Ασθένειες Ωδικό παπαγαλακι 3μιση μηνών με υπνηλία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex1985
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex1985

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2020
Μηνύματα
16
Πόλη
Πρέβεζα
Γεια σε όλους. Πριν τέσσερις μέρες πήρα το παπαγαλακι από πετ ΣΟΠ απ' το οποίο ειχα πάρει άλλο ένα. Τις πρώτες δύο μέρες ήταν ενεργητικότατο, κελαηδαγε κ λίγο,έτρωγε κ έπινε κανονικά. Χτες κ προχθές όλη την ώρα κουρνιάζει φουσκωμένο. Όταν δεν κουρνιάζει, τρώει κ πίνει κανονικα. Καμιά γνώμη; Πρέπει να ανησυχώ;
 
@Alex1985 καλημέρα να το χαίρεσαι το πουλάκι. Οι ξαφνικές αλλαγές συμπεριφοράς οφείλονται συνήθως σε κάποια ασθενια. Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις σε συμβουλεύω να κλείσεις ένα ραντεβού με κάποιον κτηνίατρο. Θα έλεγα από το στρες και την αλλαγή του περιβάλλοντος αλλά αφού τις πρώτες μέρες τραγουδούσε και ήταν καλά δεν νομίζω να είναι από το στρες. Κάτι άλλο συμβαίνει.
 
Σήμερα το πουλάκι δεν τρώει. Πίνει νερό που κ που. Πέρασα απ' το πετ ΣΟΠ κ μου είπε ότι μπορεί να είναι απ' το στρες. Μου έδωσε ένα κλουβί δικό του να το βάλω μόνο του κ κάποιες βιταμίνες για το στρες υποτίθεται... Θα δείξει... Στεναχωριέμαι πολύ που το βλέπω έτσι...
 
@Alex1985 πήγαινε σε ένα κτηνιατρείο να ρωτήσεις αν μπορούν να σε βοηθήσουν. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση έστω και μια αντιβίωση ευρέως φάσματος για να το προσπαθήσεις στα τυφλά ίσως να βοηθούσε αν κι αυτή είναι η λάθος κίνηση. Οι ασθένειες χρειάζονται γνωμάτευση και στοχευμένη θεραπεία. Καταλαβαίνω όμως ότι στην επαρχία δεν είναι εύκολο να κάνεις κάτι περισσότερο.
 
Back
Top