Γενικά Ωδικό παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Είδα εχθές σε pet της πόλης μου 4 ωδικά παπαγαλάκια-τιμή 45 € το ένα-αλλά μου φάνηκαν κάπως διαφορετικά από τις περιγραφές που έχω δεί, δεν έχουν δηλαδή ζωηρά χρώματα, το σώμα τους όλο σχεδόν-εκτός της ουράς-είναι ωχροκίτρινο και μοιάζουν πάρα πολύ με τα μπάτζι, ακόμη και στο ράμφος τους.
Είναι βεβαίως 4πλάσια σε μέγεθος με πρασινοκαφέ μεγάλη ουρά.
Γνωρίζει κάποιος, πώς είναι το κελάϊδισμά τους και άν είναι δυνατό και ενοχλητικό για τους γείτονες;
Υπάρχει κάποιο σχετικό βίντεο;
Είναι απαραίτητο να τα πάρει κάποιος σε ζευγάρι;
Μεταξύ αυτού του είδους και των Lovebirds, τί θα προτιμούσατε;
 
Καλημέρα,

... αυτοί οι παπαγάλοι είναι αρκετά δημοφιλείς και γενικώς ήσυχα πουλιά και καλαηδούν μελωδικά (ωδικά). Περνάνε μεγάλο μέρος στο πάτωμα του κλουβιού και συνήθως σκαλίζουν και για αναζήτηση τροφής.

Φιλικά, Γιάννης
 
an οι γειτωνες εχουν εναχτει το κοκατιλ σου τοτε δεν θα εχουν προβλημα με το red rumped... Νομιζω ομως οτι θα ητανπολυ καλυτερα σε ζευγαρι...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Rupend δεν γνωρίζω τί σημαίνει (non parlo inglese :), αλλά Red σίγουρα σημαίνει κόκκινο οπότε αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτά τα παπαγαλάκια στα οποία αναφέρομαι, δεν έχουν κάποιο έστω και σημάδι κόκκινο πουθενά στο σώμα τους, αλλά όπως προανέφερα εκτός της ουράς είναι ωχροπράσινα-ωχροκίτρινα.
Μήπως δεν είναι αυτού του είδους;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Rupend δεν γνωρίζω τί σημαίνει (non parlo inglese :), αλλά Red σίγουρα σημαίνει κόκκινο οπότε αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτά τα παπαγαλάκια στα οποία αναφέρομαι, δεν έχουν κάποιο έστω και σημάδι κόκκινο πουθενά στο σώμα τους, αλλά όπως προανέφερα εκτός της ουράς είναι ωχροπράσινα-ωχροκίτρινα.
Μήπως δεν είναι αυτού του είδους;

Παρατήρησε μερικές εικόνες στο παρακάτω λινκ για τα χρώματα που αναφέρεις. Το αρσενικό έχει κόκκινο στην πλάτη (εξού και το όνομα όπως πολύ σωστά αναφέρεις) ενώ στο θηλυκό απουσιάζει.
https://mdahlem.net/birds/12/redrump.php
 
Back
Top