Ασθένειες Ψόφησε το θηλυκό παπαγαλάκι μου σε μια μέρα

Giwrgakos28

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
111
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά είμαι χάλια αυτήν την στιγμή και πάρα πολύ στεναχωρημένος ξύπνησα σήμερα το πρωί να πάω να κάνω κανονικά τις αλλαγές στην τροφή στο νερό και τα λοιπά στο κλουβί και βλέπω το θηλυκό παπαγαλάκι μου να χαροπαλευει με πιάνει πανικός λέω τι θα κάνω το περνώ στα χέρια μου και κουνιοτανε λίγο, ανεπνεε αλλά δεν μπορούσε εκείνη την στιγμή να περπατήσει, μπήκα κατευθείαν στο ίντερνετ να πάρω τηλέφωνο το κοντινότερο κτηνιατρείο αλλά πριν προλάβω κατάλαβα ότι ήταν ήδη πολύ αργά αφού είχε φύγει, δεν καταλαβαίνω τι συνέβη κελαηδούσε ήταν ενεργητικο και ούτε φουσκωμένο, χθες το μεσημέρι τα είχα βγάλει από το κλουβακι την Λούσι μαζί με τον Μπίλι και τσιμπολογουσαν το πάτωμα, τα πήρα μετά από λίγο γιατί σκέφτηκα μην φάνε τίποτα τώρα από το πάτωμα. Ψόφησε στα χέρια μου, άκουγα την καρδούλα της να χτυπάει και έλεγα μήπως έχω ελπίδες ακόμα μέχρι που σταμάτησε.. , σταμάτησε να αναπνέει την έκανα με το χέρι λίγο εκεί στην καρδούλα μήπως το ξανά δω να αναπνέει να κουνιέται αλλά τίποτα...
Είμαι πολύ στεναχωρημένος αλλά θέλω να μάθω γιατί έγινε και πως έγινε, προσπαθώ το καλύτερο για τα πουλάκια μου και ενώ φαινόταν καλά σε μια μέρα ψόφησε, η μόνη μου σκέψη είναι μήπως έφαγε τίποτα από το πάτωμα αλλά δεν ξέρω αλήθεια απλά είμαι πολύ στεναχωρημένος 😭😥
 
@Giwrgakos28 λυπάμαι πολύ για τον αιφνίδιο θάνατο του παπαγάλου σου. Δυστυχώς συμβαίνει εντελώς ξαφνικά να χάσουμε ένα πουλάκι μας. Οί αιτίες πολλές όπως βλέπεις Thread 'Πιθανές αιτίες αιφνίδιου θανάτου στα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανές-αιτίες-αιφνίδιου-θανάτου-στα-πουλιά.29491/ Επίσης στο σπίτι υπάρχουν κίνδυνοι για τα πουλιά, δες Thread 'Πιθανοί κίνδυνοι του σπιτιού για τα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανοί-κίνδυνοι-του-σπιτιού-για-τα-πουλιά.18158/ Όλοι αυτοί οι λόγοι, όπως και μια απλή ανακοπή καρδιάς, μπορούν να οδηγήσουν στο θάνατό του παπαγάλου. Συλλυπητήρια και πάλι. Πάντως καλά θα ήταν να πας στο γιατρό για εξετάσεις και το άλλο παπαγαλάκι
 
@Vada Τώρα κοιμάται και είχα διαβάσει ότι ένα υγιές budgie κοιμάται(ο μεσημεριανος ύπνος) στο ένα πόδι και χωρίς το κεφάλι μέσα, υσχιει αυτό?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210312_141124.webp
    IMG_20210312_141124.webp
    45,4 KB · Προβολές: 27
στο ένα πόδι και χωρίς το κεφάλι μέσα, υσχιει αυτό?
Κοιμάται ελαφρά, λαγοκοιμαται που λένε και οι παλιοί. Κλείσε ραντεβού με τον γιατρό το συντομότερο, υπάρχει και η αραίωση στο κεφάλι του Μπιλι...
 
@Vada Για την αραίωση είχα μιλήσει με έναν αρκετά καλό πτηνιατρο-κτηνίατρο από Αθήνα τον κ. Ακριβό που είχα βρει αρκετά καλές αξιολογήσεις, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου είπε με αυτά που του περιέγραψα για πτεροροία, τώρα αρχίσανε και ξαναφυτρώνουν πάλι σε εκείνο το σημείο πούπουλα οπότε από αυτό το κομμάτι είμαστε καλά, τώρα όντως όμως μια προληπτική εξέταση σίγουρα πρέπει να γίνει, πάντως ευχαριστω πολύ
 
Γιώργο λυπάμμαι πολύ. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε τώρα για τοτ ι συνέβη. Τα πουλιά κρύβουν συχνά την ασθένειά τους μέχρι να είναι πολύ αργά. Υπάρχει σαφώς και το ενδεχόμενο της δηλητήριασης απο κάτι όπως μόλυβδο για παράδειγμα.
 
@Φοίβος Δεν αποκλείεται να έφαγε κάτι και να δηλητηριστηκε ναι έχεις δίκιο φίλε Φοίβο γιατί τσιμπολογουσε στο πατωμα για λίγο πριν τα πάρω από εκεί, κάτι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είδα αφού είχε ψοφήσει οτι από την κάτω μεριά από το ποδαράκι είχε κάτι που έμοιαζε σαν πληγή και σκέφτηκα μήπως γρατσουνιστηκε με κάποιο τρόπο εκεί και μολύνθηκε, αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν πληγή η κάποιο από τα περιττώματα που μπορεί να πάτησε καταλαθως
 
Γιωργο στενοχωρηθηκα πολυ με την απώλεια σου.. ο αγγλος budgie μου μού πεθανε μεσα στα χέρια, χρόνια πριν, κι ακόμα του μιλαω λες και ζει. Είναι σοκαριστικη η απώλεια οπως και να'χει, ποσο μαλλον όταν συμβαίνει κρατωντας το. Κουράγιο κι ελπίζω ο Μπίλι να μη μελαγχολησει και να είναι υγιέστατος.
 
@takis1964 Δεν την είχα πολύ καιρό 1 μήνα , αλλά το δέσιμο που αποκτήσαμε ήταν γρήγορο, άρχισε και ερχόταν στο χέρι μου σιγά σιγά μόλις με εμπιστεύτηκε, παίζαμε πετούσε και όλα ήταν τόσο όμορφα και το κελάηδημα της ακόμα πιο όμορφο και γλυκό, δεν μπορώ πραγματικά να σκέφτομαι τον τρόπο που έφυγε, προσπαθούσε να περπατήσει και έπεφτε στα πλάγια μέχρι που έμενε σιγά σιγά ακίνητη πολύ αργά και σταμάτησε να κουνιέται και να αναπνέει 😭😥😓
 
@giannisvlg Δεν νομίζω, ήταν αρκετά αγαπημένα φιλιοντουσαν καθάριζαν το ένα το κεφάλι του άλλου κελαηδούσανε μαζί, μόλις πήγαινε το ένα να φάει πήγαινε δίπλα και το άλλο, το ίδιο και στο νεράκι τους, δέθηκαν γρήγορα και ήταν πολύ αγαπημένα
 
Πρώτο σου μέλημα να δεις αν έχει κάτι το άλλο, αν δεν έχει παρε ένα δεύτερο τηρώντας τους κανόνες καραντίνας γνωριμίας! Θα σε βοηθήσει ψυχολογικά αυτό πιστεύω
 
Back
Top