Αναπαραγωγή Ψειρες στη φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Ναύπακτος
καλησπερα σε ολους, σημερα το πρωι που πηγα να καθαρησω τα κλουβια μου βρηκα τη μια φωλια και με τα 5 πολακια 3-4 ημερων μεσα ψοφια...η καναρα ηταν παλια και ταιζε.. Οταν εβγαλα τη φωλια ειδα οτι ειχαν κολλησει ψειρες... Εμεινα... Δε θυμαμαι αν στη συγκεκριμεννη φωλια ειχα ριξει σκονη καθως εχω περιπου 10 φωλιες τωρα, αλλα οπως καθαριζα βρηκα και μια αλλη που φαινοταν οτι ειχε πολυ ψειροσκονη.. Και ειχε και αυτη, απογοητευση, αραγε τι παιζει περισσοτερο ρολο η καθαριοτητα... Το ενα το κλουβι συγκεκριμενα ηταν καινουργι 2-3 μηνων και αρκετα καθαρο... Τι γινετε;και συνομιλησα με ενα αλλο φιλο πριν απο λιγο που για μενα δε φημιζεται για τη καθαριοτητα του και μου λεει δε βαζει ποτε ψειροσκονη και τετοια και δεν εχει προβλημα... Τα εχω σε βεραντα με με ρολα τεντας και ηλιο και αερα καθαρο εχουν... Μου διαφευγει κατι;
 
Ενα σπουργίτι, μια δεκοχτούρα, μια χύμα τροφή, μια περιήγησή σου
σ' ένα πετ-σοπ που έχει "ψειροτροφείο", όλα αυτα είναι που σου διαφεύγουν.
Συν το γεγονός οτι οι σκόνες είναι ημίμετρα. Μπορεί όλη η φωλιά να είναι γεμάτη ψειρόσκονη
και σ' ένα σημείο μερικών πόντων που είναι χωρίς, να βρείς ένα ολόκληρο
σμήνος απο αυτές. Αφού δεν είσαι σε εσωτερικό χώρο, δύσκολα θα αποφεύγεις
τέτοια συμβάντα. Πρέπει να προμηθευτείς ένα πολύ ισχυρό εντομοκτόνο για εξωπαράσιτα.
ΑRDAP ή FRONTLINE για τις περιόδους καθαριότητος πριν την αναπαραγωγή και μετά
το τέλος της. Και ένα πιο μαλακό για όλον τον χρόνο που θα το χρησιμοποιείς κάθε 15-20 μέρες σαν πρόληψη.
Αυτά πέραν απο σκόνες, καθαριότητα κλπ.
 
...

το θεμα ειναι εκει που τα εχω δε περναει αλλο πουλι μεσα... Και προσεχω και τροφη περνω κλειστη σε τσουβαλι, δεν υπηρχαν πουθενα αλλου μονο κατω απο τις 2 φωλιες... Δλδ δημιουργουνται εκει.. Ετσι μου δειχνουν τα γεγονοτα... Πηρα και ενα σπρει της tabernil να ριξω τωρα, αλλα οαλλος που τα εχει χυμα μες τη βρωμια και να μου λεει δε πιανουν εμενα, αυτα τα εντομοκτονα που μου λες ειναι βλαβερα για τα πουλια; Πρεπει να τα ριξω χωρις παρουσια πουλιων;
 
, αυτα τα εντομοκτονα που μου λες ειναι βλαβερα για τα πουλια; Πρεπει να τα ριξω χωρις παρουσια πουλιων;

Tα πρώτα ναί, είναι μόνο για περιόδους καθαριότητας και απολύμανσης.
Τα μαλακά όπως το Chevi-tren είναι δυνατόν να ψεκάζονται χωρίς να αποσύρουμε πουλιά τροφές
νεοσσούς κλπ.
 
κριμα βρε τακη που εχασες τα πουλακια. Το ειχα παθει και εγω με κοκκινη ψειρα και τραβηξα πολλα μεχρι να την ξεφορτοθω. Ενα σπρευ που λεγεται PINEX ειχα βαλει τοτε και απολυμανση τα παντα με χλωρινη.
 
