για προστασια ειδα οτι το πανι ειχε γεμισει και εκεινο.
Επισης στα βρακια το ιδιο. Ειχε και ο αρσενικος (μπαμπας).
Τα καθαρισα, πεταξα τα βρακια, τα επλυνα ολα με ζεστο νερο, τα εβαλα pirene σπρευ κλπ..
Τα ψεκαζω αλλα οι ψειρες επιμενουν.. Ειναι κατι που μπορω να κάνω; Μηπως το σπρευ δε κανει δουλεια;
Και κατι αλλο, ο ψειρες ειναι κοκκινες. Ψειρες δεν ειναι..; Δε πανε σε ανθρωπους ε;
 
Όχι δεν πάνε σε ανθρώπους ψέκασε κλουβιά και πουλιά (κάτω στις μασχάλες τους) με φροντλάιν 1 φορά τη βδομάδα για πέντε βδομάδες τουλάχιστο.
 
Χρειάζεσαι πριν απ' όλα, ένα κλουβάκι καινούργιο. Εστω και μικρό. Θα το έχεις για να μεταφέρεις τα πουλιά. Θα αγοράσεις απο κτηνιατρικά είδη το PHOBI-E και το FRONTLINE . Θα μεταφέρεις ένα-ένα τα πουλιά στο καθαρό κλουβάκι, ψεκάζοντας με το FRONTLINE στο σβέρκο τους (ενα...ψιτ - σε καθαρό σημείο - απομακρύνοντας τα πούπουλα). Ακολούθως θα φτιάξεις σε ένα μικρό ψεκαστηράκι του 1/2 λίτρου, με 5 ml PHOBI-E, το διάλυμα ψεκασμού. Με αυτό θα ψεκάσεις τα πλυμένα και στεγνά σκεύη του κλουβιού. Το ίδιο το κλουβί. Τον περιβάλλοντα χώρο (τοίχους κλπ.). Μπορείς να επαναφέρεις τα πουλιά στο αρχικό κλουβί τους μετά απο 12-24 ώρες. Αυτά αν θέλεις να τελειώνεις οριστικά με την ψείρα και να μην την βρίσκεις πάντα μπροστά σου.
Υ. Γ Πρόσεξε τις οδηγίες αποθήκευσης των φαρμάκων. Είναι δηλητήρια.
 
αν τους βαλω εστω για λιγη ωρα μαζι θα ζευγαρωσουν! Με εχουν τρελανει. αφου κελαηδαει και η θηλυκια!
τελοσπαντων.. με τον ιδιο τροπο ειχα κανει, τα ειχα βαλει σε αλλο κλουβι μεχρι να τα καθαρισω. με ζεστο νερο τα ειχα καθαρισει ολα, τα ετριψα με καθαρο σφουγγαρι, τα ειχα ψεκασει τα παντα κλπ κλπ.. αλλα παλι τα ιδια.
δλδ το pirene που εχω δε κανει; το φοβαμαι κιολας μην παει στην μυτη τους. Δεν κανει. αφου ειμαι σε φαση να αγορασω καινουρια κλουβια ποτιστρες ταιστρες για να ειμαι σιγουρη οτι τα σκευη ειναι πεντακαθαρα..
 
Για το θεμα με τις ψειρες σου απαντησε αναλυτικα ο mgerom. Εγω παλι ελπιζω να μην συνεχισεις να ζευγαρωνεις και τα παιδια αυτης της αιμομοξιας μεταξυ τους.
 
Στο πρωτο σου μηνυμα λες οτι εχεις 2 καναρινια εναν μπαμπα και μια κορη. Και μετα λες οτι η κορη γεννησε. Αφου εχεις 2 καναρινια οπως ειπες ποιο να υποθεσουμε οτι ειναι το αρσενικο της γεννας;
 
εχω εναν αρσενικο εδω και χρονια. Περισυ τον ζευγαρωσα με μια θηλυκια (δανεικη) και εβγαλα την κορη! Και η κορη ζευγαρωσε με ενα αλλο αρσενικο(δανεικο) και εκανε δικα της πουλακια που τα χαρισα. (εκει ξεκινησανε και οι ψειρες).
 
εχω εναν αρσενικο εδω και χρονια. Περισυ τον ζευγαρωσα με μια θηλυκια (δανεικη) και εβγαλα την κορη! Και η κορη ζευγαρωσε με ενα αλλο αρσενικο(δανεικο) και εκανε δικα της πουλακια που τα χαρισα. (εκει ξεκινησανε και οι ψειρες).

Κι ολο αυτο επρεπε να το μαντεψουμε ετσι; 🙄:D
 
μα δεν χρειαζοταν να μαντεψεις κατι. εγω για ψειρες μιλουσα...😵

Ναι συμφωνοι, αλλα η περιγραφη σου , (με τα μισα στοιχεια που μας εδωσες) μιλουσε για αιμομικτικο ζευγαρωμα και μια διευκρινιση ειναι καλη, ωστε να μην δινονται λανθασμενες ιδεες σε μελη που δεν γνωριζουν περι αναπαραγωγης.
 
Ναι συμφωνοι, αλλα η περιγραφη σου , (με τα μισα στοιχεια που μας εδωσες) μιλουσε για αιμομικτικο ζευγαρωμα και μια διευκρινιση ειναι καλη, ωστε να μην δινονται λανθασμενες ιδεες σε μελη που δεν γνωριζουν περι αναπαραγωγης.


μα δε ζητησα πληροφοριες για αναπαραγωγη.. Ουτε ηθελα να δωσω λανθασμενες πληροφοριες περι αναπαραγωγης. Ειπα οτι τα 2 καναρινια μου εχουν ψειρες.. Τελοσπαντων.
 
Back
Top