...

κριμα ειναι το ξερω... Δε μας παει καλα η χρονια φετος... Να ρωτησω κατι αλλο τα βαρια εντομοκτονα που θα καθαρησεις ας που με ενα παλιο κλουβι που θα το φερεις στο χωρο των καναρινιων κραταει το φαρμακο επανω του για να μη πλιασιαζουν ενα αρκετο διαστημα.. Το λεω αυτο επειδη εχω καποια αρκετα κλουβια καβατζα και θα τα καθαριζω ενα και θα αλλαζω τα βρωμικα... Και για τις φωλιες και τα ξυλακια εκτος απο πλυσιμο με χλωρινη να τα περασω ολα με κατι βαρυ;θα μεινει εκει για καιρο ή απλως ξεφωρτονετε οτι υπαρχει εκεινη τη στιγμη και μετα μποει να ξαναπιασει; Ευχαριστω σε οποιον μου πει τι γινετε σ αυτη τη περιπτωση...
 
εγω αυτα που καθαρισα με χλωρινη και ζεστο νερο(σκευη-κλουβια)τα εβαλα στο χωρο εκτροφης μετα απο 2 μερες. Οσο για το σπρευ που σου εγραψα παραπανω ειναι ακινδυνο για τα πουλια και μπορουσες να ψεκασεις και πανω στα πουλια κατι το οποιο εκανα. Εχει περασει απο τοτο 2 μηνες και δεν ξαναειδα ψειρες. Με το ιδιο σπρευ ψεκασα και τις φωλιες οταν τις εβαλα στα κλουβια.
 
...

να ρωτησω κατι αλλο... Το frontline πειραζει να το βαλω σε καναρινια 2-3 μηνων... Να ειμα ισιγουρος ή ειναι πολυ δυνατο; Ευχαρηστω...
 
το συγκεκριμενο δεν το εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω. Θα γραφει ομως στις οδηγιες απο ποια ηλικια και πανω κανει.
 
...

το θεμα ειναι οτι αυτο δεν το δινουν για καναρινια, απλα το ξερουν εδω μεσα πολυ και κατι αλλο για καποιος που ξερει το frontline κανει και για τα ακαρεα; Επειδη τα καθαρησα απο την αλλη φορα αλλα σαν να αντιληφθηκα οτι κατι να εχει παραμεινει θελω να περασω ολα τα πουλια ενα ενα... Και θελω να ειμαι σιγουρος και για ψειρα και για ακαρεα... (τα μεγαλα που ζευγαρωνουν τωρα να τα περασω ή θα στρεσαριστουν;αυτα που εχουν ηδη φωλιες εννοω) ευχαριστω...
 
η γνωμη μου ειναι να καθαρισεις ολο το χωρο με ζεστο νερο και χλωρινη και στα κλουβια και πανω στα πουλια να ριξεις καποιο σπρευ. Εγω σου προτεινω το PINEX .η αν βρεις στο εμποριο καποιο αλλο σπρευ το οποιο να κανει να το ριξεις και πανω στα πουλια. Οταν τελειωσει η αναπαραγωγικη περιοδο για σενα τοτε θα κανεις πιο καλη καθαριοτητα και τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι πιο βαρυ οπως το frontline.
 
...

ευχαριστω που απαντας σνχ..στις ερωτησεις μου... Τα εχω καθαρησει και σπρει εριξα αλλα ειδα καποια σημεια και πουλια που εχουν ακομα ακαρεα τουλαχιστον σιγουρα... Και θελω να τα ξεφωρτωθω γρηγορα.. Τα σπρει δεν ειδα να μου κανουν καλη δουλεια γιατι ηδη καλλησαν για τα καλα... λογικα... Εριξα σε μερικα frontline;να σκοτωνει και τα ακαρεα αυτο εκτος απο ψειρες;θα δουμε, αλλως θα παρω αλλο γι αυτα... Και λογικα chevitren.. Μετα για ολο το χωρο..
 
Back
Top